Loading…
Monday, December 22, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Monday, 2/11/2008

Prep basketball, hockey, auto racing

HIGH SCHOOL BASKETBALL

GIRLS

Sectionals

DIVISION I

At Bucyrus

Tuesday

Sandusky vs. Marion Harding, 7 p.m.

Saturday

Ashland vs. Mansfield Senior, 6:15 p.m. Fremont Ross vs. Sandusky-Marion Harding winner, 8 p.,m.

At Otsego

Tuesday

Lima Senior vs. Springfield, 6:15 p.m.

Clay vs. Findlay, 8 p.m.

Saturday

Anthony Wayne vs Lima Senior-Springfield winner , 6:15 p.m.

Perrysburg vs Clay-Findlay winner, 8 p.m.

At Central Catholic

Tuesday

Whitmer vs. St. Ursula, 6:15 p.m.

Bowsher vs .Bowling Green, 8 p.m.

Saturday

Waite vs. Whitmer-St. Ursula winner, 6:15 p.m.

Start vs. Bowsher-Bowling Green winner, 8 p.m.

At Clay

Tuesday

Central Catholic vs. Scott, 6:15 p.m.

Northview vs. Southview, 8 p.m.

Saturday

Rogers vs. Scott-Central Catholic winner, 6:15 Notre Dame vs.Northview-Southview winner, 8 p.m.

DIVISION II

At Ashland Crestview

Tuesday

Galion vs. Clear Fork, 7 p.m.

Saturday

Shelby vs. winner Galion-Clear Fork, 6:15 p.m.

Madison vs. Lexington, 8 p.m

At New Riegel

Tuesday

Willard vs. Clyde, 6:16 p.m.

Bucyrus vs. Fostoria, 8 p.m.

Saturday

Upper Sandusky vs. Willard-Clyde winner, 6:15 p.m.

Tiffin Columbian vs. Bucyrus-Fostoria winner, 8 p.m.

At Old Fort

Tuesday

Bellevue vs. Eastwood, 6:15 p.m.

Port Clinton vs. Norwalk, 8 p.m.

Saturday

Oak Harbor vs. Bellevue-Eastwood winner, 6:15 p.m.

Sandusky Perkins. vs. Port Clinton-Norwalk winner, 8 p.m.

At Swanton

Tuesday

Maumee vs. Libbey, 7 p.m.

Saturday

Bryan vs. Maumee-Libbey winner, 6:15 p.m..

Wauseon vs. Woodward, 8 p.m.

At Allen East

Tuesday

Lima Shawnee vs. Kenton, 6:15 p.m.

Wapakoneta vs. Van Wert, 8 p.m.

Saturday

St. Marys Memorial vs. winner Lima Shawnee-Kenton, 6:15 p.m.

Celina vs. Wapakoneta-Van Wert winner, 8 p.m.

At Kalida

Wednesday

Napoleon vs. Defiance, 7:30 p.m.

Saturday

Ottawa-Glandorf vs. Napoleon-Defiance winner, 6:15 p.m

Elida vs. Lima Bath, 8 p.m..

DIVISION III

At Van Wert

Tuesday

Parkway vs. Coldwater, 6:15 p.m.

Spencerville vs. Paulding, 8 p.m.

Saturday

Wayne Trace vs. Parkway-Coldwater winner, 6:15 p.m.

St. Henry vs. Spencerville-Paulding winner, 8 p.m.

At Defiance

Wednesday

Tinora vs. Delta, 6:15 p.m.

Archbold vs. Liberty Center, 8 p.m.

Saturday

Montpelier vs. Tinora-Delta winner. 6:15 p.m.

Fairview vs. Archbold-Liberty Center winner, 8 p.m.

At Northwood

Swanton vs. Cardinal Stritch, 6:15 p.m.

Otsego vs. Rossford, 8 p.m.

Saturday

Lake vs. Swanton-Cardinal Stritch winner

Evergreen vs. Otsego-Rossford winner, 8 p.m.

At Elida

Tuesday

Bluffton vs. Lima Central Catholic, 6:15 p.m.

Columbus Grove vs. Allen East, 8 p.m.

Saturday

Riverdale vs. Bluffton-Lima Central Cathjolic winner, 6:15 p.m.

Liberty Benton vs. Columbus Grove-Allen East winner, 8 p.m.

At Fremont Ross

Tuesday

Genoa vs. Gibsonburg, 6:15 p.m.

Woodmore vs. Lakota, 8 p.m.

Saturday

Elmwood vs. Genoa-Gibsonburg winner, 6:15 p.m.

Margaretta vs. Woodmore-Lakota winner, 8 p.m.

At Willard

Tuesday

Western Reserve vs. Ontario, 7 p.m.

Wednesday

Huron vs. Colonel Crawford, 6:15 p.m.

New London vs. Edison, 8:15 p.m.

Saturday

Ashland Crestview vs. Western Reserve-Ontario winner, 6:15 p.m

Huron-Colonel Crawford winner vs. New London-Edison winner, 8:15 p.m.

DIVISION IV

At Wapakoneta

Tuesday

New Knoxville vs. Marion Local, 7 p.m

Wednesday

Waynesfield GHoshen vs. Minster, 6:15 p.m.

New Bremen vs. Lima Perry, 8 p.m.

Saturday

Fort Recovery vs. New Knoxville-Marion Local winner, 6:15 p.m.

Waynesfield Goshen-Minster winner vs. New Bremen-Lima Perry winner, 8.

At Wayne Trace

Tuesday

Lincolnview vs. Hicksville, 7 p.m.

Wednesday

Ottoville vs. Antwerp, 6:15

Crestview vs. Delphos Jefferson, 8 p.m.

Saturday

Delphos St. John s vs Lincolnview-Hicksville winner, 6:15

Ottoville-Antwerp winner vs. Crestview-Delphos Jefferson winner, 8 p.m.

At Bryan

Tuesday

Hilltop vs. North Central, 6:15 p.m.

Wednesday

Pettisville vs. Fayette, 6:15 p.m.

Edgerton vs. Edon, 8 p.m.

Saturday

Stryker vs. Hilltop-South Central winner, 6:15 p.m.

Pettisville-Fayette winner vs. Edgerton-Edon winner, 8 p.m

At Ottawa-Glandorf

Tuesday

Patrick Henry vs. Fort Jennings, 6:15 p.m.

Wednesday

Holgate vs. Miller City, 6:15 p.m.

Ayresville vs. Kalida, 8 p.m.

Saturday

Continental vs/ Patrick Henry-Fort Jennings winner, 6:15 p.m.

Holgate-Miller City winner vs. Ayresville-Kalida winner, 8 p.m

At Bath

Tuesday

Bath vs. Hardin Northern, 6:15 p.m.

Ridgeway Ridgemont vs. Cory-Rawson, 8 p.m.

Saturday

Upper Scioto Valley vs. Adwa-Hardin Northern winner, 6:15 p.m.

Pandora-Gilboa vs. Ridgeway Ridgemont-Cory-Rawson winner, 8 p.m.

At Findlay

Tuesday

Vanlue vs. Fostoria St. Wendelin

Wednesday

Carey vs. Leipsic, 6:15 p.m,.

Arlington vs. Arcadia, 8 p.m.

Saturday

Van Buren vs. Vanlue-St. Wendelin winner, 6:15 p.m.

Carey-Leipsic winner vs. Arlington-Arcadia winner, 8 p.m.

At Sylvania Southview

Tuesday

Maumee Valley Country Day School vs. North Baltimore, 6:15 p.m.

Ottawa Hills vs. Northwood, 8 p.m.

Saturday

McComb vs. MVCDS-North Baltimore winner, 6:15 p.m.

Toledo Christian vs. Ottawa Hills-Northwood winner, 8 p.m.

At Tiffin Columbian

Tuesday

Tiffin Calvert vs. Bettsville, 6 p.m.

Wednesday

Fremont St. Joseph vs. Hopewell-Loudon, 6:15 p.m.

Old Fort vs. Mohawk, 8 p.m.

Saturday

New Riegel vs. Calvert-Bettsville winner, 6 p.m.

St. Joseph-Hopewell-Loudin winner vs. Old Fort-Mohawk winner, 8 p.m.

At Norwalk

Tuesday

Monroeville vs. South Central, 6:15 p.m.

Seneca East vs. Nortwalk St. Paul, 6:15 p.m.

Saturday

Danbury vs. Monroeville-South Central winner. 6:15 p.m.

Sandusky St. Mary s vs. Seneca East-Norwalk St. Paul winner, 8 p.m.

At Galion

Tuesday

Lucas vs. Crestline, 6:15 p.m.

Wednesday

Wynford vs. Buckeye Central, 6:15 p.m.

Plymouth vs. Mansfield Christian, 8 p.m.

Saturday

Mansfield St. Peter s vs. Lucas-Crestline winner, 6:15 p.m.

Wynford-Buckeye Central winner vs. Plymouth-Mansfield Christian winner, 8 p.m.

BOYS

City League

Tomorrow

City Semifinals at Univ. of Toledo

Thursday

City Finals at Univ. of Toledo

Friday

Toledo Christian at Bowsher

Northern Lakes League

Tomorrow

Southview at Defiance

Anthony Wayne at Bowling Green

Friday

Rossford at Bowling Green

Maumee at Northview

Southview at Perrysburg

Anthony Wayne at Springfield

Saturday

Napoleon at Springfield

Suburban Lakes League

Tomorrow

Eastwood at Lake

Lakota at Elmwood

Gibsonburg at Genoa

Otsego at Woodmore

Friday

Eastwood at Lakota

Elomwood at Otsego

Woodmore at Genoa

Gibsonburg at Lake

TAAC

Today

Fostoria St. Wendelin at Cardinal Stritch

Friday

Monclova Christian at Northwood

Swanton at Ottawa Hills

Saturday

Danbury at Seneca East

NWOAL

Today

Swanton at Patrick Henry

Thursday

Ayersville at Liberty Center

Friday

Edgerton at Bryan

Delta at Tinora

Montpelier at Antwerp

Van Buren at Patrick Henry

Holgate at Wauseon

Midland Athletic

Tomorrow

Arlington at Carey

Seneca East at Plymouth

Wednesday

Liberty Benton at Tiffin Calvert

Friday

Fremont St. Joseph at Bettsville

Fostoria St. Wendelin at New Riegel

Hopewell-Loudon at Mohawk

Tiffin Calvert at North Baltimore

Seneca East at Old Fort

McComb at Lima Perry

Upper Scioto Valley at Vanlue

Saturday

Bettsville at Ridgeway Ridgemont

Sandusky Bay

Friday

Clyde at Oak Harbor

Edison at Sandusky St. Mary

Huron at Margaretta

Port Clinton at Sandusky Perkins

Blanchard Valley

Tomorrow

Arlington at Carey

Wednesday

Hardin Northern at Ridgemont

Friday

Arcadia at Carey

Temple Christian at Hardin Northern

Fort Jennings at Leipsic

McComb at Lima Perry

Continental at Pandora-Gilboa

Upper Scioto Valley at Vanlue

Green Meadows

Friday

Fairview at Kalida

Hicksville at Miller City

Wayne Trace at Ottoville

Buckeye Border

Friday

Pettisville at Edon

Fayette at Stryker

Hilltop at North Central

Putnam County

Friday

Lincolnview at Columbus Grove

Fairview at Kalida

Other NW Ohio

Tomorrow

Fremont Ross at Marion Harding

Thursday

Tiffin Columbian at Shelby

Friday

Fostoria at Bellevue

Willard at Norwalk

Celina at Defiance

Findlay at Lima Senior

Sandusky at Napoleon

Ottawa-Glandorf at Lima Shawnee

Upper Sandusky at Galion

SE Michigan

Tri-County Conference

Today

Adrian Madsion at Sand Creek

Britton Macon at Whiteford

Deerfield at Washtenaw Christian

Thursday

Adrian Madison at Lenawee Christian

Clinton at Britton Macon

Sand Creek at Deerfield

Summerfield at Whitmore Lake

Whiteford at Morenci

Saturday

Newport Lutheran at Deerfield

Lenawee County

Today

Lenawee Christian at Blissfield

Whitmore Lake at Clinton

Onsted at Addison

Tomorrow

Airport at Ida

Thursday

Ida at Blissfield

Hudson at Dundee

Onsted at Erie Mason

Saturday

Tecumseh at Dundee

Other SE Michigan

Tomorrow

Adrian at Ann Arbor Huron

Dexter at Bedford

Thursday

Addison at Vanderecook Lake

Huron at Monroe Jefferson

Willow Run at Monroe

Flat Rock at Monroe St. Mary

Dexter at Tecumseh

Friday

Adrian at Chelsea

Bedford at Ann Arbor Huron

latest line

NBA

Dallas 4 (187) PHILADELPHIA

a-ORLANDO No Line (XXX) Cleveland

San Antonio 11/2 (184) TORONTO

LA Lakers 61/2 (209) CHARLOTTE

MILWAUKEE 41/2 (194) LA Clippers

HOUSTON 71/2 (186) Portland

GOLDEN STATE 9 (218) Washington

a-Cleveland has numerous injuries.

College Basketball

GEORGETOWN 14 Villanova

CLEVELAND STATE 31/2 Wisc Green Bay

ILLINOIS CHICAGO 2 Valparaiso

GONZAGA 301/2 Loyola Marymount

Kansas 41/2 TEXAS

PORTLAND 51/2 Pepperdine

St. Mary s, CA 6 SANTA CLARA

San Diego 4 SAN FRANCISCO

APPALACHIAN ST 6 Wofford

ELON 12 The Citadel

NEVADA 71/2 Utah State

NHL

DALLAS 1/2 -1 Phoenix

Home Team in CAPS

COLLEGE BASKETBALL

Men

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Kent St. 8 2 .800 19 5 .792

Akron 7 3 .700 17 6 .739

Ohio 7 3 .700 16 7 .696

Miami 6 4 .600 12 10 .545

BGSU 6 4 .600 11 11 .500

Buffalo 2 8 .200 8 14 .364

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

W. Michigan 7 3 .700 13 10 .565

C. Michigan 5 5 .500 10 12 .455

E. Michigan 4 6 .400 8 14 .364

Toledo 4 6 .400 7 15 .318

N. Illinois 2 8 .200 5 17 .227

Ball St. 2 8 .200 3 19 .136

YESTERDAY

Bowling Green 69, Toledo 58

Buffalo 68, E. Michigan 64

SATURDAY

Kent St. 82, N. Illinois 67

Ohio 57, W. Michigan 54

Miami 68, Cent. Michigan 64

Akron 70, Ball St. 61

Big Ten Conference

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Purdue 10 1 .909 19 5 .792

Indiana 9 1 .900 20 3 .870

Wisconsin 9 2 .818 19 4 .826

Michigan St. 8 2 .800 20 3 .870

Ohio St. 7 4 .636 16 8 .667

Minnesota 5 5 .500 15 7 .682

Iowa 4 8 .333 11 14 .440

Penn St. 3 8 .273 11 12 .478

Illinois 2 9 .182 10 14 .417

Michigan 2 9 .182 6 17 .261

Northwestern 0 10 .000 7 14 .333

YESTERDAY

Indiana 59, Ohio St. 53

SATURDAY

Michigan 68, Penn St. 63

Minnesota 63, Iowa 50

Michigan St. 70, Northwestern 55

Purdue 72, Wisconsin 67

National

EAST

American U. 82, Lehigh 74

Fairfield 68, Iona 59

Manhattan 97, Canisius 87

Marist 69, St. Peter s 61

NYU 76, Emory 69

Niagara 92, Loyola, Md. 87

Rhode Island 65, Fordham 63

Siena 80, Rider 77

St. Joseph s, L.I. 69, Yeshiva 59

Susquehanna 74, Catholic 61

Temple 80, Massachusetts 70, OT

MIDWEST

Creighton 72, S. Illinois 53

Xavier 76, Saint Joseph s 72

SOUTH

Columbus St. 77, Francis Marion 64

Florida Gulf Coast 72, S.C.-Upstate 69

Furman 69, UNC Greensboro 59

North Carolina 103, Clemson 93, 2OT

Saint Louis 64, Richmond 55

South Alabama 90, Troy 74

Stetson 68, ETSU 56

FAR WEST

Arizona St. 59, Arizona 54

Denver 63, Louisiana-Lafayette 44

N. Arizona 68, E. Washington 64

Washington 71, UCLA 61

WOMEN

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

BGSU 6 3 .667 17 6 .739

Miami 6 3 .667 14 9 .609

Ohio 6 3 .667 13 9 .591

Buffalo 5 4 .556 12 10 .545

Kent St. 3 6 .333 6 15 .286

Akron 2 7 .222 7 16 .304

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

E. Michigan 6 3 .667 12 9 .571

Ball St. 6 3 .667 10 12 .455

W. Michigan 6 3 .667 9 14 .391

N. Illinois 4 5 .444 8 13 .364

Toledo 3 6 .333 10 10 .500

C. Michigan 1 8 .111 5 17 .227

SATURDAY

Buffalo 60, Toledo 45

Bowling Green 85, N. Illinois 65

E. Michigan 62, Ohio 50

Miami 73, Western Michigan 61

Ball St. 80, Akron 64

Central Michigan 87, Kent St. 70

National

EAST

Albany, N.Y. 67, New Hampshire 50

Catholic 59, Susquehanna 58

Emory 64, NYU 61

Fairfield 71, Manhattan 66

George Mason 52, Delaware 42

George Washington 78, Richmond 51

Iowa 73, Penn St. 65

Marist 91, Canisius 46

Northeastern 71, Hofstra 67, OT

Rider 57, Iona 49

Siena 76, Niagara 75

St. Joseph s, L.I. 68, Yeshiva 52

Syracuse 70, Marquette 67

MIDWEST

Brandeis 72, Case Reserve 63

Evansville 82, Missouri St. 74

Illinois 73, Indiana 62

Illinois St. 79, Bradley 46

Louisville 79, DePaul 68

Minnesota 68, Northwestern 48

Notre Dame 81, Pittsburgh 66

Ohio St. 80, Wisconsin 77

Oklahoma St. 92, Nebraska 81

S. Illinois 66, Wichita St. 54

SOUTH

Columbus St. 113, Francis Marion 108, 2OT

Duke 71, Wake Forest 36

James Madison 79, Towson 52

LSU 63, Georgia 57

Mississippi St. 83, Florida 71

N.C. State 60, Boston College 41

North Carolina 75, Georgia Tech 61

Old Dominion 83, William & Mary 68

South Carolina 71, Mississippi 62

Tulane 61, Marshall 56

Va. Commonwealth 65, Drexel 61

Vanderbilt 92, Alabama 47

Virginia 77, Florida St. 58

SOUTHWEST

Auburn 73, Arkansas 68

UTEP 81, East Carolina 53

FAR WEST

Fresno St. 69, Utah St. 52

Southern Cal 64, Washington St. 46

UCLA 75, Washington 68

Wyoming 70, New Mexico 55

Transactions

BASEBALL

National League

CINCINNATI REDS Agreed to terms with OF Craig Wilson on a minor league contract.

FOOTBALL

National Football League

CAROLINA PANTHERS Agreed to terms with DT Damione Lewis on a three-year contract.

DALLAS COWBOYS Named Reggie Herring linebackers coach.

ST. LOUIS RAMS Named Billy Devaney director of player personnel and Ron Milus secondary coach.

WASHINGTON REDSKINS Promoted Jim Zorn, offensive coordinator, to coach. Agreed to terms with Zorn on a five-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

COLUMBUS BLUE JACKETS Assigned G Steve Mason to Kitchener (OHL).

COLLEGE

MARYLAND Named Tim Horsmon volleyball coach.

PITTSBURGH Named Bryan Bossard wide receivers coach.

prep wrestling

SEC Championship

at Tecumseh, Michigan

Team Scores: 1-Bedford 338, 2-Tecumseh 273, 3-Chelsea 192, 4-Adrian 178, 5-Saline 176.5, 6-Dexter 164, 7-Lincoln 128, tie 8Huron & Pioneer 76

First Place Matches: 103: Zach Garcia(Ad) d. Cass Marcum(T) 6-2 112: Dan Flowers(D) d. Tom Fox(B) 9-2 119: Bret Marsh(D) p. Sam Million(T) 1:57125: Brian Gibbs(B) Md Jeff Jenkins(T) 9-1 130: Dakota Cooley(C) d.Mike Peck(B) 9-3 135: Billy Osborne(B) p.Tony Goodwin(T)1:08140: Aaron Jeffrey(B) d. Sean Bagby(T) 6-4 145: TJ Romijn(B) d.Bob Weirich(T) 6-4 152: Rafael Rodriquez(A) TF Pat Nusbaum(B)160: Alex Ortman(B) p. Will Dotson(T) 1:12 171: Jake Feldkamp (S) d. Kevin Rosentreter(C) 8-4 189: Nick Whitenburg(B) p. KyleCoburn(C) 1:58 215: Nick Barnett(S) d, Kyle Connors(T) 3-1 285: Tarek Alaruri(H) d. Mason Cole(B) 5-3 OT.

Third place Matches: 103: Jared Lilyhorn(L)d. Steve Buss(C) 9-5 112: Mark Farrell(L)p.Nick O'Neill (S)1:37119: Cobb (C) d. Hensley(B) 9-5 125: Nate Opaleski(S) d. Tommy Brosnahan(P)DQ 130: Mike Butler(T) tf Brent Clink(S) 17-2, 135: Doug Zygner (C)d. WillJackson(P)6-4 140: Was Verner(A)d. B Farrell(L)4-1,145: Brandon Freeman(L)d.Mark Bertsos(D) 6-3 152: Shane Elkins(T)p.Ed Rakotz(L)1:08 160:Travis Ostrowski(C)d. Logan Verner(A) 15-9 171: Tony Fye(B) d.Drew Simpson(T) 5-4 189: Sam Bisher(T) md. MikeSwager(D) 16-4 215: Jacob Szych(B) p. Dave Averett(H)5:15 285: Corey Chamberlain(D) p. Tim. Rosentreter(C) 3:29.

college hockey

CCHA

W L T Pts GF GA

Michigan 16 2 4 36 84 44

Miami 17 4 1 35 92 42

Michigan St. 14 5 3 31 68 46

Notre Dame 13 7 2 28 65 46

Neb.-Omaha 10 10 4 24 74 83

Bowling Green 11 11 0 22 61 65

N. Michigan 9 11 2 20 58 63

Ferris St. 8 10 4 20 58 55

Alaska-Fairbanks 8 13 3 19 55 70

Lake Superior St. 4 13 5 13 49 85

Ohio St. 5 15 2 12 49 80

W. Michigan 3 17 2 8 46 80

OVERALL RECORDS: Michigan 23-3-4, Miami 25-4-1, Michigan St. 18-8-5, Notre Dame 20-10-2, Bowling Green 14-14-0, Neb.-Omaha 13-13-4, Ferris St. 11-12-5, N. Michigan 12-15-3, Alaska-Fairbanks 8-16-4, Lake Superior St. 6-16-6, Ohio St. 9-20-3, W. Michigan 7-20-3.

SATURDAY

Alaska-Fairbanks 4, Bowling Green 1

Ferris St. 2, Notre Dame 2, tie

Lake Superior St. 3, W. Michigan 2

Michigan 5, Miami 5, tie

Nebraska-Omaha 5, Ohio St. 2

N. Michigan 3, Michigan St. 0

Friday, Feb. 15

Bowling Green at Nebraska-Omaha

Lake Superior St. at Michigan

Miami at Ferris St.

N. Michigan at Ohio St.

Notre Dame at Alaska-Fairbanks

W. Michigan at Michigan St.

PREP HOCKEY

ST. JOHN'S 4, FINDLAY 2

SJ: Morris 2, Johnson, Carroll. F: Martin 2.

Saves: Schmitt (SJ) 20; Gray (F) 15.

NORTHVIEW 6, WHITMER 3

N: Puhl 2, Snead 2, Hymore, Bourland. W: Eischor, Soldner, Knapp.

WHITMER 4, TRINITY 3

W: Dilorenzo 2, Eldredge, Henry.

BOWLING GREEN 3, TRINITY 3

BG: Harris 2, Price.

District Tournament

All Games at Tam O Shanter

Today

Clay vs. Bowling Green, 6 p.m.

Perrysburg vs. Findlay, 8 p.m.

Wednesday, Feb. 13

Maumee vs. Anthony Wayne, 6 p.m.

Springfield vs. St. Francis, 8 p.m.

Thursday, Feb. 14

Start vs. Northview, 6 p.m.

Fremont Ross vs. Southview, 8 p.m.

Saturday, Feb. 16

Ottawa Hills vs. St. John s, 6 p.m.

Whitmer vs. Central Catholic, 9 p.m.

Wednesday, Feb. 20

Clay/Bowling Green winner vs. Perrysburg/Findlay winner, 6 p.m.

Maumee/Anthony Wayne winner vs. Springfield/St. Francis winner, 8 p.m.

Thursday, Feb. 21

Start/Northview winner vs. Fremont Ross/Southview winner, 6 p.m.

Ottawa Hills/St. John s winner vs. Whitmer/Central Catholic winner, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

Winners of games played Feb. 20, 6 p.m.

Winners of games played Feb. 21, 8:30 p.m.

Saturday, March 1

Winners of games played Feb. 23, 7 p.m.

Sportlight

Feb. 11

1949 Willie Pep becomes the first boxer in the history of the 126-pound class to regain a lost championship with a 15-round unanimous decision over Sandy Saddler at Madison Square Garden.

1957 The NHL Players Association is formed and Ted Lindsay of the Detroit Red Wings is elected president.

1971 Montreal s Jean Beliveau scores his 500th goal in the Canadiens 6-2 victory over the Minnesota North Stars.

1990 Mike Tyson loses for the first time when James Buster Douglas knocks him out in the 10th round and captures the heavyweight championship in one of the biggest upsets in boxing history.

1992 Anfissa Reztsova wins the women s 7.5-kilometer biathlon event to become the first woman to get gold medals in two different Winter Olympic sports. She skied the final 5-kilometer leg on the Soviet Union s winning 20K cross-country relay team in the 1988 Olympics.

2007 The Boston Celtics lose their franchise-record 18th straight game. Ricky Davis jumper from the corner with 0.2 seconds remaining lifts the Minnesota Timberwolves to a 109-107 victory.

tennis

Open Gaz de France

Paris

Singles

Championship

Anna Chakvetadze (1) d. Agnes Szavay (7) 6-3, 2-6, 6-2.

Pattaya Women s Open

Pattaya, Thailand

Singles

Championship

Agnieszka Radwanska (1) d. Jill Craybas (7) 6-2, 1-6, 7-6 (4).

Davis Cup

Russia 3, Serbia 2

At Moscow

Singles

Mikhail Youzhny d. Nenad Zimonjic, Serbia, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4.

Nikolay Davydenko d. Viktor Troicki, Serbia, 6-1, 1-6, 6-3, 1-6, 6-2.

Doubles

Novak Djokovic and Nenad Zimonjic, Serbia, d. Mikhail Youzhny and Dmitry Tursunov 6-3, 7-6 (3), 7-6 (5).

Reverse Singles

Nikolay Davydenko d. Novak Djokovic, Serbia, 4-6, 3-6, 6-4, retired.

Viktor Troicki, Serbia, d. Dmitry Tursunov 7-6 (7), 4-6, 6-3.

United States 4, Austria 1

At Vienna, Austria

Singles

Andy Roddick d. Jurgen Melzer 6-4, 4-6, 6-3, 6-7 (4), 6-3.

James Blake d. Stefan Koubek 5-7, 7-5, 6-2, 6-2.

Doubles

Bob and Mike Bryan d. Julian Knowle and Jurgen Melzer 6-1, 6-4, 6-2.

Reverse Singles

Stefan Koubek d. Mike Bryan 7-5, 1-0, retired.

Bob Bryan d. Werner Eschauer 6-0, 3-6, 7-6 (3).

golf

Pebble Beach

PGA

Pebble Beach, Calif.; Par 72

FedExCup points in parentheses

Steve Lowery (4500), $1,080,000 69-71-70-68 278

Vijay Singh (2700), $648,000 70-70-67-71 278

Corey Pavin (1300), $312,000 73-69-71-66 279

John Mallinger (1300), $312,000 67-74-73-65 279

Dudley Hart (1300), $312,000 69-70-68-72 279

Jason Day (900), $216,000 69-70-71-70 280

Nicholas Thompson (806), $193,500 69-69-74-70 282

Dustin Johnson (806), $193,500 73-68-68-73 282

Jason Gore (625), $150,000 70-74-69-70 283

Joe Ogilvie (625), $150,000 74-69-70-70 283

Tag Ridings (625), $150,000 73-71-68-71 283

Brent Geiberger (625), $150,000 69-73-71-70 283

Y.E. Yang (625), $150,000 69-73-68-73 283

Jim Furyk (364), $87,360 71-75-67-71 284

Padraig Harrington (364), $87,360 72-70-70-72 284

James Driscoll (364), $87,360 72-68-72-72 284

Daisuke Maruyama (364), $87,360 71-72-71-70 284

D.A. Points (0), $87,360 68-73-70-73 284

Parker McLachlin (364), $87,360 70-70-74-70 284

Mike Weir (364), $87,360 75-69-71-69 284

Fredrik Jacobson (364), $87,360 73-67-70-74 284

Shane Bertsch (364), $87,360 77-70-68-69 284

Michael Allen (364), $87,360 68-70-71-75 284

Pat Perez (185), $44,400 74-70-69-72 285

Chris Riley (185), $44,400 73-68-72-72 285

Andrew Buckle (185), $44,400 69-73-71-72 285

Davis Love III (185), $44,400 70-71-72-72 285

Marco Dawson (185), $44,400 73-69-72-71 285

Bo Van Pelt (185), $44,400 74-74-67-70 285

Paul Stankowski (185), $44,400 74-72-69-70 285

Craig Kanada (185), $44,400 72-71-72-70 285

Jeff Quinney (185), $44,400 69-70-71-75 285

Ryan Armour (185), $44,400 71-71-68-75 285

Matt Kuchar (118), $28,400 74-69-69-74 286

John Riegger (118), $28,400 72-70-70-74 286

Tom Pernice, Jr. (118), $28,400 70-74-70-72 286

Tim Herron (118), $28,400 68-69-74-75 286

Lee Janzen (118), $28,400 74-69-72-71 286

Jay Williamson (118), $28,400 68-71-72-75 286

Jin Park (118), $28,400 72-69-74-71 286

Mark Wilson (118), $28,400 68-71-72-75 286

Robert Damron (118), $28,400 71-70-70-75 286

Mathew Goggin (83), $19,800 71-70-72-74 287

Allianz Championship

Champions

Boca Raton, Fla.; Par: 72

Scott Hoch, $247,500 67-67-68 202

Brad Bryant, $132,000 68-69-66 203

Bruce Lietzke, $132,000 70-65-68 203

Eduardo Romero, $89,100 69-67-68 204

Bobby Wadkins, $89,100 67-68-69 204

Jay Haas, $59,400 67-71-67 205

Keith Fergus, $59,400 67-70-68 205

John Cook, $59,400 69-66-70 205

Tom Kite, $44,550 68-70-68 206

Jerry Pate, $44,550 66-67-73 206

Mitch Adcock, $35,063 69-71-67 207

Donnie Hammond, $35,063 69-70-68 207

Allen Doyle, $35,063 68-70-69 207

Mark McNulty, $35,063 66-69-72 207

Joe Ozaki, $28,875 69-71-68 208

Tom Purtzer, $28,875 67-70-71 208

Loren Roberts, $26,400 72-66-71 209

R.W. Eaks, $20,171 69-71-70 210

Mark Wiebe, $20,171 71-69-70 210

Don Pooley, $20,171 74-65-71 210

Phil Blackmar, $20,171 67-72-71 210

Jeff Sluman, $20,171 72-67-71 210

Gil Morgan, $20,171 67-70-73 210

Hale Irwin, $20,171 69-68-73 210

Mark James, $20,171 70-66-74 210

Boonchu Ruangkit, $14,355 69-72-70 211

Wayne Levi, $14,355 68-73-70 211

Fuzzy Zoeller, $14,355 73-66-72 211

Des Smyth, $14,355 70-69-72 211

Jim Thorpe, $14,355 69-67-75 211

Lonnie Nielsen, $11,633 69-71-72 212

David Edwards, $11,633 69-76-67 212

Ben Crenshaw, $11,633 68-68-76 212

Tim Simpson, $11,633 70-67-75 212

Fulton Allem, $9,694 73-68-72 213

Bernhard Langer, $9,694 69-71-73 213

Morris Hatalsky, $9,694 68-74-71 213

Scott Simpson, $9,694 73-65-75 213

Curtis Strange, $8,415 72-69-73 214

Mike McCullough, $8,415 72-71-71 214

Andy Bean, $8,415 72-73-69 214

Bruce Fleisher, $6,600 74-67-74 215

Tom McKnight, $6,600 69-72-74 215

Bruce Vaughan, $6,600 71-72-72 215

Tom Wargo, $6,600 74-69-72 215

Dave Stockton, $6,600 76-67-72 215

Tom Jenkins, $6,600 75-69-71 215

David Eger, $6,600 75-70-70 215

Dana Quigley, $6,600 72-74-69 215

Bob Gilder, $4,373 70-73-73 216

Mike Smith, $4,373 72-68-76 216

John Harris, $4,373 74-69-73 216

Jay Sigel, $4,373 75-70-71 216



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.