Loading…
Friday, December 19, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Wednesday, 2/25/2009

Prep basketball, prep hockey, bowling

BOYS

City League

Last night

Semifinals

Central 58, Waite 47

St. John s 62, Start 46

Tonight

St. Francis at Whitmer, 7:30

Tomorrow

Championship

Central vs. St. John s, 7:30 at UT

Friday

Waite at Archbold

Saturday

Whitmer at Libbey, noon

Northern Lakes League

Friday

Anthony Wayne at Bowling Green

Southview at Maumee

Northview at Rossford

Perrysburg at Springfield

Saturday

Springfield at Napoleon

Suburban Lakes League

Thursday

Eastwood at Wauseon

Friday

Eastwood at Otsego

Gibsonburg at Elmwood

Genoa at Lake

Woodmore at Lakota

TAAC

Friday

Maumee Valley at Toledo Christian

Ottawa Hills at Swanton

Saturday

North Central at Maumee Valley

NWOAL

Thursday

Bryan at Hicksville

Edgerton at Delta

Liberty Center at Ayersville

Otsego at Wauseon

Friday

Tinora at Delta

Antwerp at Montpelier

Patrick Henry at Van Buren

Wauseon at Holgate

Sandusky Bay Conf

Friday

Clyde at Huron

Edison at Port Clinton

Margaretta at Oak Harbor

Perkins at Sandusky St. Mary

Midland Athletic Conf.

Friday

Bettsville at North Baltimore

Fostoria St. Wendelin at Carey

Fremont Ross at Old Fort

Hopewell-Loudon at New Riegel

Arcadia at Mohawk

Fremont St. Joseph at Old Fort

Tiffin Calvert at Seneca East

Blanchard Valley

Tonight

Tiffin Calvert at Liberty Benton

Thursday

Arlington at Upper Scioto Valley

Friday

Hardin Northern at Lima Temple Christian

Leipsic at Fort Jennings

Pandora-Gilboia at Continrntal

Saturday

Lima Perry at McComb

Green Meadows

Friday

Kalida at Fairview

Ottoville at Wayne Trace

Miller City at Hicksville

Putnam County League

Friday

Columbus Grove at Lincolnview

Buckeye Border

Friday

Fayette at Edon

Hilltop at Stryker

North Central at Pettisville

Other NW Ohio

Friday

Bellevue at Fostoria

Defiance at Celina

Fremont Ross at Findlay

Marion Harding at Napoleon

Lima Shawnee at Ottawa-Glandorf

Shelby at Tiffin Columbian

Michigan

Tri-County Conference

Thursday

Adrian Madison at Britton Macon

Summerfield at Deerfield

Clinton at Morenci

Oakland Christian at Lenawee Christian

Whiteford at Sand Creek

Friday

Whitmore Lake at Britton-Macon

LCAA

Thursday

Dundee at Hudson

Erie-Mason at Onsted

Friday

Blissfield at Ida

Greenhills at Erie-Mason

Saturday

Onsted at Western Schools

Other SE Michigan

Thursday

Adrian at Monroe

Friday

Bedford at Saline

Addison at Grass Lake

Flat Rock at Monroe Jefferson

Grosse Ile at Monroe St. Mary

Saturday

Tecumseh at Adrian

Last night

Start 18 5 9 14 46

St. John s 12 18 13 19 62

START: Crisp 2-2-6, Gaines 5-1-11, Henderson 8-1-1-20, Russell 4-1-9. Totals: 19-1-5-46.

ST. JOHN S Taylor 9-2-20, Ellis 1-0-2, Norrils 1-0-2, Springs 4-2-2-16, Simmons 3-2-8, Kynard 2-1-5, Steinmetz 1-0-2, Felhaber 2-1-0-7. Totals: 23-3-7-62.

Central 15 10 16 17 58

Waite 7 8 15 17 47

Central: Lehman 1-3-5, Lewis 1-0-2, Mays 5-2-12, Huntley 8-10-26, Hobbs 2-1-5, Becker 1-2-6, Williams 3-0-6. Totals 21-16-58

Waite: D. Harris 6-0-12, K. Harris 2-3-1-14, Butte 1-1-0-5, Glover 3-0-6, Allen 4-0-8, Newson 0-2-2. Totals 16-4-3-47.

Swanton 16 16 19 24 75

Bowsher 17 15 14 14 60

SWANTON: Miller 3-0-6, Hilton 4-1-9, Barker 1-0-2, Gusteesson 0-1-0-3, Lewis 13-1-1-30, Wielinski 8-0-16, Johnson 3-3-9. Totals: 32-2-5-75.

BOWSHER: Davis 8-6-22, Brownlee 5-1-11, Neptune 2-0-4, Davis 1-1-3, Anderson 8-0-16, Kizer 1-2-4. Totals: 25-10-60.

Fremont Ross 10 9 23 13 7 9 71

Northview 5 18 19 13 7 6 68

FREMONT ROSS: Spann 3-0-6, Jones 1-3-5-116, Gamble 6-1-13, Penn 5-2-8-24, Carnicom 5-0-10, House 1-0-2. Totals: 21-5-14-71.

NORTHVIEW: Simon 1-4-6, Zureich 2-1-5-12, Bowens 3-1-3-12, Northrup 7-6-20, Vizina 4-2-10, Ellett 0-1-1, Sturtz 3-1-7. Totals: 20-2-22-68.

Maumee Valley 6 8 10 12 36

Ottawa Hills 22 10 17 11 60

MAUMEE VALLEY: Bigelow 0-1-0-3, Bayer 2-4-8, Deichert 0-2-0-6, Beausejour 2-1-0-7, Cortland 1-2-4, Whitner 1-0-2, Stoddard 1-0-2, Sturt 2-0-4. Totals: 9-4-6-36.

OTTAWA HILLS: Jamieson 0-2-0-6, Buckey 5-0-10, Browarsky 6-3-15, Shollenberger 3-0-6, Brunner 1-2-4, Beans 8-3-19. Totals: 23-2-8-60.

Elmwood 7 11 12 18 48

Toledo Christian 12 24 15 16 67

Elmwood: J. Waldock 0-1-0-3, Steward 1-0-0-2, Hammer 1-0-4-6, Hannah 2-0-2-6, J. Waldock 3-0-1-7, Bottesch 3-2-0-12, Chamberlain 1-0-1-3, Ault 4-0-1-9. Totals 15-3-9-48.

Toledo Christian: Rightnowar 0-1-0-3, Hutmacher 8-0-0-16, Sims 5-2-0-16, Brittenham 3-0-0-6, Michael 5-0-1-11, Weemes 4-0-2-10, Fox 2-0-0-4, Phillips 0-0-1-1. Totals 27-3-4-67.

Danbury 16 9 9 12 46

Margaretta 25 12 11 26 74

Danbury: Hamann 2-3-4-17, Manuella 0-1-0-3, Hammersmith 1-1-0-5, Johnson 0-0-5-5, Feyedelem 1-1-0-5, Boring 1-0-2-4, Stephens 2-0-0-4, Burke 1-0-0-2, Kennedy 0-0-1-1. Totals 8-16-12-46.

Margaretta: Fields 0-1-0-3, Homerick 2-0-1-5, Cullen 1-0-0-2, Kuns 4-0-0-8, Jones 4-0-1-9, Moses 2-0-1-5, K. Galindo 9-0-3-21, Kurt 4-1-3-14, Kaman 3-0-0-6, C. Galindo 0-0-1-1. Totals 29-2-10-74.

Tecumseh 17 9 13 12 51

Bedford 14 22 17 26 79

TECUMSEH: Galloway 2-2-0-10, Coffin 0-1-0-3, Root 2-1-2-9, Moore 1-0-2, Littlejohn 6-2-1-19, Bilotta 0-2-2-8. Totals: 11-8-5-51

BEDFORD: Martin 0-1-0-3, Talboo 3-1-4-13, Lazette 3-4-1-19, Nieman 4-0-8, Rightnowar 8-5-21, Shock 4-3-11, Sorosiak 1-0-2. Totals: 23-6-13-79.

Findlay 16 15 15 27 73

Sandusky 14 9 19 10 52

FINDLAY: Kraus 13-2-6-38, Bundy 1-2-2-10, Paul 1-2-0-8, Strzempka 6-1-13, Elbin 0-2-2, Ammons 1-0-2. Totals: 22-6-11-73.

SANDUSKY: Daniels 2-0-4, Stovall 2-0-4, Dickerson 1-0-2, Collins 2-5-9, Strickland 5-1-11, J. Williams 3-2-4-16, Jones 1-0-2, Green 1-0-2, Williams 1-0-2. Totals: 18-2-10-52.

GIRLS

Sectionals

Division I

At Bucyrus

Last night

Marion Harding 55, Fremont Ross 35

Saturday

Marion Hardingvs. Sandusky, 6:15

Saturday

Ashland vs. Mansfield Senior, 8

At Bowling Green

Last night

Findlay 48, Clay 46

Anthony Wayne 55, Springfield 33

Saturday

Findlay vs. Perrysburg, 6:15

Anthony Wayne vs. Lima Senior, 8

At Clay

Last night

Southview 47, Notre Dame 39

Rogers 41, Whitmer 38

Saturday

Southview vs. Central Catholic, 6:15

Rogers vs. Start, 8

At Central Catholic

Last night

Northview 57, St. Ursula, 29

Saturday

Northview vs. Scott, 6:15

Last night

Bowling Green 77, Bowsher 50

Saturday

Bowling Green vs. Waite, 8

Division II

At Ashland Crestview

Last night

Lexington 52, Galion 34

Saturday

Lexington vs. Shelby, 6:15

Mansfield Madison vs. Clear Fork, 8

At New Riegel

Last night

Upper Sandusky 55, Willard 53

Bucyrus 65, Fostoria 42

Saturday

Upper Sandusky vs. Tifffin Columbian, 6:15 split session

Bucyrus vs. Clyde, 8 split session

At Old Fort

Last night

Oak Harbor 55, Port Clinton 37

Eastwood 49, Norwalk 38

Saturday

Oak Harbor vs. Bellevue, 6:15

Eastwood vs. Sandusky Perkins, 8

At Swanton

Last night

Maumee 60, Woodward 27

Saturday

Maumee vs. Bryan, 6:15

Wauseon vs. Libbey, 8

At Allen East

Last night

Lima Shawnee 77, Kenton 39

Saturday

Lima Shawnee vs. Celina , 6:15

Last night

St. Marys 42, Van Wert 28

Saturday

St. Mary s vs. Wapakoneta, 8

At Paulding

Last night

Defiance 48, Elida 46

Saturday

Defiance vs. Napoleon 6:15

Lima Bath vs. Ottawa-Glandorf, 8

Division III

At Van Wert

Last night

Coldwater 51, Paulding 45

Saturday

Coldwater vs. St. Henry, 6:15

Last night

Parkway 50, Spencerville 38

Saturday

Parkway vs. Wayne Trace, 8

At Defiance

Last night

Archbold 72, Delta 27

Saturday

Archbold vs. Liberty Center, 6:15

Last night

Tinora 62, Fairview 37

Saturday

Tinora vs. Montpelier, 8

At Northwood

Last night

Rossford 46, Cardinal Stritch 41

Saturday

Rossford vs. Lake 6:15

Last night

Otsego 48, Swanton 40, OT

Saturday

Otsego vs. Evergreen, 8

At Elida

Last night

Columbus Grove 64, Bluffton 49

Saturday

Columbus Grove vs. Liberty-Benton, 6:15

Last night

Lima Central Catholic 71, Allen East 23

Saturday

Lima CC vs. Riverdale, 8

At Fremont Ross

Last night

Lakota 40, Elmwood 33

Saturday

Lakota vs. Margaretta, 6:15

Last night

Gibsonburg 54, Woodmore, 41

Saturday

Gibsonburg vs. Genoa, 8

At Willard

Last night

Edison 52, Ontario 58

Saturday

Edison vs. Western Reserve, 6:15

Tonight

Colonel Crawford vs. Huron, 6:15

New London vs. Ashland Crestview, 8

Saturday

Colonel Crawford-Huron winner vs. New London-Crestview winner, 8

Division IV

At Wapakoneta

Last night

Minster 38, New Knoxville 33

Saturday

Minster vs. Fort Recovery, 6:15

Tonight

Marion Local vs. Waynesfield, 6:15

New Bremen vs. Perry, 8

Saturday

Marion Local-Waynesfield winner vs. New Bremen-Perry winner, 8

At Wayne Trace

Last night

Delphos Jefferson 62, Hicksville 34

Saturday

Delphos Jefferson vs. Convoy Crestview, 6:15

Tonight

Delphos St. John s vs. Lincolnview, 6:15

Ottoville vs. Antwerp, 8

Saturday

Delphos St. John-Lincolnview winner vs. Ottoville-Antwerp winner, 8

At Bryan

Last night

Edon 53, Hilltop 32

Tonight

Edgerton vs. Fayette, 6:15

Pettisville vs. North Central, 8

Saturday

Edon vs. Stryker, 6:15

Edgerton-Fayette winner vs. Pettisville-North Central winner, 8,

At Ottawa-Glandorf

Last night

Patrick Henry 64, Miller City 50

Tonight

Ayersville vs. Holgate, 6:15

Fort Jennings vs. Kalida, 8

Saturday

Patrick Henry vs Continental, 6:15

Ayersville-Holgate winner vs. Fort Jennings-Kalida winner, 8

At Lima Bath

Last night

Ridgemont 46, Cory-Rawson 43

Ada 41, Upper Scioto Valley 38

Saturday

Ridgemont vs. Pandora-Gilboa (10-4), 6:15

Ada vs. Hardin Northern,

At Findlay

Last night

Fostoria St. Wendelin 52, Arcadia 44

Tonight

Leipsic vs. Vanlue 6:15

Van Buren vs. Arlington 8

Saturday

Fostoria St. Wendelin vs. Carey, 6:15

Leipsic-Vanlue winner vs. Van Buren -Arlington winner, 8

At Southview

Last night

Northwood 52, North Baltimore 39

Toledo Christian 61, Maumee Valley 26

Saturday

Northwood vs. Ottawa Hill, 6:15

Toledo Christian vs. McComb, 8

At Tiffin Columbian

Last night

Old Fort 40, Bettsville 15

Tonight

Mohawk vs. Fremont St. Joseph, 6:15

Tiffin Calvert vs. Hopewell-Loudon, 8

Saturday

Old Fort vs. New Riegel, 6:15

Mohawk-St. Joseph winner vs. Calvert-Hopewell Loudon, 8 winner

At Norwalk

Last night

Norwalk St. Paul 67, Greenwich S. Cent. 22

Seneca E. 48, Monroeville 35

Saturday

St. Paul vs. Danbury, 6:15

Seneca East vs. Sandusky St. Mary s, 8

At Galion

Last night

Crestline 51, Lucas 27

Tonight

Buckeye Central vs. Plymouth, 6:15

Mansfield St. Peter s vs. Mansfield Christian, 8

Saturday

Wynford vs. Lucas, 6:15

Buckeye Central-Plymouth winner vs. Mansfield St. Peter s-Mansfield Christian winner, 8

Last night

Sectionals

Division I

St. Ursula 8 9 6 6 29

Northview 13 11 14 19 57

ST. URSULA: Hi. Lorton 0-1-0-3, Ho. Lorton 1-2-1-9, Bechtel 0-2-2-8, Seeman 1-0-2, Strall 1-0-2, Arnett 2-0-4, Darlington 0-1-1. Totals 5-5-4-29.

NORTHVIEW: Rose 0-1-0-3, Sohasky 2-0-4, Maroney 0-1-0-3, Small 1-0-2, Dobson 2-2-6, Jessing 0-2-2, Ka. McCoy 1-0-2, Ki. McCoy 1-1-3, Rentschler 1-1-3, Fouty 9-1-19, Justinger 2-0-4, Hendriz 2-2-6. Totals 21-2-9-57.

Bowsher 10 17 12 11 50

Bowling Green 10 20 26 21 77

BOWSHER: G. Brown, 6-3-0-21, Crayon, 2-2-6, Hudson, 4-5-13, Lawson, 2-0-4, T. Brown, 3-0-6.

BOWLING GREEN: Taylor, 2-1-5, Sikula, 3-1-7, Korp, 1-0-2, Williford, 5-2-3-19, Hammer, 7-1-2-19, Hanna, 0-1-1, Stoner, 1-0-2, Davis, 7-4-18, Stanish, 2-0-4.

Notre Dame 9 2 14 14 39

Southview 10 8 12 17 47

NOTRE DAME: Little 0-3-3, Whitaker 1-0-2, Fought 1-1-0-5, Adamski 1-1-3, Blanton 8-1-5-24, Jacobs 1-0-2. Totals 12-2-9-39.

SOUTHVIEW: Rowe 1-2-0-8, Gaston 2-6-10, Murphey 1-0-2, Vermilya 1-1-0-5, Scott 7-3-17, Hall 1-1-3, O Reilly 1-0-2. Totals 14-3-10-47.

Rogers 12 5 10 14 41

Whitmer 8 11 8 11 38

ROGERS: White 3-0-2-8, Crosby 4-2-3-17, Savage 8-0-16. Totals 15-2-5-41

WHITMER: Swartz 1-0-2, Ramirez 4-1-4-16, Anderson 3-1-7, Campbell 3-1-4-13. Totals 11-2-10-38.

Clay 12 8 11 12 3 46

Findlay 14 9 11 9 5 48

CLAY: Scharer 3-2-8, Achter 4-1-2-13, Agoston 1-0-2, Laberdee 0-2-2, Taylor 5-2-12, Steinmetz 2-2-6, Harper 0-3-3. Totals 15-1-13-46.

FINDLAY: Butte 2-3-2-15, Miller 3-1-7, Mitchell 2-2-6, Barton 1-1-3, Sallsburry 4-3-17. Totals 12-6-6-48.

Anthony Wayne 19 12 22 2 55

Springfield 16 3 2 12 33

ANTHONY WAYNE: Barrett 2-1-0-7, Schmidt 4-1-9, Papenfuss 6-3-15, Donahue 3-0-6, Ricketts 3-3-9, Bromley 4-0-8, Leach 0-1-1. Totals 22-1-8-55.

SPRINGFIELD: Dean 1-0-2, Martin 1-0-2, Renbow 1-1-2-7, Coulter 2-1-0-7, Roy 4-0-8, Brown 0-3-3, Haley 1-0-2, Nix 1-02. Totals 11-2-5-33.

Division II

Maumee 8 16 19 17 60

Woodward 2 15 2 8 27

MAUMEE: Junga 3-1-1-10, Rubini 4-2-10, Linenkugel 2-1-0-7, Wojnarwoski 0-2-1-7, Thomson 2-2-6, Jezak 1-1-0-5, Diegel 2-0-4, Walker 1-2-4, Hoff 1-1-3, Henry 1-0-2, Bottles 1-0-2. Totals: 18-5-9-60.

WOODWARD: Lane 2-1-1-8, Sullivan 3-0-6, Bradford 1-3-5, Wysinger 0-1-0-3, Gary 0-1-0-3, McCarver 1-0-2. Totals: 7-3-4-27.

Norwalk 9 8 15 6 38

Eastwood 9 16 12 12 49

NORWALK: Patusky 3-0-6, Ross 1-0-2, May 2-0-4, Duncan 2-4-8, Smith 2-1-7, Jackson 1-3-5, Ziemke 3-0-6. Totals: 14-1-7-38.

EASTWOOD: Gottfried 5-2-2-18, Schuessler 1-2-4, Martin 0-1-0-3, Albright 0-5-5, Fairbanks 2-2-6, Gangwer 3-1-7, Buckbrader 1-4-6. Totals: 12-3-16-49.

Port Clinton 10 10 5 12 37

Oak Harbor 12 14 12 17 55

PORT CLINTON: Collins 0-1-1, Buchanan 1-3-3-14, B. Day 1-1-3-8, M. Day 2-1-5, Salvador 1-0-2, Payne 2-1-5, Kirkpatrick 0-2-2. Totals: 7-4-``-37.

OAK HARBOR: Lipstraw 3-1-8-17, Mauder 1-4-6, Carpenter 1-1-0-5, Hegemier 0-1-1, Diefenthaler 3-5-11, Zurvalec 4-2-10, Miller 1-3-5. Totals: 13-2-23-55.

Fostoria 8 8 13 13 42

Bucyrus 16 12 9 28 65

FOSTORIA: Jackson, 0-3-3, Wonderly, 2-1-2-9, Hall, 7-1-4-21, Nye, 1-0-2, Newlove, 1-0-2, Depp, 1-3-5.

BUCYRUS: S. Davis, 0-1-1, Tubbs, 1-0-2, A. Hawkins, 1-0-2, C. Hawkins, 0-4-0-12, Roll, 0-2-2, Gregg, 0-1-1, Rehm, 6-2-7-25, Reser, 5-2-12, H. Davis, 1-6-8

Division III

Delta 11 4 12 0 27

Archbold 15 17 21 19 72

DELTA: Shinforf 1-1-0-5, Przeslawski 3-1-1-10, Kowalski 2-0-4, Salsbury 2-0-4,.Mohler 2-0-4. Totals 10-2-1-27.

ARCHBOLD: B. Wyse 0-2-2, Cody 0-1-1, Newman 5-1-11, Ramirez 1-1-0-5, Allan 1-0-2, Graber 2-2-1-11, Leaser 3-1-1-10, Galvan 6-0-12, Drews 1-0-2, Schaub 4-1-9, S. Wyse 3-1-7. Totals 16-4-8-72.

Lakota 16 9 5 10 40

Elmwood 9 13 1 10 33

LAKOTA: Bickford 0-1-0-3, Brewer 0-1-0-3, Podach 0-3-3, Wiseman 4-1-13, Gosche 3-0-6, Nonnemaker 1-0-2, Hoffman 5-0-10. Totals: 9-6-4-40.

ELMWOOD: Schwind 0-1-0-3, Rosendale 0-1-1, Bockbrader 3-1-7, Briggs 1-0-2, Heller 2-2-6, Reynolds 2-2-0-10, George 2-0-4. Totals: 10-3-4-33.

Woodmore 5 13 8 15 41

Gibsonburg 12 12 14 16 54

WOODMORE: Bitter 4-0-4-12, Speaker 2-2-1-11, Busdeker 0-2-1-7, Michaelis 2-0-2-6, Haar 2-0-0-4, Paul 0-0-1-1. Totals 10-4-9-41.

GIBSONBURG: Krotzer 1-0-6-8, Whetsel 0-0-5-5, Clark 6-0-3-15, Stainbrook 6-0-0-12, Jones 4-0-6-14. Totals 17-0-20-54.

Swanton 4 12 8 14 2 40

Otsego 4 13 13 8 10 48

SWANTON: Onweller 2-2-3-13, Betz 1-1-1-8, Bezeau 3-2-1-13, Kissling 2-0-2-6, Young 1-0-0-2. Totals 9-5-7-40.

OTSEGO: Downing 1-1-2-7, Dickey 1-0-1-3, J. Limes 0-1-0-3-6, E. Limes 0-0-1-1, Holzwart 0-0-2-2, Bernthisel 8-0-8-24, Hedges 2-0-1-5. Totals 12-2-18-48.

Cardinal Stritch 10 11 14 6 41

Rossford 10 9 10 17 46

CARDINAL STRITCH: Roznowski 2-1-0-7, Lamb 4-1-1-12, Zaboeski 1-1-3, McCloskey 1-0-2, Spewelk 5-1-11, Gullett 2-2-6. Totals: 15-2-5-41.

ROSSFORD: Wiegand 2-4-8, Yenrick 0-1-7-10, Kruse 0-3-3, Helmke 4-0-8, Nirscho 0-2-2, Kanary 4-4-12, Cassabore 0-1-0-3. Totals: 10-2-20-46.

Division IV

Toledo Christian 16 19 14 12 61

Maumee Valley 9 4 7 6 26

TOLEDO CHRISTIAN: Yeager 0-1-1, Ashbucher 1-0-2, Fox 4-0-8, Wood 6-0-12, Roose 1-0-2, Critchley 5-0-10, Segler 0-5-0-15, Harder 2-0-4, Stewart 2-0-4, Huffman 0-1-0-3. Totals: 21-6-1-61.

MAUMEE VALLEY: Upamaka 1-0-2, Bigelow 1-0-2, Blaszczyk 3-0-6, Brown 5-3-13. Totals: 10-1-3-26.

Miller City 13 8 18 11 50

Patrick Henry 19 12 17 16 64

MILLER CITY: Wenzinger 0-1-0-3, Pester 1-2-0-8, Griggs 5-3-13, Kohls 0-4-4, Neese 1-3-0-11, Kennekotter 0-1-0-3, Michel 1-0-2. Totals 8-18-11-50.

PATRICK HENRY: Christman 2-0-4, Seemann 6-3-4-25, Ehlers 0-2-2, Nickels 2-1-5-12, Meyer 3-1-0-9, McGraw 6-0-12. Totals 19-5-11-64.

Hilltop 8 8 9 7 32

Edon 15 16 16 6 53

HILLTOP: Jermeay 1-1-3, Mocherman 1-0-2, Weathers 1-0-2, Ames 7-7-21, Purk 1-0-2, Burkholder 1-0-2. Totals 12-8-32.

EDON: Slattery 1-0-2, Lindsay 3-1-0-9, Muehlfeld 1-2-2-10, VanDiVoorde 4-2-14, Coburn 1-0-2, Wiler 7-2-16. Totals 17-5-4-53.

Bettsville 2 4 2 7 15

Old Fort 11 12 12 5 40

BETTSVILLE: Dymond 1-0-2, Twigg 2-1-5, Kipps 0-1-1, Kosta 3-1-7. Totals 6-3-15.

OLD FORT: Koebel 2-1-0-7, A. Stults 2-0-4, Kramer 1-4-6, Conn 0-2-2, Heck 1-0-2, Polyak 4-1-0-11, B. Stults 1-2-4, Adelsperger 2-0-4. Totals 13-2-8-40

Northwood 14 7 15 16 52

North Baltimore 4 7 5 23 39

NORTHWOOD: Wojcinski 3-1-2-11, Cousino 0-4-4, Henzler 1-1-4-9, Brisbin 1-2-2-10, Abdelhog 0-3-3, Avery 1-0-2, Koch 0-1-1, Wegman 5-2-12. Totals: 11-4-18-52.

NORTH BALTIMORE: Hamlin 1-1-3, Tellez 0-1-1-4, Boyer 1-0-2, Stearns 2-1-0-7, Euler 4-4-12, Frost 1-0-2, Flores 2-0-4, Conen 0-5-5. Totals: 11-2-11-39.

Michigan

Bedford 22 10 18 0 50

Tecumseh 2 6 0 5 13

BEDFORD: Brown 0-2-2, Bollin 1-0-2, Foster 6-5-17, Harrison 3-0-6, Davis 3-2-1-13, Carema 0-4-4, Dier 0-1-2-5, Cousino 0-1-1. Totals: 13-3-15-50.

TECUMSEH: Ross 0-1-0-3, Peake 1-0-2, Dykas 2-0-4, Stephenson 2-0-4. Totals: 5-1-0-13.

State tournament

All games at Tam O Shanter

SECOND ROUND

Tonight

St. John s (1) vs. Whitmer (12), 6 p.m.

St. Francis (4) vs. Perrysburg (6), 8 p.m.

Thursday

Northview (2) vs. Clay (8) , 6 p.m.

Bowling Green (3) vs. Findlay (5), 8 p.m.

DISTRICT SEMIFINALS

Saturday

Winners from Wednesday, Feb. 25 games, 6:30 p.m.

Winners from Thursday, Feb. 26 games, 8:45 p.m.

DISTRICT FINAL

Saturday, March 7

District semifinal winners, 7 p.m.

Honor Roll

300 game

Jeff Wilk, Jug s 300-248-278=826

Chad Close, Southwyck 245-244-300-789

Men 750+

Drew Maiden, Jug s 814

Jack Smith, Southwyck 789

Ralph Sumner, Jug s 774

Todd Fulwider, Jug s 770

Charles Easton, Rossford 766

Matt Henry, Jug s 765

Gary Riebe, Jug s 763

Joseph Oastor, Southwyck 762

Chad Rieger, Rossford 759

Brock Bowers, Jug s 753

Cody Walentowski, Jug s 752

Chris Taylor, Southwyck 752

Eddie Cooke, Jug s 750

Dan Ash, Jug s 750

Jeff Knittle, Jug s 750

Women 650+

Jamie Meyers, Jug s 779

Mary Minnick, Southwtck 732

Natalie Miskiel, Southwyck 728

Shelley Akeman, Lido 713

Connie Fairchild, Southwyck 683

Rachael Albright, Rossford 660



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.