Loading…
Saturday, December 27, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 2/20/2009

Prep basketball, prep wrestling, prep diving, bowling, prep hockey

BOYS

Last Night

Emmanuel 25 14 25 10 74

Community 3 8 14 19 44

EMMANUEL: S. Behan 13-1-27, Steele 1-0-2, Turner 5-3-4-23, T. Behan 1-0-2, Smith 5-3-13, Nagle 1-1-0-5, Dunnett 0-2-2. Totals: 26-4-10-74.

COMMUNITY: Limpert 2-1-5, Doane 1-0-2, Gross 5-1-2-15, Willis 0-3-3, Lucas 0-1-1, Loosli 2-3-1-14, McKinney 2-0-4. Totals: 12-4-8-44.

Bird Lake 7 13 11 9 40

Apostolic Christian 10 10 15 23 58

BIRD LAKE: T. Masters 2-1-0-7, J. Mayle 2-1-5, Titus 2-0-4, Williams 1-3-0-11, J. Masters 1-1-0-5. Totals: 12-5-1-40.

APOSTOLIC: Oshodin 6-0-12, Disher 4-0-8, Carls 0-2-0-6, Patrisso 1-0-2, Lucas 1-0-2, DeAniello 2-0-4, Guziolek 6-0-12, Gross 1-0-2, Smith 2-0-4, Gillmore 5-0-10. Totals: 26-2-0-58.

Findlay 12 15 12 18 57

Lima Senior 6 13 18 15 52

FINDLAY: Kraus 4-1-8-19, Bundy 1-0-2, Paul 1-2-4, Krucki 0-2-0-6, Strzempka 2-0-4, Ammons 4-1-1-12, Cole 5-0-10. Totals: 17-4-11-57.

LIMA SENIOR: Hutchins 6-6-18, Healey 1-2-1-9, Thompson 1-0-2, Walton 0-1-0-3, Pughsley 2-1-5, M. Hutchins 4-1-9, Terry 1-4-6. Totals: 15-3-13-52.

Fremont Ross 11 15 12 8 46

Napoleon 9 16 14 16 55

FREMONT ROSS: Spann 0-1-0-3, Jones 2-0-4, Gamble 4-1-9, Penn 4-1-1-12, Dayringer 2-0-4, Carnicom 3-2-8, Bolen 1-0-2, House 2-0-4. Totals: 18-2-4-46.

NAPOLEON: Kruse 1-1-3, Hunter 4-0-8, Hunter 2-1-8-15, Kettig 2-0-4, Niermann 5-2-1-17, Keller 1-2-0-8. Totals: 15-5-10-55.

City League

Tonight

Woodward at Bowsher

Clay at Central

Rogers vs. Libbey at UT, 6:30

St. Francis vs. St. John s at UT, 8:30

Start at Scott

Whitmer at Waite

Saturday

Clay at Northview

Waite at Findlay

Montpelier at Woodward

Lima Senior at Bowsher

Northern Lakes League

Tonight

Springfield at Anthony Wayne

Rossford at Bowling Green

Maumee at Northview

Southview at Perrysburg

Saturday

Ottawa-Glandorf at Anthony Wayne

Springfield at Eastwood

Suburban Lakes League

Tonight

Gibsonburg at Eastwood

Elmwood at Lakota

Otsego at Genoa

Lake at Woodmore

Saturday

New Riegel at Gibsonburg

Otsego at Liberty Center

TAAC

Tonight

Maumee Valley at Stritch

Danbury at Ottawa Hills

Toledo Christian at Northwood

NWOAL

Tonight

Archbold at Delta

Evergreen at Bryan

Montpelier at Liberty Center

Patrick Henry at Wauseon

Saturday

Paulding at Bryan

Evergreen at Delta

Liberty Center at Otsego

Patrick Henry at Fairview

Pettisville at Wauseon

Sandusky Bay

Tonight

Edison at Clyde

Huron at Port Clinton

Perkins at Margaretta

Sandusky St. Mary at Oak Harbor

Saturday

Seneca East at Edison

Huron at Bellevue

Fostoria at Port Clinton

Midland Athletic Conf.

Tonight

Tiffin Calvert at Bettsville

Carey at Mohawk

Fostoria St. Wendelin at Hopewell-Loudon

Seneca East at Fremont St. Joseph

North Baltimore at Old Fort

Saturday

Mohawk at Upper Sandusky

North Baltimore at Arcadia

Blanchard Valley

Tonight

Vanlue at Arlington

Cory-Rawson at Liberty-Benton

Hardin-Northern at Leipsic

McComb at Van Buren

Pandora-Gilboa at Arcadia

Saturday

Lima Temple Christian at Cory-Rawson

Hardin-Northern at Upper Scioto Valley

Ottoville at Leipsic

Fort Jennings at Pandora-Gilboa

Van Buren at Kalida

Wayne Trace at Vanlue

Green Meadows

Tonight

Antwerp at Tinora

Fairview at Ayersville

Edgerton at Hicksville

Wayne Trace at Holgate

Saturday

Antwerp at Hilltop

Ayersville at Stryker

North Central at Edgerton

Continental at Tinora

Putnam County League

Tonight

Lima Central Catholic at Columbus Grove

Continental ar Kalida

Hardin-Northern at Leipsic

Saturday

Miller City at Columbus Grove

Fort Jennings at Pandora-Gilboa

Buckeye Border

Tonight

Edon at Hilltop

Pettisville at Fayette

Stryker at North Central

Other NW Ohio

Tonight

Upper Sandusky at Bellevue

Bath at Defiance

Ottawa-Glandorf at Celina

Fostoria at Shelby

Tiffin Columbian at Willard

Saturday

Fostoria at Port Clinton

Michigan

Tri-County Conference

Tonight

Sand Creek at Adrian Madison

Britton-Macon at Whiteford

Grass Lake at Deerfield

Clinton at Whitmore Lake

Greenhills at Lenawee Christian

Summerfield at Morenci

Lenawee County AA

Tonight

Dundee at Erie-Mason

Hudson at Ida

Other SE Michigan

Tonight

Adrian at Dexter

Ypsilanti at Monroe

Monroe Jefferson at Milan

Monroe St. Mary at Riverview

Saline at Tecumseh

GIRLS

Last night

Ottawa Hills 4 13 20 12 49

Danbury 13 6 13 3 35

OTTAWA HILLS: Arnos 2-0-4, Rumpf 1-0-2, Deckebach 1-0-2, Abendroth 5-3-6-25, Jamieson 5-0-10, Brewster 1-0-2, Jarecki 1-0-2. Totals: 17-3-6-49.

DANBURY: Bahnsen 2-0-4, Oxendale 3-1-7, Longer 0-1-0-3, Isom 2-0-4, Lammers 0-1-0-3, England 0-1-0-3, Taylor 4-3-11. Totals: 11-3-4-35.

St. Ursula 8 14 9 10 41

Clay 17 7 7 19 50

ST. URSULA: Hi. Lorton 1-0-2, Ho. Lorton 0-2-0-6, Bechtel 1-2-4, Seeman 2-3-7, Strall 1-4-6, Arnett 1-0-2, Garrison 1-0-2, Kennedy 1-0-2, Wolf 1-0-2, Darrington 1-0-2, Kunard 3-0-6. Totals: 13-2-9-41.

CLAY: Scharer 1-4-6, Achter 1-1-4-9, Agoston 2-7-11, Taylor 1-0-2, Steinmetz 4-1-5-16, Laberdee 1-2-4, Harper 1-0-2. Totals: 11-2-22-50.

Genoa 14 9 8 9 40

Springfield 11 13 16 13 53

GENOA: Eli 2-1-5, Swartzmiller 1-1-0-5, Reeder 0-2-2, Schimming 0-2-2, Meis 5-1-11, Mowery 5-3-13, Adams 1-0-2. Totals: 14-1-9-40.

SPRINGFIELD: Dean 4-2-1-15, Martin 1-0-2, Thompson 2-0-4, Benbow 1-0-2, Coulter 3-1-7, Roy 2-2-6, McFellin 1-0-2, Brown 1-2-4, Haley 1-0-2, Nix 4-1-9. Totals: 20-3-7-53.

Celina 13 20 27 10 70

Ottawa-Glandorf 8 15 17 5 45

CELINA: Francis 5-2-0-16, Moorman 1-1-2-7, Hellworth 1-2-4, Waterman 4-1-5-16, Welker 4-0-8, Everman 1-0-4, Yoder 7-1-15. Totals: 24-4-10-70.

OTTAWA-GLANDORF: Ellerbrock 3-1-7, Kaufman 0-2-4-10, Hershberger 5-4-14, Wehri 2-1-0-7, Bingley 2-0-4, Kaufman 0-1-0-3. Totals: 45.

Maumee 2 11 11 12 36

Wauseon 9 21 17 12 59

MAUMEE: Diegel 4-1-9, Jezak 0-1-1, Rubini 2-4-8, Bottles 0-1-1, Thomson 3-2-8. Totals: 11-14-36.

WAUSEON: C. Stiriz 0-1-0-3, Creager 3-7-13, M. Baird 0-2-2, L. Baird 1-1-4-9, P. Stiriz 0-2-2, Gibson 2-2-6, Kessler 4-1-5-16, Fields 0-2-2, Pierce 1-0-2, Garvin 2-0-4. Totals: 13-3-24-59.

Northwood 0 12 14 8 34

Toledo Christian 10 11 8 15 44

NORTHWOOD: Wojcinski 1-2-4, Brisbin 3-2-2-14, Wodelhog 2-2-6, Coch 2-0-4, Wegman 3-0-6. Totals: 11-2-6-34.

TOLEDO CHRISTIAN: Ashbaucher 4-0-8, Roose 1-0-2, Critchley 6-1-13, Segler 2-6-10, Harder 4-0-8, Stewart 0-1-0-3. Totals: 17-1-7-44.

Hilltop 5 6 11 10 32

Edon 17 12 12 15 56

HILLTOP: Ames 8-3-19, King 1-0-2, Burkholder 4-0-8, Dobson 1-0-2. Totals: 14-4-32.

EDON: Slattery 1-0-2, Treyer 0-2-0-6, L. Hug 3-1-0-9, Muehlfeld 2-2-2-12, VanDevarde 1-0-2, B. Hug 1-0-2, Imm 1-0-2, Coburn 2-0-4, Wiler 8-1-17. Totals: 19-5-3-56.

Pettisville 7 17 22 23 69

Fayette 9 14 11 13 47

PETTISVILLE: K. Weber 0-4-4, Avina 4-3-11, Yoder 1-0-2, K. King 3-4-10, Beck 0-2-2, Short 1-0-2, Nofziger 6-2-14, E. King 7-1-3-20, B. Weber 1-2-4. Totals: 23-1-20-63.

FAYETTE: Canfield 1-4-6, Hartman 1-2-4, Raker 1-2-4, Seiler 0-2-2, Wyse 2-4-8, Bates 0-2-2, JeriAnn Lewellen 3-1-4-13, Cuff 0-1-1, Shaffer 1-0-2, Brinegar 2-1-5. Totals: 11-1-22-47.

Lake 17 13 14 7 51

Elmwood 8 3 12 6 29

LAKE: Meyer 0-3-0-9, Brittenham 3-2-4-16, Abbey 0-2-2, McCloskey 1-0-2, Schell 1-0-2, Will 4-3-11, Plummer 2-1-5, Huston 1-0-2, Lind 1-0-2. Totals:13-5-10-51.

ELMWOOD: Schwind 1-1-3, Rosendale 1-0-2, Bockbrader 1-0-2, Birggs 1-1-0-5, Heller 3-0-6, Reynolds 2-5-9, Wink 1-0-2. Totals: 10-1-6-29.

Liberty Center 8 20 7 9 44

Swanton 7 9 3 12 31

LIBERTY CENTER: Bodenbender 2-1-4-11, Fitzsimmons 2-0-4, Hoffman 1-2-0-8, Rohrs 4-1-0-11, Mitchell 0-1-0-3, Mesiter 1-3-5, Hjogrefe 1-0-2. Totals: 11-5-7-44.

SWANTON: Onweller 0-4-1-13, Betz 1-0-2, Taylor 1-0-2, Estnier 1-1-3, Bezue 2-2-6, Kohlman 0-1-1, Kissling 1-2-4. Totals: 6-4-7-31.

Patrick Henry 8 8 12 10 38

Evergreen 9 9 12 4 34

PATRICK HENRY: Christman 2-1-1-8, Ehlers 2-0-4, Nickels 0-3-0-9, Meyer 2-1-0-7, McGraw 2-4-8. Totals: 9-5-5-38.

EVERGREEN: L. Langenderfer 4-4-12, Pinkelman 3-1-4-13, Lagenderfer 2-5-9. Totals: 9-1-13-34.

Eastwood 8 5 12 11 36

Tiffin Columbian 15 15 28 11 69

EASTWOOD: Seifert 1-1-2-7, Gottfried 3-2-0-12, Schuessler 1-2-4, Martin 0-2-2, Albright 2-0-4, Gangwer 3-0-6, Bockbrader 0-1-1. Totals: 10-3-7-36.

TIFFIN COLUMBIAN: Reamier 1-0-2, Shuff 2-0-4, Tiell 4-4-12, Stein 7-0-14, Miller 4-3-1-18, Rohrbarch 7-3-17, Williams 1-0-2. Totals: 26-3-8-69.

Schedule

(Games at 7:30 unless noted)

Suburban Lakes League

Saturday

Genoa at Lakota, 1 p.m.

TAAC

Saturday

Ottawa Hills at Swanton

NWOAL

Saturday

Liberty Center at Bryan

Evergreen at Delta

Ottawa Hills at Swanton

Maumee at Wauseon

Michigan Div. 1 District

Woodhaven 32 Monroe 27

Bedford 59 Woodhaven 15

103 Foster(W) d. Allison 4-2

112 Brelic (W) p. Schneider 1:59

119 Fox (B) Deft Bertani

125 Broughton (W) d. Stevens

130 Gibbs (B) Tfall Roulo 16-0

135 Peck (B) p. Rodriguez : 45

140 Osborne (B) p. Michiti 2:53

145 Duvall (B) p. Bartes :57

152 Jeffrey (B) p. Diresta 1:36

160 Romijn (B) p. Lamentola 1:49

171 Kohlhofer (B) p. Schneider 1:54

189 Whitenburg (B) won by forfeit

215 Dozier (W) d. Draper 3-0

285 Cole (B) p. Guzman 1:38

District Meet

At BGSU

BOYS

Division I

1 meter diving

(Top three advance)

1 Jessop (St. Francis) 429.55; 2 Szegedi (St. Francis) 388.00; 3 Snider (Southview) 384.05.

Division II

1 meter diving

(Top six advance to state)

1. Campbell (Madison Comp.) 470.90; 2. Hertel (Celina) 368.10; 3. Bonvillian (Celina) 342.40; 4 Retcher (Napoleon) 341.95; 5. Gerdeman (Ottawa Glandorf) 330.85; 6. Tijerina, Tony (Napoleon) 306.75.

GIRLS

Division I

1 meter diving

(Top three advance to state)

1 Walsh, Erika (St. Ursula) 385.95; 2 Laimbeer, Danielle (Southview) 341.20; 3. Stout, Brittany (Fremont Ross) 316.00.

Division II

1 meter diving

(Top six advance to state)

1. Weber (Wauseon) 406.85; 2. Lucas (Shawnee ) 396.00; 3. Schmidt (St. Peter s) 378.35; 4. Mynhier (Wauseon) 343.90; 5. Hosbach (Coldwater) 318.30; 6. Penrod (Perkins) 315.80

Honor roll

Men 750+

Rick Cousino, Eastern Freeway 788

Kevin Carnicom, Southwyck 754

Larry Smith, Southwyck 750

Women 650+

Jennifer McKee, Eastern Freeway 667

Penny Keeler, Eastern Freeway 652

State Poll

Final standings

1. Huntington Valley University School (6) 86

2. Lakewood St. Edward s (2) 80

3. Cleveland St. Ignatius 68

4. St. John s (1) 64

5. Mentor Lake Catholic 39

6. Gates Mills Gilmour Academy 34

7. Strongsville 22

8. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 17

8. Oxford Talawanda 17

10. Northview 10

Also receiving votes: Bowling Green, St. Francis, Dublin Coffman, Shaker Heights, Mentor, Findlay, Cincinnati Moeller, North Olmsted.

DISTRICTS

NORTHVIEW 10, OTTAWA HILLS 0: No. Culver 2, Ni. Culver, Carter, Hall, Hymore, Booth, Keefe, Holly, Ramm. Saves--Bruce (OH) 31; Gryca (N) 1, Klee (N) 3.

CLAY 6, SOUTHVIEW 2: C--Murray 2, Shaheen 2, Perlaky 2. S--Howard, Fisher. Saves--LeMay (C) 41 saves; Fisher (S) 20 saves.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.