Loading…
Thursday, September 18, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 3/9/2007

Prep basketball, hockey, ECHL, college basketball

BOYS BASKETBALL

All-District

DIVISION I

FIRST TEAM: Kelsey Williams, Sandusky, 6-foot-6, sr., 22.0 points per game; Zach Maxey, Mansfield Madison, 6-4, sr., 19.3; Antwoine Smith, Mansfield Sr., 6-3, sr., 14.8; William Buford, Libbey, 6-5, jr., 28.4; Chris Wyse, Scott, 6-3, sr., 26.7; Joe Jakubowski, St. John s, 6-1, sr., 14.3.

Player of the year: William Buford, Libbey.

Coaches of the year: Steve Keller, Sandusky; Jim Rucki, Findlay.

SECOND TEAM: Luke Kraus, Findlay, 6-1, soph., 17.4; Nick Meinert, St. Francis, 6-2, sr., 17.8; A.J. Achter, Clay, 6-5, sr., 19.8; Andrew Wood, Perrysburg, 6-3, sr., 21.6; Jordan Fortney, Bowling Green, 6-5, sr.

THIRD TEAM: Jesse Wohl, Findlay, 6-2, sr., 12.5; Matt Brown, Mansfield Madison, 6-0, sr., 17.1; T.J. Lindsay, Mansfield Sr., 6-2, jr., 11.1; Zac Taylor, Clay, 6-8, jr., 19.0; Derek Andrzejczak, Northview, 6-5, sr., 18.1; Kyle Jazwiecki, Anthony Wayne, 6-7 jr., 15.8.

HONORABLE MENTION: Cory Clayton, Fremont Ross; Chris Wilson, Start; Brad Sandridge, Libbey; Ryne Smith, Whitmer; Isaiah Twine, Marion Harding; TreVonn Lucas, Mansfield Sr.; Lonnie Eatmon, Mansfield Sr.; Taylor Housewright, Ashland; Gregg Berkshire, Ashland; Aaron Megger, Mansfield Madison; Andy Muhlenkamp, Celina; Brad Burton, Libbey; Lee Tabb, Rogers; Robert Lonas, Start; Jordan Frost, St. Francis; Michael Taylor, St. John s; Brent Meredith, Waite; Khari Riley, Waite; Dave Sweeney, Whitmer; Shannon Grice, Woodward; Delfino Moya, Woodward; Andrew Riley, Anthony Wayne; Blaise Markey, Bowling Green; Tig Dybala, Maumee; Matt Wade, Northview; Glen Empie, Perrysburg; David Boyce, Perrysburg; Phil Haddad, Marion Harding; Ryan Croudup, Fremont Ross.

DIVISION II

FIRST TEAM: Jon Diebler, Upper Sandusky, 6-7, sr., 42.7; Kyle Hallock, Sandusky Perkins, 6-1, sr., 20.6; Kevin Murphy, Galion, 6-1, sr., 24.5; Chris Villalovos, Wauseon, 6-2, sr., 19.2; Adam Johns, St. Marys Memorial, 6-5, sr., 18.3; Sam Bastian, Central Cath., 6-5, sr., 16.3; Garrick Sherman, Kenton, 6-9, soph., 16.4.

Player of the year: Jon Diebler, Upper Sandusky.

Coaches of the year: Scott McVeigh, Sandusky Perkins; Dave Froelich, Van Wert.

SECOND TEAM: Kyle Smith, Norwalk, 7-0, jr., 17.8; Justin Caudill, Sandusky Perkins, 6-4, sr., 20.2; Chris Dudics, Shelby, 5-11, sr., 16.4; Jerin Butler, Lima Shawnee, 6-3, jr., 18.3; Chris Morrow, Van Wert, 6-6, jr., 16.8.

THIRD TEAM: Alex Falk, Upper Sandusky, 6-3, so., 17.7; D.J. Whinnery, Bellevue, 6-2, jr., 15.0; Josh Bender, Clyde, 6-3, sr., 16.0; Jake Mochoskay, Ontario, 6-5, jr., 13.3; Elliott Mealer, Wauseon, 6-6, jr., 12.8; B.J. Reed, Wapakoneta, 6-7, sr., 13.8.

HONORABLE MENTION: Cory Lehman, Central Cath.; Victor Whitelock, Lexington; Chase Munoz, Fostoria; Jason Cellier, Port Clinton; Darrien Douglas, Willard; Drew McClellan, Upper Sandusky; Micah Hyde, Fostoria; Andrew Rice, Ontario; Parker Grove, Shelby; Matt Sommer, Shelby; Dillon Cooper, Lexington; Randy Bartrum, Bellville Clear Fork; Cameron Stykemain, Defiance; Bryn Lehman, Defiance; Jarod Riley, Paulding; Wes Hesterman, Napoleon; Ryan Fleck, Napoleon; Aaron Pfeffenberger, St. Marys Memorial; Logan Tea, Clyde; Jeff DeBlase, Bellevue; Alex Gillett, Clyde; Matt Collins, Central Cath.; Chad Fairbanks, Eastwood; Randy Schmerge, Wapakoneta; Jared Myers, Van Wert; Bret Leon, Van Wert; Sean Elswick, Port Clinton; Tommy Kralovic, Rossford; Brady Decker, Tiffin Columbian.

DIVISION III

FIRST TEAM: Nathan Hyde, Liberty-Benton, 6-3, sr., 21.3; Matt Zahel, Margaretta, 5-11, sr., 16.7; Gene Goering, Archbold, 6-2, jr., 20.0; Kyle Brubaker, Patrick Henry, 6-1, sr., 13.3; Dustin Reynolds, Elmwood, 6-6, sr., 18.4; Logan Nourse, Spencerville, 6-1, sr., 22.4.

Player of the year: Nathan Hyde, Liberty-Benton.

Coach of the year: Steve Williman, Liberty-Benton.

SECOND TEAM: T.J. Recker, Liberty-Benton, 6-0, sr., 13.5; John Pickett, Western Reserve, 6-3, jr., 13.0; Chris Bassitt, Genoa, 6-4, sr., 14.8; Ben Shindeldecker, Crestview, 5-10, sr., 15.7; Neal Shine, Lima Central Cath., 6-4, sr., 13.1.

THIRD TEAM: Ronnie Maynard, Ottawa-Glandorf, 6-3, sr., 13.0; Jeremy Peyton, Crestview, 6-1, sr., 14.7; Andrew Pinkelman, Evergreen, 6-5, sr., 15.1; Aaron Hockenberry, Wayne Trace, 6-0, jr., 15.8; Rob Luderman, Ayersville, 6-2, sr., 13.1; Isaac Bowers, Spencerville, 5-11, sr., 15.6.

HONORABLE MENTION: Donovan DeLong, Bluffton; John Stanovich, Lima Central Cath.; Colin Nedderman, Crestview; Stephen Wiesenborn, Otsego; Ryan Rothenbuhler, Elmwood; Jordan Kirwen, Gibsonburg; Ryan Geier, Coldwater; Josh Fisher, Parkway; Josh Wyse, Archbold; Kevin Tietje, Patrick Henry; Matt Rennert, Western Reserve; Jared Kromer, Margaretta; Taylor Held, New London; Troy Coombs, New London; Jim Beach, Huron; Adam Wietholter, Bluffton; Nathan Pothast, Ottawa-Glandorf; Ben Hammer, Elmwood; Aaron Craft, Liberty-Benton; Robby Schiefer, Bucyrus; Anthony Easterling, Crestview; Dusty Chase, Delta; Tyson Andrews, Delta; Kyle Behrman, Patrick Henry; Dane Treece, Wayne Trace; Austin Fritz, Ayersville; James Martin, Ayersville; Ryan Radcliff, Fairview; Steve Lymanstall, Tinora; Brad Betz, Swanton; Chad Lewis, Swanton; Cory Klenke, Coldwater; Tyler Post, St. Henry; Mitch Niekamp, St. Henry; Noah Hill, Edison; Andrew Fawcett, Huron; Clint Berry, New London; Ben Hammer, Elmwood; Matt Kreglow, Gibsonburg; Ryan Gargas, Genoa; Seth Childers, Otsego; Mike Curry, Lake; Corey Witker, Woodmore; Austin Dean, Woodmore.

DIVISION IV

FIRST TEAM: Matt Phillips, Van Buren, 6-4, jr., 18.3; Nathan Schmidt, Continental, 5-10, sr., 18.7; Alex Nafziger, Pettisville, 6-6, sr., 18.0; Ross Stienecker, New Knoxville, 6-4, jr., 20.4; Zac Dysert, Ada, 6-3, jr., 20.1; Eric Maag, Columbus Grove, 5-11, sr., 2.6; Jason Wehri, Ottoville, 6-9, sr., 14.0.

Player of the year: Ross Stienecker, New Knoxville.

Coaches of the year: Dave McWhinnie, Tol. Christian; Dan Hegemier, New Knoxville.

SECOND TEAM: Josh Kloepfer, Vanlue, 6-4, jr., 20.7; Bryin Ehrhardt, Sandusky St. Mary s, 6-4, sr., 17.0; Tyler Kreim, Buckeye Central, 6-1, sr., 15.3; Adam Riehle, Edgerton, 6-3, sr., 16.1; Scott Steineman, New Bremen, 6-3, sr., 14.7; Ethan Michael, Tol. Christian, 6-4, so., 12.6; Eric McCloskey, Stritch, 6-1, sr., 16.4.

THIRD TEAM: Brook Turson, Plymouth, 6-2, fr., 18.5; John Shifley, Wynford, 6-3, jr., 14.6; Scott Keck, Continental, 6-0, sr., 15.0; Joe Baker, Holgate, 6-4, sr., 11.5; Josh Niemeyer, New Knoxville, 6-0, jr., 13.0; Andrew Wolff, Ottawa Hills, 6-2, sr., 13.9; Andy Hermiller, Miller City, 6-3, sr., 17.8.

HONORABLE MENTION: Blake Powell, Tol. Christian; Michael Ameling, Stritch; Cody Perry, Old Fort; Neil Tusing, Seneca East; Connor Jump, Mohawk, Austin Mass, Tiffin Calvert; Scott Schnelle, New Bremen; Clint Tobe, Fort Recovery; Evan Brown, Stryker; Boston Hormann, Antwerp; Josh Vandemark, Hicksville; Austin Smith, Colonel Crawford; Andrew Iceman, Lucas; Ryan Heath, Sandusky St. Mary s; Nick Wiedenhoft, Danbury; Ian Franks, Greenwich South Central; Jacob Furr, Plymouth; Vincent Windau, Carey; Nick Brossia, North Baltimore; Jacob Drerup, Arlington; Jason Brunswick, Arlington; Kyle Baker, Ada.

Nate Vermillion, Ada; Justin VanAtta, Riverdale; Corey Britton, Hopewell-Loudon; A.J. Holman, Arcadia; Derrick Cole, Carey; Michael Dennis, Carey; Andrew Decker, Van Buren; Sam Maag, Pandora-Gilboa; Nick Lee, Vanlue; Cole Hunter, Cory-Rawson; Adam Ramge, St. Wendelin; Tyler Clark, Lucas; Stephen Kaufman, Mansfield Christian; Michael Heringhaus, Mansfield St. Peter; Blaine Erwin, Buckeye Central; Chad Snyder, Wynford; Jordan Jaggers, Stryker; Tyson Short, Stryker; Brandon Cover, Hicksville; Logan Brubaker, Holgate; Britt Berry, Montpelier; Toby Metzger, Fort Recovery; Chris Stucke, Marion Local; Zac Boeke, Minster; Logan Sommer, Minster; Marcus Henschen, New Knoxville; Drew Hipp, Norwalk St. Paul; Drew Windisch, Sandusky St. Mary.

Ben Cantu, Danbury; Jordan Ringenberg, Monroeville; Ross Stieber, Monroeville; Tyler Brown, Hopewell-Loudon; Mike Abernathy, Bettsville; Keith Zeigler, Mohawk; Nathaniel Kurtz, Mohawk; Ryan Mack, New Riegel; Dustin Kinn, New Riegel; Brent Abendroth, Ottawa Hills; Walker Behan, Emmanuel Christian; Tyler Boris, Tol. Christian; Scott Keck, Continental; Ben Miller, Continental; Derek Geise, Fort Jennings; Brandon Miller, Ottoville; Ben Miller, Continental; Zac Osborn, Greenwich South Central; Nick Heiby, Crestline; Jacon Weems, Tol. Christian.

Districts

last night

DIVISION I

At Willard

Mansfield Sr. 70, Sandusky 60

At Liberty-Benton

Findlay 51, Lima Sr. 43

At U of Toledo

Libbey 76, Southview 70

St. John s 70, Northview 49

DIVISION III

At Ohio Northern

St. Henry 56, Ottawa Glandorf 47

Spencerville 57, Convoy Crestview 52, 2OT

At Waite

Patrick Henry 61, Genoa 47

Evergreen 57, Archbold 52

At Fostoria

Western Reserve 50, Elmwood 39

Liberty Benton 68, New London 54

St. John s 16 18 16 20 70

Northview 8 16 11 14 49

ST. JOHN S: Patterson 4-1-2-13, Jakubowski 3-4-3-21, Scharatzke 2-1-5, Kynard 3-1-7, Taylor 2-1-2-9, Koonce 0-1-0-3, Morrison 1-0-2, Thomas 2-0-4, Springs 1-2-4, Utrup 0-2-2. Totals: 18-7-13-70.

NORTHVIEW: Wade 6-2-14, Koehl 1-2-4, Andrzejczak 6-6-18, Weaver 0-1-1, Schaffer 1-0-2, Jacques 3-1-0-9, Lewis 0-1-1. Totals: 17-1-12-49.

Southview 13 17 18 22 70

Libbey 23 14 17 22 76

SOUTHVIEW: Craig 3-4-10, Hausfeld 3-2-8-20, Joplin 6-1-5-20, Shilling 1-0-2, Dehabey 2-1-1-8, Simon 0-1-1, Whalen 0-2-2, Scott 1-1-3, Creque 2-0-4. Totals: 18-4-22-70.

LIBBEY: Buford 10-2-4-30, Kizer 2-1-5, Sandridge 4-1-9, Brown 1-1-3, Jones 1-0-2, A. Burton 2-3-7, B. Burton 1-3-0-11, Wells 3-3-9. Totals: 24-5-13-76.

Genoa 3 9 12 23 47

Patrick Henry 9 7 23 22 61

GENOA: Gargas 1-1-3, Woofs 1-0-2, Clark 2-2-2-12, Schumacher 2-4-8, Peloquin 0-1-0-3, Krajeski 0-1-0-3, Bassitt 2-0-4, Schimming 1-0-2, Lau 1-1-0-5, Dickinson 1-1-0-5. Totals: 12-5-8-47.

PATRICK HENRY: Botjer 0-3-6-15, Ky. Tietje 0-4-0-12, Brubaker 5-1-11, Badenhop 4-0-8, Ke. Tietje 3-4-10, Behrman 2-1-5. Totals: 14-7-12-61.

Findlay 15 10 10 16 51

Lima Senior 10 9 11 13 43

FINDLAY: Kraus 5-5-15, Birchmeier 1-2-0-8, Wohl 3-1-7, Reinhart 4-1-9, Cloud 3-1-3-12. Totals: 16-3-10-51.

LIMA SENIOR: Hutchins 6-2-14, Long 4-1-0-11, Tyson 1-0-2, Thompson 3-2-8, Schimmoeller 1-0-2, Walton 3-0-6. Totals: 18-1-4-43.

New London 16 12 10 16 54

Liberty-Benton 13 16 13 26 68

NEW LONDON: Chaffins 0-2-0-6, Coombs 5-3-4-23, Berry 2-0-4, Bracken 2-1-0-7, Held 2-6-10, Howard 2-0-4. Totals: 13-6-10-54.

LIBERTY-BENTON: A. Craft 2-7-11, Wallace 2-3-7, B. Craft 1-4-6, Smith 1-0-2, T.J. Recker 2-2-1-11, Hyde 12-5-29, D. Recker 0-2-2. Totals: 20-2-22-68.

Western Reserve 11 16 11 12 50

Elmwood 13 12 5 9 39

WESTERN RESERVE: Pickens 0-1-0-3, J. Rennert 1-0-2, Pickett 7-0-14, Daniels 2-3-7, M. Rennert 0-5-1-16, Buckingham 3-0-6. Totals: 13-7-3-50.

ELMWOOD: Shank 4-1-1-12, Ryan Rothenbuhler 1-1-2-7, Reynolds 3-3-9, Hammer 0-3-3, Reid Rothenbuhler 4-0-8. Totals: 12-2-9-39.

Evergreen 10 14 15 18 57

Archbold 13 15 12 12 52

EVERGREEN: Weissenberger 2-0-4, C. Truckor 2-4-0-16, B. Truckor 1-0-2, Bates 3-1-5-14, Pinkelman 4-4-12, Hilton 2-0-4, Mossing 1-1-0-5. Totals: 15-6-9-57.

ARCHBOLD: Wyse 2-2-6, Fruth 2-0-4, Smith 0-3-0-9, Goering 7-2-7-27, Brink 3-0-6. Totals: 14-5-9-52.

WEDNESDAY

DIVISION II

At BGSU

Van Wert 54, Wauseon 52

Wapakoneta 70, Central Catholic 62, OT

At Ashland U.

Lexington 66, Fostoria 58

Upper Sandusky 99, Clyde 73

Tuesday

DIVISION IV

At Wapakoneta

New Knoxville 69, Lima Perry 58

Marion Local 57, Ada 52

At Elida

Ft. Jennings 55, Columbus Grove 51

Ottoville 52, Pandora Gilboa 37

At Liberty Benton

Van Buren 43, Ottawa Hills 39

Toledo Christian 46, Continental 26

At Napoleon

Holgate 37, Montpelier 26

Pettisville 54, Hicksville 41

At Fostoria

Bucyrus Wynford 51, Tiffin Calvert 38

Vanlue 67, Mohawk 56

At Willard

Sandusky St. Mary 67, Lucas 64, OT

Buckeye Central 47, Norwalk St. Paul 42

DISTRICT FINALS

Tonight

DIVISION IV

At Wapakoneta

New Knoxville vs. Marion Local, 7

At Elida

Ft. Jennings vs. Ottoville, 7

At Liberty Benton

Van Buren vs. Toledo Christian, 7

At Napoleon

Holgate vs. Pettisville, 7

At Fostoria

Bucyrus Wynford vs. Vanlue, 7

At Willard

Sandusky St. Mary s vs. Buckeye Central

TOMORROW

DIVISION I

At BGSU

Mansfield Sr. vs. Findlay, 7

At U of Toledo

St. John s vs. Libbey, 7

DIVISION II

At BGSU

Van Wert vs. Wapakoneta, 1

At Ashland

Lexington vs. Upper Sandusky winner, 7

DIVISION III

At Ohio Northern

St. Henry-Ottawa-Glandorf winner vs. Spencerville-Convoy Crestview winner, 7

At Waite

Patrick Henry vs. Evergreen, 7

At Fostoria

Western Reserve vs. Liberty-Benton, 7

Michigan districts

CLASS A

At Adrian High School

WEDNESDAY

Monroe 47, Ypsi. Lincoln 38

Adrian 43, Bedford 37

TONIGHT

Monroe vs. Adrian, 7 p.m.

CLASS C

At Adrian Madison

WEDNESDAY

Blissfield 62, Summerfield 60

LAST NIGHT

Adrian Madison vs. Morenci

TONIGHT

Blissfield vs. Adrian Madison-Morenci, 6 p.m.

ECHL

AMERICAN CONFERENCE

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 30 22 2 2 64 168 154

Dayton 29 20 0 4 62 159 139

Trenton 28 24 1 4 61 200 194

Reading 27 25 1 5 60 186 190

Toledo 29 25 0 1 59 157 170

Johnstown 25 25 3 3 56 172 189

Wheeling 22 27 2 4 50 160 196

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Florida 36 17 4 0 76 210 163

Texas 33 18 5 4 75 228 197

Gwinnett 33 18 5 2 73 238 212

Augusta 32 24 1 2 67 215 219

Charlotte 31 22 1 2 65 191 177

S. Carolina 28 23 3 4 63 200 207

Columbia 24 26 4 5 57 186 211

Pensacola 18 37 1 2 39 199 256

NATIONAL CONFERENCE

West Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Alaska 41 13 2 2 86 226 142

Idaho 32 19 2 3 69 190 168

Phoenix 25 29 2 3 55 175 201

Victoria 26 31 1 1 54 179 220

Utah 21 31 2 4 48 153 224

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Las Vegas 33 11 6 8 80 182 154

Bakersfield 34 13 3 7 78 217 185

Fresno 30 21 2 3 65 154 140

Stockton 25 21 5 5 60 161 160

Long Beach 22 31 0 3 47 168 206

x-clinched playoff spot

LAST NIGHT

South Carolina 6, Charlotte 2

Columbia 4, Gwinnett 3, OT

Fresno at Idaho, late

Texas at Phoenix, late

WEDNESDAY

Wheeling 3, Toledo 1

Trenton 5, Johnstown 2

Bakersfield 2, Utah 1, SO

Stockton 2, Victoria 1, OT

TONIGHT

Toledo at Trenton

Long Beach at Alaska

Dayton at Cincinnati

Augusta at Columbia

Pensacola at Florida

Fresno at Idaho

Wheeling at Johnstown

Texas at Las Vegas

Reading at South Carolina

Victoria at Stockton

Bakersfield at Utah

FOOTBALL

Arena Football League

LAST NIGHT

Las Vegas 79, Grand Rapids 69

PREP HOCKEY

State Tournament

Nationside Arena, Columbus

Tomorrow, semifinals

St. John s vs. Hunting Valley University School, 10 a.m.

Parma Padua Franciscan vs. Upper Arlington, 1 p.m.

Sunday, final

Winners play at 1 p.m.

COLLEGE HOCKEY

CCHA Tournament

Second Round

(Best-of-3)

Tonight

Alaska-Fairbanks at Notre Dame

N. Michigan at Michigan

Lake Superior St. at Miami

Nebraska-Omaha at Michigan St.

BASEBALL

Exhibition

YESTERDAY

Detroit 9, Cincinnati 7

Cleveland 7, Philadelphia 6

N.Y. Yankees 5, Atlanta 3, 10 innings

Washington 12, Houston 5

Boston (ss) 3, Toronto 2

Pittsburgh 5, Tampa Bay 2

St. Louis 2, Minnesota (ss) 1

Minnesota (ss) 1, Boston (ss) 0

Baltimore 8, N.Y. Mets 7

Texas 7, Oakland 6

Chicago Cubs 8, San Diego 6

Arizona 10, L.A. Angels 7

San Francisco 10, Milwaukee 7

Kansas City 11, Seattle 3

Colorado 7, Chicago White Sox 4

Florida vs. L.A. Dodgers, late

TODAY

Cleveland (ss) vs. Cincinnati at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

YESTERDAY

Detroit 121011120 9 18 0

Cincinnati 000000000 7 10 0

Robertson, Rodney (3), Ledezma (5), Zumaya (6), Heredia (7), Miner (9) and Rodriguez, Wilson, Johnson; Harang, Cormier (4), Meadows (5), Gosling (6), Kershner (7), Medlock (8), Bray (9) and Ross, Moeller. W Robertson, 1-0. L Harang, 1-1. HR Detroit, Polanco, Shelton, Wilson. Cincinnati, Dunn (2), Crosby.

Philadelphia 010110030 6 8 0

Cleveland 300000202 7 13 0

Mazone, Garcia (4), Simon (6), Germano (7), Warden (9) and Coste, Marson; Sabathia, Davis (4), Sikorski (6), Perez (8), Mujica (9) and Martinez, Toregas. W Mujica, 1-0. L Warden, 0-1. HR Philadelphia, Howard (2), Nunez. Cleveland, Martinez (2).

COLLEGE BASKETBALL

MEN

Mid-American Conference

TOURNAMENT

Cleveland

Quarterfinals

Yesterday

Toledo 62, Eastern Michigan 54

Miami 70, Ohio 51

Akron 82, Central Michigan 53

Kent State 75, Western Michigan 66

First Round

Wednesday

Ohio 69, Bowling Green 59

Eastern Michigan 51, Ball State 48, OT

Central Michigan 80, Buffalo 74

Western Michigan 67, Northern Illinois 62

Semifinals

Tonight

Toledo vs. Miami, 7 p.m.

Akron vs. Kent State, 9 p.m.

Championship

Tomorrow

Semifinal winners, 7 p.m.

Big Ten

TOURNAMENT

Chicago

First Round

Yesterday

Michigan 49, Minnesota 40

Michigan State 62, Northwestern 57

Illinois 66, Penn State 60

Quarterfinals

Today

Ohio State vs. Michigan, Noon

Iowa vs. Purdue, 2:30 p.m.

Wisconsin vs. Michigan State, 6:30 p.m.

Indiana vs. Illinois, 9 p.m.

Semifinals

Tomorrow

Ohio State Michigan winner vs. Iowa-Purdue, 1:30 p.m.

Wisconsin Michigan State-Northwestern winner vs. Indiana Illinois-Penn State winner, 4 p.m.

Championship

Sunday

Semifinal winners, 3:30 p.m.

National

TOURNAMENT

Atlantic 10 Conference

Quarterfinals

George Washington 58, Saint Joseph s 48

Rhode Island 73, Fordham 69

Saint Louis 74, Massachusetts 71, OT

Xavier 72, Dayton 51

Atlantic Coast Conference

First Round

Florida St. 67, Clemson 66

Miami 67, Maryland 62

N.C. State 85, Duke 80, OT

Big 12 Conference

First Round

Oklahoma 68, Iowa St. 63

Oklahoma St. 54, Nebraska 39

Texas Tech 81, Colorado 71

Big East Conference

Quarterfinals

Georgetown 62, Villanova 57

Louisville 82, West Virginia 71, 2OT

Notre Dame 89, Syracuse 83

Conference USA

Quarterfinals

Houston 62, Southern Miss. 59

Memphis 92, Marshall 71

Rice 53, UCF 51

Mid-Eastern Athletic Conference

Quarterfinals

Morgan St. 66, S. Carolina St. 64, OT

N. Carolina A&T 81, Norfolk St. 66

Mountain West Conference

Quarterfinals

BYU 77, TCU 64

UNLV 80, Utah 54

Wyoming 67, Air Force 62

NAIA Division II

First Round

Mid-Am Nazarene 69, Trinity, Ill. 59

NAIA Division II tournament

First Round

Mount Vernon Nazarene 73, Dakota Weslyn 72

Pacific-10 Conference

Quarterfinals

California 76, UCLA 69, OT

Oregon 69, Arizona 50

Southeastern Conference

First Round

Arkansas 82, South Carolina 52

Georgia 80, Auburn 65

Kentucky 79, Alabama 67

Southland Conference

Quarterfinals

Lamar 99, Sam Houston St. 98

First Round

Northwestern St. 85, Stephen F.Austin 76

Texas A&M-Corpus Christi 80, SE Louisiana 72

Southwestern Athletic Conference

First Round

Ark.-Pine Bluff 51, Grambling St. 48

Texas Southern 74, Alcorn St. 64

Western Athletic Conference

Quarterfinals

Boise St. 78, Fresno St. 73

Nevada 88, Idaho 56

Utah St. 73, Hawaii 70

WOMEN

Mid-American Conference

CONFERENCE TOURNAMENT

At Cleveland

TODAY

Semifinals

Ball State vs. Northern Illinois, noon

Bowling Green vs. Eastern Michigan, 2:30

TOMORROW

Championship

Semifinal winners, 1

National

TOURNAMENT

Big 12 Conference

Semifinals

Iowa St. 57, Texas A&M 51

Big Sky Conference

First Round

Weber St. 77, Portland St. 67

Big South Conference

Quarterfinals

Radford 81, Charleston Southern 61

UNC Asheville 65, Coastal Carolina 51

First Round

Liberty 70, Birmingham-Southern 58

Winthrop 57, High Point 50

Big West Conference

Quarterfinals

Cal St.-Fullerton 75, CS Northridge 65

Long Beach St. 70, Cal Poly 67

Colonial Athletic Association

First Round

Drexel 73, Georgia St. 62

UNC Wilmington 55, Towson 41

Va. Commonwealth 74, Northeastern 58

William & Mary 79, George Mason 69

Mid-Eastern Athletic Conference

Quarterfinals

Florida A&M 71, N. Carolina A&T 69

Morgan St. 63, Hampton 59

Missouri Valley Conference

First Round

Drake 78, Wichita St. 63

Southwestern Athletic Conference

First Round

Ark.-Pine Bluff 64, Alabama St. 52

Grambling St. 68, Alabama A&M 62

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

LOS ANGELES ANGELS Assigned C Brenton Del Chiaro, RHP Tommy Mendoza and RHP Robert Mosebach to their minor league camp.

National League

CINCINNATI REDS Agreed to terms with RHP Matt Belisle, RHP Todd Coffey, LHP Bobby Livingston and RHP Gary Majewski on one-year contracts. Renewed the contract of 2B Brandon Phillips.

PITTSBURGH PIRATES Released OF Jody Gerut.

WASHINGTON NATIONALS Released INF Tony Womack.

BASKETBALL

National Basketball Association

PHILADELPHIA 76ERS Signed F Louis Amundson to a 10-day contract.

NBA Development League

AUSTIN TOROS-Signed C Marcus Campbell.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS Signed S Terrence Holt to a five-year contract.

ATLANTA FALCONS Agreed to terms with WR Joe Horn.

BUFFALO BILLS Traded RB Willis McGahee to the Baltimore Ravens for a 2007 third-and seventh-round draft picks and a 2008 third-round draft pick.

CINCINNATI BENGALS Signed TE Reggie Kelly to a three-year contract.

MIAMI DOLPHINS Re-signed DT Keith Traylor to a two-year contract. Signed S Cameron Worrell to a two-year contract.

NEW YORK JETS Signed FB Darian Barnes.

PHILADELPHIA EAGLES Agreed to terms with WR/KR Bethel Johnson on a one-year contract.

ST. LOUIS RAMS Agreed to terms with TE Randy McMichael on a three-year contract.

WASHINGTON REDSKINS Signed OL Ross Tucker.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS Signed LW Chris Kunitz to two-year contract.

COLUMBUS BLUE JACKETS Assigned F Zenon Konopka and F Curts Glencross to Syracuse of the AHL.

CHICAGO BLACKHAWKS Recalled D Danny Richmond and D David Koci from Norfolk of the AHL.

COLLEGE

ST. BONAVENTURE Fired Anthony Solomon, men s basketball coach.

YOUNGSTOWN STATE Hired Robb Schmidt as assistant AD for marketing and promotions and Joe Cassese as manager of athletic development.

LATEST LINE

NBA

PHILADELPHIA 1 (194) LA Lakers

BOSTON 11/2 (194) Seattle

MIAMI 51/2 (181) Minnesota

ATLANTA 1 (196) Memphis

HOUSTON 61/2 (185) New Jersey

DENVER 1 (198) Detroit

PHOENIX 11 (209) New Orleans

GOLDEN STATE 6 (202) LA Clippers

College Basketball

Mid-American Conference Tournament

Miami-O 1 Toledo

Big 10 Conference Tournament

Ohio State 81/2 Michigan

Atlantic 10 Conference Tournament

North Carolina 11 Florida State

Boston College 61/2 Miami-Florida

Purdue 3 Iowa

Wisconsin 31/2 Michigan State

Big 12 Conference Tournament

Kansas 11 Oklahoma

Kansas State 2 Texas Tech

Southeastern Conference Tournament

Kentucky 2 Mississippi State

Arkansas 21/2 Vanderbilt

Conference USA Tournament

Houston 4 Rice

Atlantic 10 Conf. Tournament

Xavier 12 Rhode Island

Big East Conference Tournament

Georgetown 41/2 Notre Dame

Home Team in CAPS

GOLF

PODS Championship

Palm Harbor, Fla., par 71

Cliff Kresge 31-34 65

Daniel Chopra 35-32 67

Arron Oberholser 34-33 67

Anthony Kim 35-32 67

Doug LaBelle II 33-34 67

Jesper Parnevik 35-33 68

Pat Perez 34-34 68

Heath Slocum 35-33 68

Camilo Villegas 34-34 68

Hunter Mahan 33-35 68

Joey Sindelar 34-34 68

Matt Kuchar 35-33 68

Jason Bohn 34-35 69

Mark Wilson 37-32 69

Trevor Immelman 36-33 69

Chris DiMarco 36-33 69

Tom Lehman 36-33 69

Stephen Leaney 34-35 69

Jonathan Byrd 32-37 69

Billy Andrade 35-34 69

Ryan Armour 36-33 69

Jeff Quinney 32-37 69

K.J. Choi 35-34 69

John Senden 36-33 69

Brian Gay 34-35 69

Ryan Moore 35-34 69

Brandt Snedeker 34-35 69

Woody Austin 34-36 70

Nathan Green 36-34 70

Joe Ogilvie 34-36 70

Sergio Garcia 35-35 70

Brad Faxon 36-34 70

Chris Couch 36-34 70

Gavin Coles 37-33 70

Frank Lickliter II 37-33 70

Fred Funk 36-34 70

Charles Howell III 35-35 70

Troy Matteson 34-36 70

Vaughn Taylor 36-34 70

Vijay Singh 35-35 70

Jeff Gove 36-34 70

Michael Putnam 36-34 70

George McNeill 37-33 70

Cameron Beckman 37-34 71

Dudley Hart 35-36 71

Nick Watney 36-35 71

Ken Duke 37-34 71

Paul Goydos 33-38 71

Steve Elkington 39-32 71

Bo Van Pelt 36-35 71

Glen Day 35-36 71

Bubba Watson 37-34 71

Eric Axley 36-35 71

Will MacKenzie 37-34 71

Bart Bryant 36-35 71

Peter Lonard 37-34 71

Zach Johnson 34-37 71

Briny Baird 36-35 71

David Branshaw 35-36 71

Robert Garrigus 38-33 71

Mark Hensby 35-37 72

Jerry Kelly 37-35 72

Brian Davis 36-36 72

Shaun Micheel 35-37 72

Ted Purdy 36-36 72

J.B. Holmes 37-35 72

Todd Hamilton 36-36 72

Charley Hoffman 38-34 72

Charles Warren 37-35 72

J.P. Hayes 36-36 72

Ryuji Imada 36-36 72

Charlie Wi 38-34 72

Craig Kanada 36-36 72

Johnson Wagner 35-37 72

Kevin Sutherland 37-35 72

Bob Estes 36-36 72

Ryan Palmer 37-35 72

J.J. Henry 36-36 72

Brett Wetterich 36-36 72

Dean Wilson 36-36 72

Jeff Sluman 38-34 72

Lucas Glover 35-37 72

Kent Jones 35-37 72

Rocco Mediate 35-38 73

Justin Leonard 39-34 73

D.J. Trahan 36-37 73

Corey Pavin 37-36 73

Tim Herron 35-38 73

Kenny Perry 37-36 73

Richard S. Johnson 37-36 73

James Driscoll 37-36 73

Steve Stricker 37-36 73

Duffy Waldorf 40-33 73

Mathias Gronberg 37-36 73

Rich Beem 37-36 73

Shigeki Maruyama 39-34 73

Mathew Goggin 37-36 73

Brendon de Jonge 38-35 73

Ryan Howison 36-37 73

Kevin Na 38-36 74

John Rollins 35-39 74

Kirk Triplett 37-37 74

Craig Barlow 40-34 74

Bill Haas 39-35 74

Greg Kraft 38-36 74

Brandt Jobe 38-36 74

John Daly 38-36 74

Robert Gamez 39-35 74

Daisuke Maruyama 37-37 74

Paul Azinger 37-37 74

Parker McLachlin 38-36 74



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Points of Interest