Loading…
Thursday, October 23, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Tuesday, 3/6/2007

Prep basketball, college basketball, football

HIGH SCHOOL BASKETBALL

Boys

Districts

TONIGHT

DIVISION IV

At Wapakoneta

New Knoxville vs. Lima Perry, 6:15

Marion Local vs. Ada, 8

At Elida

Ft. Jennings vs. Columbus Grove, 6:15 p.m.

Ottoville vs. Pandora Gilboa , 8 p.m.

At Liberty Benton

Van Buren vs. Ottawa Hills, 6:15 p.m.

Continental vs. Toledo Christian, 8 p.m.

At Napoeon

Montpelier vs. Holgate , 6:15 p.m.

Hicksville vs. Pettisville , 8 p.m.

At Fostoria

Bucyrus Wynford vs. Tiffin Calvert, 6:15 p.m.

Vanlue vs. Mohawk, 8 p.m.

At Willard

Sandusky St. Mary vs. Lucas, 6:15 p.m.

Norwalk St. Paul vs. Buckeye Central, 8

TOMORROW

DIVISION II

At BGSU

Van Wert vs. Wauseon, 6:15

Wapakoneta vs. Central Catholic, 8

At Ashland U.

Fostoria vs. Lexington, 6:15

Clyde vs. Upper Sandusky, 8

THURSDAY

DIVISION I

At Willard

Mansfield Sr. vs. Sandusky, 7

At Liberty-Benton

Findlay vs. Lima Sr., 7

At U of Toledo

Libbey vs. Southview , 6:15

Northview vs. St. John s, 8

DIVISION III

At Ohio Northern

St. Henry vs. Ottawa Glandorf, 6:15

Spencerville vs. Convoy Crestview, 8

At Waite

Patrick Henry vs. Genoa, 6:15

Archbold vs. Evergreen, 8

At Fostoria

Western Reserve vs. Elmwood, 6:15

New London vs. Liberty Benton, 8

Michigan districts

CLASS A

At Adrian High School

LAST NIGHT

Adrian 43, Tecumseh 27

TOMORROW

Monroe vs. Lincoln-Saline winner, 5:30

Bedford vs. Adrian, 5:30

FRIDAY

Winners play at 7 p.m.

CLASS C

At Adrian Madison

LAST NIGHT

Summerfield 73, Whiteford 65

Adrian Madison vs. Dundee, late

TONIGHT

Sand Creek vs. Morenci, 6 p.m.

TOMORROW

Blissfield vs. Summerfield, 6 p.m.

THURSDAY

Madison-Dundee winner vs. Sand-Morenci winner, 6

SATURDAY

Blissfield-Whiteford-Sumerfield winner vs. Madison-Dundee-Sand Creek-Morenci winner, 6 p.m.

Summerfield 18 17 12 26 73

Whiteford 13 17 11 24 65

Summerfield: Medlen 7-0-14, Taylor Glass 1-4-6, Tyler Glass 2-0-4, Sayre 3-2-8, Wagenknecht 2-3-8-21, Ellis 1-0-2, Wilder 0-1-0-3, Spotts 7-1-15. Totals: 23-4-15-73.

WHITEFORD: Function 0-0-0, Frazier 3-3-1-16, Ritzenthaler 3-1-7, Seevers 1-1-3, DuPree 3-4-2-20, Gust 4-2-10, McCartney 3-3-9. totals: 17-7-10-65.

Tecumseh 4 7 7 9 27

Adrian 13 12 8 10 43

TECUMSEH: Worker 0-1-0-3, Root 3-1-0-9, Walmsly 1-0-2, Galloway 1-2-4, Searles 1-1-3, Gross 1-0-2, Davitt 1-2-4. Totals: 8-2-5-27.

ADRIAN: Ohrman 1-1-2-7, Hines 0-1-0-3, Thompson 1-0-2, Farrington 2-3-7, Dillard 2-1-5, Eshelman 0-1-0-3, Galvan 0-1-1, Meyers 2-0-4, Ohrman 5-1-11. Totals: 13-3-8-43.

Regionals

DIVISION I

Semifinals tonight,6:15 and 8 p.m.

At Canton Civic Center

Mentor (20-3) vs. Stow-Munroe Falls (21-3); Shaker Hts. (19-5) vs. N. Can. Hoover (20-3).

Final

Friday, 7:30 p.m.

At Otterbein College, Westerville

Semifinals Tuesday, 6:15 and 8 p.m.

Dayton Chaminade-Julienne (17-6) vs. Dublin Scioto (24-0); Pickerington Central (21-3) vs. Pickerington North (20-3).

Final

Friday, 7:30 p.m.

At Norwalk High School

Semifinals tonight, 6:15 and 8 p.m.

Findlay (19-4) vs. Brunswick (19-4); Strongsville (20-2) vs. Central Catholic (17-7)

Final

Saturday, 1 p.m.

At Wright State

Semifinals Wednesday, 6:15 and 8 p.m.

W. Chester Lakota W. (22-2) vs. Cin. Oak Hills (22-2); Cin. Mt. Notre Dame (19-4) vs. Cin. Winton Woods (21-2).

Final

Saturday, 1 p.m.

State Tournament Matchups: Canton vs. Westerville; Norwalk vs. Fairborn.

DIVISION II

All semifinals tonight, 6:15 and 8 p.m.

At Ontario High School

Ottawa-Glandorf (21-2) vs. Akr. Hoban (19-4); Sandusky Perkins (19-3) vs. Lexington (21-2).

Final

Friday, 7:30 p.m.

At Barberton High School

Canal Fulton NW (20-4) vs. Youngs. Rayen (20-4); Parma Hts. Holy Name (12-10) vs. Shaker Hts. Hathaway Brown (19-4).

Final

Friday, 7:30 p.m.

At Zanesville High School

Columbus Mifflin (19-5) vs. Washington C.H. Miami Trace (21-3); Warsaw River View (22-1) vs. Millersburg W. Holmes (18-5).

Final

Saturday, 7:30 p.m.

At Vandalia Butler High School

Cols. Eastmoor (17-4) vs. Cin. McNicholas (14-10); Day. Carroll (18-6) vs. Kettering Alter (21-2).

Final

Friday, 7:30 p.m.

State Tournament Matchups: Ontario vs. Barberton; Zanesville vs. Vandalia.

DIVISION III

All semifinals tomorrow,6:15 and 8 p.m.

All finals Saturday, 1:30 p.m.

At Vandalia Butler High School

Cols. Ready (22-2) vs. Hamilton Badin (15-9); Versailles (21-3) vs. Anna (24-0).

At Cuyahoga Falls High School

S. Euclid Regina (22-1) vs. Columbiana Crestview (20-3); Atwater Waterloo (22-1) vs. Cle. Cent. Cath. (22-1).

At Lexington High School

Mt. Blanchard Riverdale (23-1) vs. Columbus Grove (21-2); Delphos St. John s (22-1) vs. Apple Creek Waynedale (21-2).

At Lancaster High School

Albany Alexander (22-2) vs. Zanesville Maysville (24-1); Marion Pleasant (21-3) vs. Sardinia Eastern (22-2).

State Tournament Matchups: Vandalia vs. Cuyahoga Falls; Lexington vs. Lancaster.

DIVISION IV

All semifinals Thursday,6:15 and 8 p.m.

All finals Saturday, 7:30 p.m.

At Massillon Perry High School

Mansfield St. Peter (17-6) vs. E. Can. (21-3); Columbiana (18-6) vs. Bedford Chanel (16-7).

At Vandalia Butler High School

Sidney Lehman (17-6) vs. Cin. Seven Hills (21-3); New Knoxville (19-4) vs. Covington (21-3).

At Elida High School

Ottoville (19-4) vs. Liberty Center (18-5); Stryker (21-2) vs. Hopewell-Loudon (24-0).

At Pickerington North High School

Waterford (21-2) vs. Columbus Africentric (23-1); Berlin Hiland (20-4) vs. South Webster (15-9)

State Tournament Matchups: Massillon vs. Vandalia; Elida vs. Pickerington.

COLLEGE BASKETBALL

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Akron 13 3 .812 24 6 .800

Kent St. 12 4 .750 20 10 .667

Miami 10 6 .625 15 14 .517

Ohio 9 7 .562 18 12 .600

Buffalo 4 12 .250 12 18 .400

BGSU 3 13 .187 13 17 .433

West

Toledo 14 2 .875 18 11 .621

W. Michigan 9 7 .562 15 15 .500

C. Michigan 7 9 .437 12 17 .414

E. Michigan 6 10 .375 12 18 .400

Ball St. 5 11 .312 9 21 .300

N. Illinois 4 12 .250 7 22 .241

SUNDAY

Toledo 77, Cent. Michigan 57

Bowling Green 68, Miami 64

W. Michigan 71, Ball St. 67

N. Illinois 76, E. Michigan 69

Akron 66, Kent St. 64, OT

Buffalo 84, Ohio 65

SATURDAY

E. Michigan 87, Cent. Michigan 83, OT

TOURNAMENT

At Quicken Loans Arena

Cleveland

First Round

Wednesday

Ohio vs. Bowling Green, 3 p.m.

Eastern Michigan vs. Ball State, 1 p.m.

Central Michigan vs. Buffalo, 5 p.m.

Western Michigan vs. Northern Illinois, 7 p.m.

Quarterfinals

Thursday

Toledo vs. Eastern Michigan-Ball State winner, noon

Miami vs. Ohio-Bowling Green winner, 2 p.m.

Akron vs. Central Michigan-Buffalo winner, 7 p.m.

Kent State vs. Western Michigan-Northern Illinois winner, 9 p.m.

Semifinals

Friday

Toledo Eastern Michigan-Ball State winner vs. Miami-Bowling Green winner, 7 p.m.

Akron Central Michigan-Buffalo winner vs. Kent State Western Michigan-Northern Illinois winner, 9 p.m.

Championship

Saturday

Semifinal winners, 7 p.m.

Big Ten

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Ohio St. 15 1 .967 27 3 .917

Wisconsin 13 3 .813 27 4 .871

Indiana 10 6 .625 20 9 .690

Illinois 9 7 .563 21 10 .677

Purdue 9 7 .563 20 10 .667

Iowa 9 7 .563 17 13 .567

Michigan St. 8 8 .500 21 10 .677

Michigan 8 8 .500 20 11 .643

Minnesota 3 13 .188 9 21 .300

Northwestern 2 14 .125 13 17 .433

Penn St. 2 14 .125 11 18 .372

TOURNAMENT

At The United Center

Chicago

First Round

Thursday

Michigan vs. Minnesota, Noon

Michigan State vs. Northwestern, 2:30 p.m.

Illinois vs. Penn State, 5 p.m.

LAST NIGHT

MIDWEST

Nebraska 85, Oklahoma St. 73

TOURNAMENT

Colonial Athletic Association

Championship

Va. Commonwealth 65, George Mason 59

Metro Atlantic Athletic Conference

Championship

Niagara 83, Siena 79

Mid-Continent Conference

Semifinals

Oral Roberts 75, IUPUI 55

Sun Belt Conference

Semifinals

North Texas 59, Middle Tennessee 52

West Coast Conference

Championship

Gonzaga 77, Santa Clara 68

Mid-American Conference

CONFERENCE TOURNAMENT

SUNDAY

At Cleveland

First Round

Toledo 64, Buffalo 49

W. Michigan 74, Miami 58

N. Illinois 69, Akron 56

Ohio 55, Cent. Michigan 51

TODAY

Second Round

Bowling Green vs. Toledo, 5 p.m.

Ball State vs. Western Michigan, 1 p.m.

Kent State vs. Northern Illinois, 3 p.m.

Eastern Michigan vs. Ohio, 7 p.m.

National

TOURNAMENT

Atlantic 10 Conference

Championship

Xavier 65, Saint Joseph s 59

Big East Conference

Semifinals

Connecticut 76, Louisville 50

Big Ten Conference

Championship

Purdue 64, Ohio St. 52

Gulf Coast Athletic Conference

Championship

Loyola, NO 73, Xavier, NO 68

Horizon League

First Round

Detroit 75, Loyola of Chicago 68

Mid-Continent Conference

Semifinals

Oakland, Mich. 75, IUPUI 60

Oral Roberts 69, Valparaiso 63

Sun Belt Conference

Semifinals

Louisiana-Lafayette 62, Arkansas St. 59

Middle Tennessee 76, Denver 50

FOOTBALL

Arena Football League

NATIONAL CONFERENCE

Eastern Division

W L T Pct PF PA

Columbus 1 0 0 1.000 58 56

Dallas 1 0 0 1.000 60 7

Philadelphia 0 0 0 .000 0 0

New York 0 1 0 .000 7 60

Southern Division

W L T Pct PF PA

Austin 1 0 0 1.000 57 36

Georgia 1 0 0 1.000 69 65

Orlando 1 0 0 1.000 52 27

New Orleans 0 1 0 .000 61 63

Tampa Bay 0 1 0 .000 27 52

AMERICAN CONFERENCE

Central Division

W L T Pct PF PA

Grand Rapids 1 0 0 1.000 44 42

Kansas City 1 0 0 1.000 54 41

Chicago 0 1 0 .000 41 54

Colorado 0 1 0 .000 42 44

Nashville 0 1 0 .000 56 58

Western Division

W L T Pct PF PA

San Jose 1 0 0 1.000 66 58

Utah 1 0 0 1.000 63 61

Arizona 0 1 0 .000 65 69

Las Vegas 0 1 0 .000 36 57

Los Angeles 0 1 0 .000 58 66

THURSDAY

Las Vegas at Grand Rapids, 7 p.m.

NOTES

The SOLON BASKETBALL CLASSIC for boys in grades 3-12 and girls in grades 4-12 will be held April 5-15 and entries are now being accepted. Call 330-926-0277 to register or visit the website at soloncageclassic.com.

LATEST LINE

NBA

WASHINGTON 31/2 (209) Toronto

NEW YORK 2 (197) Seattle

LA Lakers 1 (198) MINNESOTA

DALLAS 111/2 (191) New Jersey

DENVER 51/2 (207) New Orleans

a-San Antonio Off (XXX) PORTLAND

SACRAMENTO 51/2 (201) Indiana

a-San Antonio T. Parker status is uncertain.

College Basketball

Pennsylvania 8 PRINCETON

Horizon League Championship

Butler 2 Wright State

Western Athletic Conf. Tournament

First Round

San Jose State 51/2 Idaho

Mountain West Conference Tournament

First Round

New Mexico 5 Tcu

Big Sky Conference Tournament

Semifinals

Northern Arizona 11/2 Montana

Weber State 2 Portland State

Home Team in CAPS

PREP HOCKEY

State Tournament

Nationside Arena, Columbus

Saturday, semifinals

St. John s vs. Hunting Valley University School, 10 a.m.

Parma Padua Franciscan vs. Upper Arlington, 1 p.m.

Sunday, final

winners play at 1 p.m.

ECHL

AMERICAN CONFERENCE

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 30 22 2 2 64 168 154

Dayton 29 20 0 4 62 159 139

Reading 27 25 1 5 60 186 190

Toledo 29 24 0 1 59 156 167

Trenton 27 24 1 4 59 195 192

Johnstown 25 24 3 3 56 170 184

Wheeling 21 27 2 4 48 157 195

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Florida 35 17 4 0 74 203 161

Texas 32 18 5 4 73 221 194

Gwinnett 33 17 4 2 72 233 201

Augusta 32 23 1 2 67 215 217

Charlotte 30 21 1 2 63 187 171

S. Carolina 27 22 3 4 61 190 199

Columbia 22 26 4 5 53 176 204

Pensacola 18 37 1 2 39 199 256

NATIONAL CONFERENCE

West Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Alaska 41 13 2 2 86 226 142

Idaho 31 19 2 3 67 187 166

Phoenix 25 28 2 3 55 172 193

Victoria 26 31 0 1 53 178 218

Utah 21 31 2 3 47 152 222

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Las Vegas 33 11 6 7 79 180 151

Bakersfield 33 13 3 7 76 215 184

Fresno 30 21 2 3 65 154 140

Stockton 24 21 5 5 58 159 159

Long Beach 22 31 0 3 47 168 206

x-clinched playoff spot

LAST NIGHT

No games scheduled

SUNDAY

Johnstown 3, Toledo 1

Charlotte 5, Florida 4, OT

Dayton 6, Trenton 0

Reading 3, Wheeling 2, SO

Pensacola 7, South Carolina 2

Long Beach 4, Stockton 3

Fresno 3, Cincinnati 2

Bakersfield 3, Alaska 2, OT

TONIGHT

Augusta at Charlotte

Florida at Gwinnett

Columbia at South Carolina

Texas at Phoenix

Idaho at Las Vegas

BASEBALL

Exhibition

American League

W L Pct

New York 5 0 1.000

Baltimore 4 1 .800

Los Angeles 4 1 .800

Oakland 3 1 .750

Texas 3 1 .750

Toronto 3 1 .750

Detroit 4 2 .667

Cleveland 3 2 .600

Kansas City 2 3 .400

Chicago 2 5 .286

Tampa Bay 1 3 .250

Boston 1 4 .200

Minnesota 1 4 .200

Seattle 0 5 .000

National League

W L Pct

Cincinnati 5 0 1.000

Atlanta 4 1 .800

Arizona 4 2 .667

Colorado 3 2 .600

Houston 3 2 .600

San Francisco 3 2 .600

Los Angeles 3 3 .500

Milwaukee 3 3 .500

St. Louis 3 3 .500

San Diego 2 2 .500

Philadelphia 2 3 .400

New York 2 4 .333

Chicago 1 3 .250

Washington 1 4 .200

Florida 1 5 .167

Pittsburgh 0 4 .000

Note: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

YESTERDAY

N.Y. Yankees 6, Detroit 5

Cleveland 2, N.Y. Mets 1

Cincinnati 9, Philadelphia 8

Pittsburgh 8, Toronto 8, tie, 10 innings

Atlanta 14, Washington 5

L.A. Dodgers 2, Boston 1

Houston 5, St. Louis 0

Baltimore 5, Florida 3

Minnesota 4, Tampa Bay 2

Texas 8, Colorado 2

Chicago Cubs 6, Seattle 5

Oakland 8, L.A. Angels 7

Kansas City 9, San Diego 4

Arizona 9, San Francisco 0

Milwaukee 4, Chicago White Sox 3

TODAY

Toronto vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Cleveland at Winter Haven, Fla., 1:05 p.m.

Cincinnati vs. Tampa Bay at St. Petersburg, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Florida at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Houston at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. Baltimore at Fort Lauderdale, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Seattle vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Kansas City vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.

Milwaukee vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. Chicago White Sox at Tucson, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Angels vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 3:05 p.m.

Arizona vs. San Diego at Peoria, Ariz., 9:05 p.m.

Cleveland 010100000 2 6 1

New York (N) 000010000 1 4 0

Westbrook, Byrd (3), Betancourt (5), Fultz (6), Davis (7), Perez (8), Mujica (9) and Shoppach, Herrera; Perez, Soler (4), Schoenweis (7), Smith (8) and Nickeas, Lo Duca. W Westbrook, 2-0. L Perez, 0-2. Sv Mujica, (1).

Jhonny Peralta drove in both runs for the Indians.

Detroit 110120000 5 8 0

New York (A) 031000002 6 10 0

Verlander, Miller (3), Miner (5), Zumaya (7), Rodney (8), Heredia (9) and IRodriguez, Rabelo; Igawa, Kennard (2), Rivera (3), Jackson (4), Britton (5), Clippard (6), Proctor (8), Villone (9) and Posada, Davis. W Villone, 2-0. L Heredia, 0-1. HR New York (A), Matsui, Sardinha.

Bronson Sardinha hit a game-winning, two-run homer in the bottom of the ninth for the Yankees.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.