Loading…
Wednesday, April 23, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Monday, 2/18/2008

Prep basketball, hockey, college basketball

HIGH SCHOOL BASKETBALL

BOYS

Sectionals

DIVISION I

At Willard

Tomorrow

Mansfield Madison vs. Marion Harding, 6:15 p.m.

Fremont Ross vs. Sandusky, 8:15 p.m.

Friday

Mansfield Senior vs. Madison-Harding winner, 6:15 p.m.

Ashland vs Ross-Sandusky winner, 8:15 p.m.

At Liberty Benton

Tomorrow

Anthony Wayne vs. Maumee, 6:15 p.m.

Lima Senior vs Bowling Green, 8:15 p.m.

Friday

Findlay vs. Anthony Wayne-Maumee winner, 6:15 p.m.

Perrysburg vs Lima Senior-Bowling Green winner, 8:15 p.m.

At Waite

Tomorrow

Scott vs Springfield, 6:15 p.m.

Wednesday

St. John s vs Woodward, 6:15 p.m.

Clay vs. Bowsher, 8 p.m.

Friday

Southview vs. Scott-Springfield winner,

St. John s-Woodward winner vs Clay-Bowsher winner, 8 p.m.

At Central Catholic

Tomorrow

Northview vs Rogers, 6:15 p.m.

St, Francis vs. Start, 8 p.m.

Friday

Waite vs Northview-Rogers winner, 6:15 p.m.

Whitmer vs. St. Francis-Start winner, 8 p.m.

DIVISION II

At Lima Senior

Tomorrow

Elida vs. St. Mary s Memorial, 7 p.m.

Wednesday

Van Wert vs. Wapakoneta, 6:15 p.m.

Celina vs. Lima Bath, 8 p.m.

Friday

Lima Shawnee vs Elida-St. Mary s Memorial winner, 6:15 p.m.

Van Wert-Wapakoneta winner vs. Celina-Lima Bath winner, 8 p.m.

At Anthony Wayne

Tomorrow

Rossford vs. Bryan, 7 p.m.

Wednesday

Napoleon vs. Central Catholic, 6:15 p.m.

Friday

Libbey vs. Rossford-Bryan winner, 6:15 p.m

Napoleon-Central Catholic winner vs Wauseon-Defiance winner, 8 p.m.

At Sandusky

Tomorrow

Fostoria vs. Oak Harbor, 6:15 p.m.

Tiffin Columbian vs Sandusky Perkins, 8 p.m.

Wednesday

Norwalk vs. Bellevue, 6:15 p.m.

Clyde vs Eastwood, 8 p.m.

Friday

Fostoria-Oak Harbor winner vs. Tiffin Columbian-Sandusky Perkins winner, 6:15 p.m.

Norwalk-Bellevue winner vs. Clyde-Eastwood winner, 8 p.m.

At Mansfield Senior

Tomorrow

Galion vs. Upper Sandusky, 7 p.m.

Wednesday

Kenton vs, Willard, 6:15 p.m.

Shelby vs. Clear Fork, 8 p.m.

Friday

Lexington vs. Galion-Upper Sandusky winner, 6:15 p.m.

Kenton-Willard winner vs Shelby-Clear Fork winner, 8 p.m.

DIVISION III

At Defiance

Tomorrow

Paulding vs Montpelier, 6:15 p.m.

Hicksville vs Fairview, 8 p.m.

Friday

Archbold vs Paulding-Montpeler winner, 6:15 p.m.

Tinora vs. Hicksville-Fairview winner, 8 p.m.

At Sylvania Southview

Tomorrow

Delta vs. Swanton, 7 p.m.

Wednesday

Ottawa Hills vs. Liberty Center, 6:15: p.m.

Lake vs. Evergreen, 8:15 p.m.

Friday

Genoa vs. Delta-Swanton winner, 6:15 p.m.

Ottawa Hills-Liberty Center winner vs Lake-Evergreen winner, 8 p.m.

At Wapakoneta

Tomorrow

Parkway vs. Lima Central Catholic, 6:15 p.m.

Coldwater vs. Spencerville, 8 p.m.

Friday

Marion Local vs. Parkway-Lima Central Catholic winner, 6:15 p.m.

St. Henry vs. Coldwater-Spencerville winner, 8:15 p.m.

At Findlay

Tomorrow

Otsego vs. Mohawk, 7 p.m.

Wednesday

Ottawa-Glandorf vs Lakota, 6:15 p.m.

Bluffton vs. Elmwood, 8 p.m.

Friday

Liberty-Benton vs Otsego-Mohawk winner, 6:15 p.m.

Ottawa-Glandorf-Lakota winner vs Bluffton-Elmwood winner, 8 p.m.

At Galion

Tomorrow

New London vs. Bucyrus, 7 p.m.

Wednesday

Wynford vs. Ashland Crestview, 6:15 p.m.

Colonel Crawford vs South Central, 8 p.m.

Friday

Ontario vs. New London-Bucyrus winner, 6:15 p.m.

Wynford-Ashland Crestview winner vs. Colonel Crawford-South Central winner, 8 p.m.

At Old Fort

Tomorrow

Woodmore vs. Huron, 7 p.m.

Wednesday

Gibsonburg vs Margaretta, 6:15 p.m.

Port Clinton vs Edison, 8 p.m.

Friday

Western Reserve vs. Woodmore-Huron winner, 6:15 p.,m

Gibsonburg-Margaretta winner vs. Port Clinton-Edison winner, 8 p.m.

DIVISION IV

At Coldwater

Tomorrow

Lima Perry vs. Waynesfield-Goshen, 6:15 p.m.

New Bremen vs Minster, 8 p.m.

Friday

New Knoxville vs. Lima Perry-Waynesfield Goshen winner, 6:15 p.m.

Fort Recovery vs. New Bremen-Minster winner, 8 p.m.

At Lima Bath

Tomorrow

Hardin-Northern vs. Ridgemont, 6:15 p.m.

Allen East vs. Upper Scioto Valley, 8 p.m.

Friday

Ada vs. Hardin-Northern Ridgemont winner, 6:15 p.m.

Temple Christian vs. Allen East-Upper Scioto Valley winner, 8 p.m.

At Van Wert

Tomorrow

Ottoville vs Lincolnview, 6:15 p.m.

Wednesday

Antwerp vs. Delphos St. John, 6:15 p.m.

Delphos Jefferson vs. Crestview, 8 p.m.

Friday

Wayne Trace vs Ottoville-Lincolnview, 6:15 p.m.

Antwerp-Delphos St. John winner vs Delphos Jefferson-Crestview winner, 8 p.m.

At Bluffton

Tomorrow

Kalida vs. Columbus Grove, 6:15 p.m.

Wednesday

Arlington vs. Cory-Rawson, 6:15 p.m.

Fort Jennings vs. Riverdale, 8 p.m.

Friday

Pandora-Gilboa vs. Kalida-Columbus Grove winner, 6:15 p.m.

Arlington-Cory-Rawson winner vs Fort Jennings-Riverdale winner, 8 p.m.

At Bryan

Tomorrow

Hilltop vs. North Central, 7 p.m.

Wednesday

Stryker vs. Edgerton, 6:15 p.m.

Edon vs Fayette, 8 p.m.

Friday

Pettisville vs. Hilltop-North Central winner, 6:15 p.m.

Stryker-Edgerton winner vs. Edon-Fayette winner, 8 p.m.

At Ottawa-Glandorf

Tomorrow

Holgate vs. Leipsic, 7 p.m

Wednesday

McComb vs Miller City, 6:15 p.m.

Continental vs Patrick Henry, 8 p.m.

Friday

Ayersville vs. Holgate-Leipsic winner

McComb-Miller City winner vs. Continental-Patrick Henry winner, 8 p.m.

At Bowling Greeen High School

Tomorrow

Arcadia vs Northwood, 6:15 p.m.

Wednesday

Van Buren vs. North Baltimore, 6:15 p.m.

Maumee Valley Country Day School vs Cardinal Stritch, 8 p.m.

Friday

Toledo Christian vs.Arcadia-Norethwood winner, 6:15 p.m.

Van Buren-North Baltimore winner vs MVCDS-Cardinal Stritch winner, 8 p.m.

At Tiffin Columbian

Tomorrow

New Riegel vs. Fostoria St. Wendelin, 7 p.m.

Wednesday

Tiffin Calvert vs. Seneca East, 6:15 p.m.

Carey vs. Hopewell-Loudon, 8 p.m.

Friday

Vanlue vs. New Riegel-Fostoria St. Wendelin winner

Tiffin Calvert-Seneca East winner vs. Carey-Hopewell-Loudon winner, 8 p.m.

At Port Clinton

Tomorrow

Fremont St. Joseph vs. Old Fort, 7 p.m.

Wednesday

Monroeville vs. Danbury, 6:15 p.m.

Norwalk St. Paul vs. Bettsville, 8 p.m.

Friday

Sandusky St. Mary s vs. Fremont St. Joseph-Old Fort winner, 6:15 p.m.

Monroeville-Danbury winner vs. Norwalk St. Paul-Bettsville winner, 8:15 p.m.

At Lexington

Tomorrow

Buckeye Central vs. Mansfield Christian, 6:15 p.m.

Mansfield St. Peter s vs. Crestline, 8:15 p.m.

Friday

Plymouth vs. Buckeye Central-Mansfield Christian winner, 6:15 p.m.

Lucas vs. Mansfiled St. Peter s-Crestline winner, 8 p.m.

Regular Season

SE Michigan

Tri-County Conf.

Tomorrow

Whiteford at Adrian Madison

Britton Macon at Deerfield

Saturday

Britton-Macon at Adrian Madison

Deerfield at Summerfield

Sand Creek at Whiteford

Lenawee County

Today

Erie Mason at Ida

Tomorrow

Clinton at Sand Creek

Lutheran South at Erie Mason

Lenawee Christinan at Onsted

Thursday

Monroe St. Mary at Blissfield

Morenci at Clinton

Ida at Monroe Jefferson

Friday

Dundee at Flat Rock

Milan at Onsted

Other SE Michigan

Tomorrow

Napoleon at Addison

Adrian at Bedford

Robichaud at Monroe

Monroe Jefferson at Flat Rock

Monroe St. Mary at Grosse Ile

Tecumseh at Ypsilanti Lincoln

Thursday

Tecumseh at Adrian

Saline at Bedford

Friday

Addison at Michigan Center

Monroe at Belleville

Other Ohio Sectionals

Saturday

DIVISION I

Cols. Beechcroft 62, Grove City 56

Cols. Northland 60, Pataskala Watkins Memorial 23

Dublin Scioto 64, Galloway Westland 49

Mt. Vernon 58, Marysville 44

Newark 65, Cols. Independence 45

DIVISION II

Batavia 53, Bethel-Tate 50

Byesville Meadowbrook 36, Cambridge 34

Carrollton 67, New Philadelphia 65

Cin. Indian Hill 60, Goshen 31

Cin. Taft 72, Norwood 60

Day. Chaminade-Julienne 62, Hamilton Ross 34

Day. Dunbar 73, Morrow Little Miami 38

Delaware Buckeye Valley 64, Cols. Watterson 57

Granville 58, New Albany 47

Greenfield McClain 48, Chillicothe Unioto 28

McArthur Vinton County 44, New Lexington 33

Milton-Union 61, Spring. NW 48

St. Paris Graham 76, Spring. Greenon 44

Utica 70, Newark Licking Valley 50

Wintersville Indian Creek 68, Steubenville 53

DIVISION III

Peebles 61, Frankfort Adena 59

Bloom-Carroll 53, Sparta Highland 54, OT

Cardington-Lincoln 48, Centerburg 45

Cols. Ready 65, Richwood N. Union 53

Burton Berkshire 50, Kirtland 44

Caledonia River Valley 61, Cols. Grandview Hts. 56

Chesapeake 57, Stewart Federal Hocking 56

Cle. MLK 73, Middlefield Cardinal 68

Cols. Hartley 84, Milford Center Fairbanks 59

Gahanna Cols. Academy 88, Howard East Knox 52

Gates Mills Gilmour 59, Beachwood 44

London Madison Plains 57, Heath 43

Marion Elgin 45, Fredericktown 44

Piketon 66, Williamsport Westfall 62

Zoarville Tuscarawas Valley 54, Magnolia Sandy Valley 44

DIVISION IV

Granville Christian 67, Xenia Nazarene 43

Botkins 57, Sidney Lehman 42

Cols. Harvest Prep 94, Gilead Christian 14

Lancaster Fisher Cath. 57, Millersport 41

New Madison Tri-Village 63, Cedarville 21

Pitsburg Franklin-Monroe 55, Newton 39

Russia 95, Mechanicsburg 47

Tipp City Bethel 78, Xenia Christian 56

Yellow Springs 57, Union City Mississinawa Valley 43

COLLEGE BASKETBALL

MEN

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Kent St. 10 2 .833 21 5 .808

Akron 8 4 .667 18 7 .720

Ohio 7 5 .583 16 9 .640

Miami 7 5 .583 12 11 .522

BGSU 6 6 .500 11 13 .458

Buffalo 2 10 .182 8 16 .333

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

W. Michigan 8 3 .727 14 10 .583

E. Michigan 6 6 .500 10 14 .417

C. Michigan 5 7 .417 10 14 .417

Toledo 5 7 .417 8 16 .333

Ball St. 4 8 .333 5 19 .208

N. Illinois 3 8 .273 6 17 .261

YESTERDAY

Ball State 59, Toledo 52

Western Michigan at Northern Illinois, PPD

SATURDAY

Akron 65, Bowling Green 56

Eastern Michigan 67, Central Michigan 64

Kent State 72, Ohio 62

Miami 64, Buffalo 55

Big Ten Conference

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Purdue 12 1 .923 21 5 .808

Wisconsin 11 2 .846 21 4 .840

Indiana 10 2 .833 21 4 .840

Michigan St. 8 4 .667 20 5 .800

Ohio St. 8 5 .615 17 9 .654

Minnesota 5 7 .417 15 9 .625

Iowa 4 9 .308 11 15 .423

Penn St. 4 8 .333 12 12 .500

Illinois 3 10 .231 11 15 .423

Michigan 4 9 .308 8 17 .320

Northwestern 0 12 .000 7 16 .304

YESTERDAY

Michigan 80, Ohio St. 70

SATURDAY

Wisconsin 65, Minnesota 56

Purdue 71, Northwestern 56

Penn St. 52, Illinois 51

Indiana 80, Michigan St. 61

National

EAST

American U. 68, Colgate 60

Binghamton 80, Maine 55

Brandeis 84, Carnegie-Mellon 81

Dist. of Columbia 90, Cheyney 78

Drew 56, Susquehanna 52

Fordham 53, Charlotte 51

Hartford 82, New Hampshire 63

Juniata 76, Merchant Marine 60

Massachusetts 88, Saint Louis 77

NYU 92, Rochester 85, 2OT

Notre Dame 71, Rutgers 68

Stony Brook 71, Vermont 70, OT

UMBC 76, Boston U. 73

Virginia 79, Boston College 74

West Virginia 89, Seton Hall 68

MIDWEST

Washington, Mo. 78, Emory 71, OT

SOUTH

Bridgewater, Va. 103, Emory & Henry 90

Christopher Newport 85, Averett 81, OT

Guilford 100, E. Mennonite 93

Limestone 72, St. Andrew s 61

Miami 64, Georgia Tech 63

Millsaps 77, Trinity, Fla. 68

Wake Forrest 86, Duke 73

SOUTHWEST

Abilene Christian 96, Angelo St. 85

FAR WEST

Montana St. 87, Sacramento St. 82

UCLA 56, Southern Cal 46

WOMEN

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

BGSU 8 3 .727 19 6 .760

Miami 8 3 .727 16 9 .640

Ohio 7 3 .700 14 9 .609

Buffalo 5 6 .455 12 12 .500

Kent St. 4 7 .364 7 16 .304

Akron 2 9 .182 7 18 .280

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

W. Michigan 8 3 .727 11 14 .440

E. Michigan 7 4 .636 13 10 .565

Ball St. 6 5 .545 10 14 .417

N. Illinois 5 5 .500 9 13 .391

Toledo 3 8 .273 10 12 .435

C. Michigan 2 9 .182 6 19 .250

TODAY

Bowling Green 57, Eastern Michigan 43

Miami 76, Toledo 60

Central Michigan 80, Buffalo 57

Kent St. 69, Ball State 54

Western Michigan 69, Akron 55

Ohio at Northern Illinois, ppd

National

EAST

Connecticut 90, Pittsburgh 64

Delaware 54, Hofstra 53

Drexel 74, James Madison 67

Iona 77, Canisius 66

Juniata 70, Merchant Marine 55

Marist 76, Rider 46

Michigan St. 66, Penn St. 50

Niagara 67, Manhattan 66

Old Dominion 73, Towson 61

Rochester 73, NYU 65

Susquehanna 54, Drew 48

Temple 74, Duquesne 66

MIDWEST

Creighton 82, Evansville 71

Dayton 63, Rhode Island 50

Indiana 74, Michigan 65

Iowa 72, Minnesota 69

Kansas 62, Nebraska 61

Kansas St. 56, Missouri 40

Xavier 71, Charlotte 62

SOUTH

Auburn 83, South Carolina 72

Birmingham-Southern 70, Sewanee 61

Christopher Newport 76, Averett 46

East Carolina 78, UCF 69

Emory 68, Washington, Mo. 66

Florida 75, Arkansas 73

Georgia 60, Mississippi St. 56

Kentucky 64, Alabama 44

LSU 78, Mississippi 48

Longwood 69, Savannah St. 66

Louisville 65, Georgetown 51

Maryland 76, Duke 69

Memphis 72, Tulsa 49

Middle Tennessee 68, W. Kentucky 60

N.C. State 56, Wake Forest 36

North Carolina 97, Florida St. 77

Northeastern 65, William & Mary 64

Shenandoah 57, Meredith 53

Southern Miss. 77, Marshall 67

Tennessee 81, Vanderbilt 68

Trinity, Fla. 90, Millsaps 60

UNC Wilmington 69, George Mason 55

Va. Commonwealth 76, Georgia St. 43

Virginia 62, Virginia Tech 53

Virginia Union 81, St. Paul s 70

SOUTHWEST

Abilene Christian 77, Angelo St. 67

Arkansas St. 79, Louisiana-Lafayette 60

Baylor 79, Oklahoma 59

Iowa St. 62, Oklahoma St. 57

TCU 59, New Mexico 51, OT

Texas A&M 70, Texas Tech 56

FAR WEST

Montana 87, N. Arizona 58

Oregon 70, Washington St. 67

Southern Cal 49, UCLA 36

Washington 58, Oregon St. 53

NOTES

GENOA TICKETS: For both the Genoa Girls and Boys games this week from 11:30-1 p.m. on Tuesday and Thursday, then on Wednesday from 3-6 p.m. at the Middle School Office.

Transactions

BASEBALL

American League

OAKLAND ATHLETICS Agreed to terms with LHP Dallas Braden, OF Travis Buck, RHP Santiago Casilla, OF Chris Denorfia, RHP Joey Devine, OF Jeff Fiorentino, OF Carlos Gonzalez, RHP Jeff Gray, 3B Jack Hannahan, RHP Fernando Hernandez, OF Javier Herrera, INF Dan Johnson, OF Richie Robnett and RHP Henry Rodriguez on one-year contracts.

SEATTLE MARINERS Claimed RHP Anderson Garcia off waivers from Philadelphia.

National League

LOS ANGELES DODGERS Agreed to terms with OF Nook Logan on a minor league contract.

BASKETBALL

National Basketball Association

ATLANTA HAWKS Traded G Anthony Johnson, F Shelden Williams, G Tyronn Lue and F Lorenzen Wright to Saramento for G Mike Bibby.

HOCKEY

National Hockey League

CAROLINA HURRICANES Activated C Matt Cullen from injured reserve. Assigned D Joey Mormina to Albany (AHL).

DALLAS STARS Recalled D Dan Jancevski from Iowa (AHL).

NEW YORK RANGERS Signed D Dan Girardi to a two-year contract extension and D Fedor Tyutin to an undisclosed contract extension. Assigned F Marcel Hossa to Hartford (AHL).

COLLEGE

LITTLE EAST CONFERENCE Named Jonathan C. Harper commissioner.

PENN STATE Announced that F Schyler King will transfer from the men s basketball team.

PREP HOCKEY

Districts

All Games at Tam O Shanter

ToNIGHT

Ottawa Hills vs. St. John s, 6 p.m.

Whitmer vs. Central Catholic, 8 p.m.

Wednesday feb. 20

Bowling Green vs. Perrysburg, 6 p.m.

Maumee vs. St. Francis, 8 p.m.

Thursday feb. 21

Northview vs. Southview, 6 p.m.

Ottawa Hills/St. John's winner vs. Whitmer/Central Catholic winner, 8 p.m.

saturday feb. 23

winners of Feb. 20 games, 6 p.m.

winners of Feb. 21 games, 8:30 p.m.

golf

Northern Trust Open

PGA

Los Angeles; Par: 71

Final Round

(FedExCup points in parentheses)

Phil Mickelson (4500), $1,116,000 68-64-70-70 272

Jeff Quinney (2700), $669,600 69-67-67-71 274

Padraig Harrington (1450), $359,600 69-69-71-68 277

Luke Donald (1450), $359,600 68-71-70-68 277

Ryuji Imada (950), $235,600 71-69-70-68 278

Scott Verplank (950), $235,600 68-69-71-70 278

Robert Allenby (753), $186,775 70-66-75-68 279

K.J. Choi (753), $186,775 65-73-71-70 279

J.B. Holmes (753), $186,775 74-66-69-70 279

Stuart Appleby (753), $186,775 69-70-69-71 279

Steve Stricker (575), $142,600 71-69-71-69 280

Chad Campbell (575), $142,600 67-70-73-70 280

Mark Wilson (575), $142,600 70-70-69-71 280

Adam Scott (388), $96,100 73-69-70-69 281

Jason Gore (388), $96,100 71-72-71-67 281

Matt Kuchar (388), $96,100 73-71-70-67 281

Bubba Watson (388), $96,100 71-68-71-71 281

Steve Flesch (388), $96,100 71-71-68-71 281

Joe Durant (388), $96,100 71-70-69-71 281

Charlie Wi (388), $96,100 70-68-71-72 281

John Rollins (388), $96,100 68-70-69-74 281

Kevin Sutherland (214), $53,044 70-69-73-70 282

Marc Turnesa (214), $53,044 75-70-67-70 282

Paul Casey (214), $53,044 73-70-69-70 282

Peter Lonard (214), $53,044 69-70-74-69 282

Nathan Green (214), $53,044 72-70-70-70 282

David Toms (214), $53,044 71-68-72-71 282

Lucas Glover (214), $53,044 72-69-70-71 282

D.J. Trahan (214), $53,044 70-74-66-72 282

Vaughn Taylor (214), $53,044 67-70-71-74 282

Tag Ridings (148), $36,766 75-68-70-70 283

Fred Couples (148), $36,766 70-70-72-71 283

Hunter Mahan (148), $36,766 68-74-70-71 283

Angel Cabrera (148), $36,766 68-73-70-72 283

Brandt Jobe (148), $36,766 71-68-71-73 283

Brad Adamonis (110), $27,319 72-71-69-72 284

Alex Cejka (110), $27,319 68-72-73-71 284

Jeff Overton (110), $27,319 74-69-70-71 284

George McNeill (110), $27,319 72-69-71-72 284

Vijay Singh (110), $27,319 71-72-71-70 284

Pat Perez (110), $27,319 69-72-71-72 284

Bart Bryant (110), $27,319 74-69-71-70 284

Bill Haas (110), $27,319 72-71-72-69 284

Rory Sabbatini (85), $21,080 72-67-74-72 285

Billy Mayfair (85), $21,080 68-69-74-74 285

Tom Pernice, Jr. (65), $16,120 72-72-68-74 286

Craig Barlow (65), $16,120 69-74-69-74 286

Scott McCarron (65), $16,120 72-65-76-73 286

Toru Taniguchi (0), $16,120 72-71-71-72 286

Sergio Garcia (65), $16,120 74-71-69-72 286

Steve Marino (65), $16,120 69-70-71-76 286

Zach Johnson (65), $16,120 72-67-71-76 286

Brian Bateman (65), $16,120 70-70-76-70 286

Aaron Baddeley (65), $16,120 73-70-74-69 286

Kevin Na (57), $14,074 66-76-73-72 287

Charles Howell III (57), $14,074 71-70-74-72 287

Ben Crane (57), $14,074 70-74-73-70 287

Fredrik Jacobson (57), $14,074 72-73-72-70 287

Dustin Johnson (55), $13,640 68-73-69-78 288

Cody Freeman (55), $13,640 70-74-72-72 288

Michael Allen (55), $13,640 75-70-73-70 288

Ryan Moore (53), $13,082 72-71-71-75 289

Kenny Perry (53), $13,082 72-73-70-74 289

Rocco Mediate (53), $13,082 75-70-70-74 289

Cameron Beckman (53), $13,082 74-70-72-73 289

Ben Curtis (53), $13,082 70-71-76-72 289

Shigeki Maruyama (53), $13,082 71-74-74-70 289

Mathew Goggin (51), $12,586 73-71-72-74 290

Kevin Streelman (51), $12,586 75-69-74-72 290

Fred Funk (49), $12,152 74-70-71-76 291

Briny Baird (49), $12,152 71-74-70-76 291

Dean Wilson (49), $12,152 71-72-74-74 291

Bo Van Pelt (49), $12,152 71-74-72-74 291

Will MacKenzie (49), $12,152 71-73-75-72 291

ACE Group Classic

Champions

Naples, Fla.; Par: 72

Final Round

(Charles Schwab Cup points in parentheses)

(x-won on first hole of playoff)

x-Scott Hoch (240), $240,000 68-66-68 202

Tom Kite (117), $117,333 65-72-65 202

Brad Bryant (117), $117,333 68-69-65 202

Tom Jenkins (117), $117,333 68-64-70 202

Nick Price (77), $76,800 68-66-69 203

Jeff Sluman (61), $60,800 68-68-68 204

Loren Roberts (61), $60,800 65-70-69 204

Bob Gilder (42), $42,240 68-70-67 205

Gene E. Jones (42), $42,240 72-65-68 205

Chip Beck (42), $42,240 69-66-70 205

Ron Streck (42), $42,240 68-66-71 205

Gary Koch (42), $42,240 67-67-71 205

Jeff Roth, $30,400 68-73-65 206

Lonnie Nielsen, $30,400 71-69-66 206

Peter Jacobsen, $30,400 66-68-72 206

Eduardo Romero, $24,096 67-73-67 207

Bobby Wadkins, $24,096 69-69-69 207

Keith Fergus, $24,096 68-69-70 207

Joe Ozaki, $24,096 66-70-71 207

Graham Marsh, $24,096 69-67-71 207

Gil Morgan, $18,200 73-69-66 208

Des Smyth, $18,200 69-71-68 208

Mark Wiebe, $18,200 70-69-69 208

Tim Simpson, $18,200 71-67-70 208

Andy Bean, $15,600 69-71-69 209

Bruce Fleisher, $15,600 65-71-73 209

Denis Watson, $13,920 73-68-69 210

Vicente Fernandez, $13,920 71-67-72 210

Morris Hatalsky, $13,920 72-66-72 210

Curtis Strange, $11,552 68-72-71 211

Allen Doyle, $11,552 69-69-73 211

Wayne Levi, $11,552 67-70-74 211

Scott Simpson, $11,552 67-70-74 211

Craig Stadler, $11,552 70-67-74 211

Mike Reid, $8,700 72-69-71 212

Mike Goodes, $8,700 69-73-70 212

Don Pooley, $8,700 70-70-72 212

Wayne Grady, $8,700 71-69-72 212

Tom Purtzer, $8,700 67-76-69 212

John Cook, $8,700 68-71-73 212

Mark McNulty, $8,700 74-70-68 212

Bruce Lietzke, $8,700 66-70-76 212

Hale Irwin, $6,560 74-67-72 213

Boonchu Ruangkit, $6,560 72-70-71 213

Dana Quigley, $6,560 72-68-73 213

Fuzzy Zoeller, $6,560 65-73-75 213

David Edwards, $6,560 73-72-68 213

David Eger, $5,120 72-69-73 214

Tom Herzan, $5,120 68-72-74 214

Ed Dougherty, $5,120 70-69-75 214

R.W. Eaks, $5,120 75-69-70 214

Denis O Sullivan, $4,320 68-74-73 215

Jerry Pate, $3,760 73-69-74 216

Mark James, $3,760 75-69-72 216

Mike McCullough, $3,760 74-72-70 216

Ben Crenshaw, $3,760 73-74-69 216

latest line

College Basketball

Georgetown 5 PROVIDENCE

LOUISVILLE 11 Syracuse

Xavier 21/2 RHODE ISLAND

ST. JOSEPH S 141/2 La Salle

TEXAS 41/2 Texas A&M

Utah State 4 SAN JOSE STATE

SAN FRANCISCO 51/2 Portland

Santa Clara 12 LOYOLA MARYMOUNT

St. Mary s, CA 131/2 PEPPERDINE

Gonzaga 81/2 SAN DIEGO

Wofford 31/2 FURMAN

Siena 5 MANHATTAN

NIAGARA 15 St. Peter s

LOYOLA MARYLAND 21/2 Rider

FAIRFIELD 2 Marist

Iona 6 CANISIUS

TENNESSEE STATE 2 Austin Peay

Home Team in CAPS



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Points of Interest