Loading…
Saturday, December 20, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Sunday, 10/18/2009

College football, prep cross country, bowling, prep volleyball

COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Ohio 3 0 91 51 5 2 189 148

Temple 3 0 85 44 4 2 142 115

BGSU 2 1 104 96 3 4 179 203

Kent St. 2 1 92 61 3 4 146 160

Buffalo 1 2 47 74 3 4 154 171

Akron 0 3 45 88 1 5 114 157

Miami 0 3 52 105 0 7 71 248

West

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

C. Mich. 4 0 158 65 6 1 241 111

Toledo 2 1 85 105 4 3 211 264

N. Illinois 1 1 57 23 3 3 177 113

W. Mich. 2 2 130 126 3 4 180 190

E. Mich. 0 3 26 108 0 6 81 207

Ball St. 0 3 66 92 0 7 139 213

YESTERDAY

Bowling Green 31, Ball St. 17

Toledo 20, Northern Illinois 19

Temple 27, Army 13

Ohio 28, Miami 7

Buffalo 21, Akron 17

Cent. Michigan 34, Western Michigan 23

Kent St. 28, Eastern Michigan 6

SATURDAY, OCT. 24

Cent. Michigan at Bowling Green, Noon

Ball St. at Eastern Michigan, 1

N. Illinois at Miami, 1

Kent State at Ohio, 2

Buffalo at Western Michigan, 2

Akron at Syracuse, 3:30

Temple at Toledo, 7

Big Ten Conference

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Iowa 3 0 71 48 7 0 174 105

Ohio St. 3 1 112 53 5 2 196 98

Mich. St. 3 1 104 86 4 3 205 151

Penn St. 2 1 65 38 6 1 207 61

Wisconsin 2 2 92 109 5 2 198 174

Minnesota 2 2 98 95 4 3 162 163

Michigan 1 2 84 89 5 2 261 153

N’western 1 2 65 80 4 3 189 161

Indiana 1 2 74 83 4 3 161 183

Purdue 1 2 67 80 2 5 197 201

Illinois 0 4 45 116 1 5 99 170

YESTERDAY

Iowa 20, Wisconsin 10

Purdue 26, Ohio State 18

Michigan St. 24, Northwestern 14

Michigan 63, Delaware St. 6

Penn St. 20, Minnesota 0

Indiana 27, Illinois 14

SATURDAY, OCT. 24

Indiana at Northwestern, Noon

Minnesota at Ohio State, Noon

Illinois at Purdue, Noon

Penn St. at Michigan, 3:30

Iowa at Michigan St., 7:05

National

EAST

Albany, N.Y. 20, Bryant 17

Albright 34, King’s, Pa. 16

Bentley 28, Pace 27

Bloomsburg 28, Cheyney 6

Boston College 52, N.C. State 20

Bowdoin 21, Hamilton 7

Bridgewater, Mass. 27, Coast Guard 6

Brown 34, Princeton 17

C.W. Post 35, Millersville 3

California, Pa. 38, Edinboro 14

Cent. Connecticut St. 31, Duquesne 24

Colgate 31, Georgetown, D.C. 14

Connecticut 38, Louisville 25

Cortland St. 35, W. Connecticut 6

Curry 37, Endicott 6

Delaware 49, Towson 21

Fordham 39, Cornell 27

Hofstra 28, Rhode Island 16

Holy Cross 34, Dartmouth 14

Indiana, Pa. 45, Lock Haven 0

Lafayette 35, Harvard 18

Lebanon Valley 40, FDU-Florham 14

Maine Maritime 41, Mass. Maritime 34

Massachusetts 23, New Hampshire 17

McDaniel 16, Muhlenberg 9

Merrimack 48, New Haven 20

Monmouth, N.J. 42, Sacred Heart 20

Montclair St. 23, Buffalo St. 7

N.Y. Maritime 68, Becker 6

Northwood, Mich. 42, Tiffin 7

Penn 27, Columbia 13

Plymouth St. 48, Nichols 30

Richmond 38, Maine 21

Robert Morris 28, St. Francis, Pa. 0

Rochester 52, Merchant Marine 21

Salve Regina 49, Mass.-Dartmouth 14

Susquehanna 35, RPI 30

Trinity, Conn. 10, Tufts 3

W. New England 59, MIT 21

Wesleyan, Conn. 28, Bates 20

West Virginia 24, Marshall 7

Westfield St. 21, Framingham St. 2

William Paterson 43, College of N.J. 28

Williams 37, Middlebury 27

Yale 7, Lehigh 0

SOUTH

Alcorn St. 34, Alabama A&M 16

Appalachian St. 44, Wofford 34

Averett 24, Maryville, Tenn. 21

Benedict 28, Kentucky St. 14

Bethune-Cookman 34, Savannah St. 24

Catawba 41, Tusculum 27

Catholic 38, Gallaudet 13

Clemson 38, Wake Forest 3

Cumberland, Tenn. 27, Virginia-Wise 20

Delaware Valley 23, Wilkes 0

E. Kentucky 31, Tenn.-Martin 25

East Carolina 49, Rice 13

Florida 23, Arkansas 20

Franklin & Marshall 29, Moravian 13

Furman 26, Samford 24

Gardner-Webb 27, Charleston Southern 20

Georgetown, Ky. 23, Cumberlands 20

Georgia 34, Vanderbilt 10

Gettysburg 59, Juniata 14

Grambling St. 23, Alabama St. 12

Grand View 24, Kentucky Wesleyan 12

Houston 44, Tulane 16

Jacksonville 39, Morehead St. 0

LaGrange 37, Eureka 10

Liberty 58, Coastal Carolina 13

Louisiana Tech 45, New Mexico St. 7

Lycoming 28, Widener 16

Mississippi College 17, Mary Hardin-Baylor 14

Mississippi St. 27, Middle Tennessee 6

Morehouse 35, Lane 33

N.C. Central 52, Cent. Methodist 7

N.C. Wesleyan 35, Christopher Newport 7

Norfolk St. 46, Hampton 6

S. Carolina St. 35, Florida A&M 20

St. Augustine’s 31, Livingstone 7

Stony Brook 27, VMI 20

Texas Southern 19, Jackson St. 17

Texas St. 34, Nicholls St. 28

Thomas More 17, Grove City 7

Trinity, Texas 40, Sewanee 0

Ursinus 16, Johns Hopkins 14

Villanova 27, James Madison 0

Virginia 20, Maryland 9

W. Carolina 14, The Citadel 10

Westminster, Pa. 31, Bethany, W.Va. 28

MIDWEST

Albion 17, Adrian 16

Alma 33, Kalamazoo 23

Angelo St. 42, SE Oklahoma 30

Augsburg 27, Concordia, Moor. 20, OT

Augustana, S.D. 41, Upper Iowa 21

Baldwin-Wallace 27, Muskingum 14

Bemidji St. 46, Minn.-Crookston 6

Benedictine, Ill. 32, Maranatha Baptist 6

Bethel, Minn. 20, Hamline 17

Briar Cliff 33, Dakota Wesleyan 7

Buena Vista 24, Cornell, Iowa 17

Butler 23, Valparaiso 14

Central 35, Luther 17

Chicago 28, Macalester 24

Coe 35, Wartburg 21

Concordia, Ill. 41, Lakeland 32

Concordia, Wis. 24, Aurora 21

Dayton 17, Davidson 0

Defiance 28, Rose-Hulman 21

Dubuque 36, Simpson, Iowa 33

E. Illinois 23, Tennessee Tech 15

Fort Hays St. 31, Nebraska-Omaha 20

Franklin 50, Anderson, Ind. 23

Gustavus 28, Carleton 21

Hastings 7, Nebraska Wesleyan 3

Hillsdale 28, N. Michigan 17

Illinois College 50, Beloit 42

Illinois St. 38, Indiana St. 21

Indianapolis 38, Michigan Tech 20

Lawrence 17, Knox 13

Martin Luther 53, Crown, Minn. 35

Mary 20, Northern St., S.D. 16

Minn. Duluth 31, St. Cloud St. 7

Minn. St., Mankato 59, Minn. St., Moorhead 14

Minot St. 28, Black Hills St. 9

Missouri St. 17, W. Illinois 16

Monmouth, Ill. 35, Ripon 13

Mount St. Joseph 28, Hanover 13

Nebraska-Kearney 65, W. New Mexico 30

Northwestern, Minn. 55, St. Scholastica 28

S. Arkansas 15, Ouachita 7

S. Illinois 27, N. Iowa 20

Saginaw Valley St. 42, Ashland 14

Sioux Falls 28, North Dakota 13

Southern Cal 34, Notre Dame 27

St. Francis, Ind. 63, Trinity, Ill. 7

St. John’s, Minn. 20, St. Thomas, Minn. 17, OT

St. Norbert 28, Carroll, Wis. 20

St. Xavier 66, Malone 31

Texas Tech 31, Nebraska 10

Trine 42, Olivet 17

Valley City St. 38, Mayville St. 21

Walsh 31, Taylor 12

Wayne, Mich. 45, Ferris St. 7

Wayne, Neb. 48, Winona St. 31

Wis. Lutheran 40, Rockford 14

Wis.-Eau Claire 34, Wis.-Platteville 26

Wis.-LaCrosse 49, Wis.-River Falls 47, 3OT

Wis.-Stevens Pt. 24, Wis.-Oshkosh 17

Wis.-Whitewater 38, Wis.-Stout 3

Wittenberg 10, Wabash 7

SOUTHWEST

Colorado 34, Kansas 30

Incarnate Word 53, Texas Lutheran 18

McMurry 35, Sul Ross St. 28

Prairie View 38, MVSU 0

TCU 44, Colorado St. 6

Texas 16, Oklahoma 13

FAR WEST

Air Force 10, Wyoming 0

California 45, UCLA 26

Carroll, Mont. 23, Montana Tech 3

Drake 21, San Diego 14

E. Oregon 40, Montana Western 30

Idaho 35, Hawaii 23

Montana 41, E. Washington 34

Montana St. 31, South Dakota 24, OT

N. Arizona 44, Portland St. 23

N. Colorado 30, Idaho St. 7

Nevada 35, Utah St. 32

Weber St. 49, Sacramento St. 10

PREP CROSS COUNTRY

League championships

CITY LEAGUE

At Ottawa Park

BOYS

Team results: St. John’s Jesuit 38, St. Francis de Sales 52, Central Catholic 65, Clay 84, Whitmer 146, Bowsher 148, Start 213, Waite 273, Rogers 280, Libbey 289, Woodward 309.

All-City first team: 1, Greg Turissini (SJ) 15:57.30; 2, Preston Benjamin (SJ) 16:06.79; 3, Scott LaVoy (SF) 16:12.58, 4, Steve Graver (CC) 16:18.87, 5, Thomas Gibbons (Cl) 16:25.92, 6, Connor Buchholz (CC) 16:27.56, 7, William Fink (B) 16:34.77, 8, Eric Aubry (SF) 16:35.54, 9, Larry Jajou (SF) 16:36.11, 10, Ryan Shields (SJ) 16:38.99.

All-City second team: 11, Sam Meier (Cl) 16:40.02; 12, Mark Miller (SJ) 16:41.48, 13, Drew Savage (SJ) 16:43.55, 14, Andrew Hall (SF) 16:44.94, 15, Ricky Adamson (CC) 16:46.70, 16, Andy Dimick (CC) 16:47.18; 17, Adam Bess (Cl) 16:55.29, 18, Daniel Lenart (SF) 16:55.59, 19, Ian McNair (SJ) 16:56.46, 20, Ben Miller (SJ) 16:57.42.

GIRLS

Team results: Notre Dame 19, Central Catholic 75, Whitmer 88, St. Ursula 109, Bowsher 126, Clay 158, Start 176, Waite 224, Libbey 243, Rogers 310, Scott 314.

All-City first team: 1, Lexi Aughenbaugh (ND) 18:44.73, 2, Elizabeth Lemon (ND) 19:12.55, 3, Megan Csehi (Cl) 19:22.40, 4, Lauren Duncan (ND) 19:47.64, 5, Lindsey Myers (ND) 19:48.74, 6, Kaitlyn Krizman (CC) 19:54.84, 7, Sarah Mallow (ND) 19:57.50, 8, Ashley Roberts (Wh) 20:01.05, 9, Hannah Kulczak (CC) 20:08. 47, 10, Ellen Guisfredi (ND) 20:17.47.

All-City second team: 11, Paige Trojanowski (SU) 20:41.36, 12, Ann Marie King (SU) 20:58.10, 13, Madeleine Hamel (Wh) 21:01.55, 14, Ashley Parks (B) 21:02.76, 15, Lauren Coombs (ND) 21:08.15, 16, Lauren Cotrell (B) 21:10.06, 17, Ani Greathouse (Wh) 21:17.88, 18, Laura Zielinski (St) 21:25.14, 19, Kiley Stevenson (CC) 21:31.95, 20, Cammi Buchholz (CC) 21:32.76.

NORTHERN LAKES LEAGUE

At BGSU

BOYS

Team results: Northview 15, Southview 66, Bowling Green 91, Perrysburg 101, Maumee 115, Anthony Wayne 148, Springfield 230, Rossford 232.

All-NLL first team: 1, Jacob Barnes (N), 15:57; 2, Kevin McKown (N), 16:10; 3, Mike Wallace (N), 16:14; 4, Sean O’Connell (N), 16:23; 5, Derek Pohlman (N), 16:24; 6, Nick Homan (N), 16:27; 7, Ryan Kraus (M), 16:32.

All-NLL second team: 8, Kyle Forrester (Sv), 16:36; 9, Harry Zeitler (N), 16:37; 10, Bryant Byrd (P), 16:42; 11, John Wodarski (Sv), 16:45; 12, Kevin Budge (BG), 16:49; 13, Jamie Hunyor (Sv), 16:54; 14, Bryan Weis (M), 16:56.

Final team standings: 1, Northview 36; 2, Southview 33; 3, Bowling Green 28; 4, Perrysburg 25; 5, Maumee 16; 6, Anthony Wayne 15; 7, Springfield 8; 8, Rossford 3.

GIRLS

Team results: Northview 36, Maumee 69, Southview 81, Perrysburg 89, Anthony Wayne 105, Bowling Green 125, Springfield 199, Rossford 212.

All-NLL first team: 1, Lexi Lopez (Sv), 18:42; 2, Abby Masters (N), 19:07; 3, Andrea Alt (P), 19:10; 4, Megan Freeman (M), 19:32; 5, Brittney Darah (AW), 19:35; 6, Alison Work (N), 19:39; 7, Kendra Kezur (Sv), 19:41.

All-NLL second team: 8, Mackenzie Reeves (N), 19:42; 9, Nicole Mangas (N), 19:45; 10, Brooke Tullis (M), 19:49; 11, Janelle Noe (N), 19:52; 12, Cortney Haubert (BG), 19:55; 13, Katie Ott (Sp), 19:58; 14, Kaitlyn Llewellyn (P), 20:01.

Final team standings: 1, Northview 36; 2, Maumee and Perrysburg 27; 4, Southview 26; 5, Anthony Wayne 22; 6, Bowling Green 15; 7, Springfield 6; 8, Rossford 5.

SUBURBAN LAKES LEAGUE

At Walsh Park, Fremont

BOYS

Team results: Elmwood 54, Eastwood 64, Gibsonburg 69, Woodmore 96, Lake 103, Otsego 143, Genoa 167.

All-SLL first team: 1, Zack Powell (L), 16:12.2; 2, Nick Goebel (El), 16:17.7; 3, Elias Dandar (Gi), 17:01; 4, Nick Twining (Ea), 17:07; 5, Brock Avers (W), 17:09; 6, Chase Baldwin (Ea), 17:13; 7, Louis Szilagyi (L), 17:15.

All-SLL second team: 8, Dexter Lee (El), 17:21; 9, Wes Lee (El), 17:30; 10, Gavan Benadum (Ge), 17:31; 11, Jordan Rosenberger (Gi), 17:32; 12, Josh Wazelle (O), 17:33; 13, Austin Utendorf (W), 17:41; 14. Tony Flores (Gi), 17:43.

GIRLS

Team results: Elmwood 36, Woodmore 47, Eastwood 92, Gibsonburg 110, Otsego 111, Lake 118.

All-SLL first team: 1, Lacy Nagy (W), 19:49.23; 2, Bailey Ulinski (W), 20:16.56; 3, Darla Heimann (El), 20:32.93; 4, Samantha Hoffman (Gi), 20:37.25; 5, Bethany Flage (El), 20:38.96; 6, Leah Wagoner (O), 20:42.88; 7, Elizabeth Mosher (Genoa), 20:51.63.

All-SLL second team: 8, Miranda Wagner (El), 21:00.96; 9, Ashley Wolfe (El), 21:07.43; 10, Angelica McCoy (W), 21:10.08; 11, Kylee Bernthisel (O), 21:19.16; 12, Madi Renollet (Ea), 21:26.95; 13, Lauren Caris (Ea), 21:35.97; 14, Addy Mathias (El), 21:51.93.

NWOAL

At Archbold resevoir

BOYS

Team results: Delta 18, Archbold 76, Liberty Center 77, Wauseon 107, Bryan 120, Swanton 189, Montpelier 191, Evergreen 210, Patrick Henry 245.

All-NWOAL first team: 1, Colin Fisher (D), 16:41.59; 2, Elliott Oberneder (D), 17:02.00; 3, Michael Becker (W), 17:25.43; 4, Maxx Lackie (D), 17:38.60; 5, K.J. Abair (D), 17:56.31; 6, Zech Hites (D), 18:04.46; 7, Alec Nash (D), 18:09.80.

All-NWOAL second team: 8, Ric Roe (S), 18:16.24; 9, Adrian Ramirez (A), 18:20.39; 10, Scott Whisler (B), 18:21.62; 11, Andrew Turi (D), 18:23.81; 12, Zeb Frank (A), 18:30.44; 13, Lynn Leatherman (LC), 18:36.18; 14, Nathan Jackson (D), 18:41.60.

GIRLS

Team results: Liberty Center 35, Wauseon 40, Bryan 67, Delta 77, Montpelier 170, Evergreen 177, Swanton 178.

All-NWOAL first team: 1, Marin Baird (W), 20:20.40; 2, Chelsea Knapp (LC), 20:45.76; 3, Bailey Creager (W), 20:52.97; 4, Tessa Herring (W), 21:03.92; 5, Jordan Sidel (LC), 21:15.05; 6, Jessica Kern (D), 21:18.31; 7, Kirsten Fruchey (D), 21:26.63.

All-NWOAL second team: 8, Kelly Haubert (LC), 21:43.10; 9, Mallory Spieth (LC), 22:08.30; 10, Jen Frame (B), 22:10.09; 11, Ashlyn Myers (LC), 22:16.56; 12, Madelyn Plouck (B), 22:27.99; 13, Mara Pelok (W), 22:28.18; 14, Rachel Francis (B), 22:33.01.

BOWLING

300 game

Matt Henry, Glass Bowl 300-279-226-805

Gary Lamunyon, Jug’s 300-196-258-754

Al Dewey, Glass Bowl 300-176-269-745

Jodi Woessner, Bowlero 300-195-247-742

Brian Conrad, Southwyck 229-300-208-737

Ron Harris, Glass Bowl 225-300-206-731

Mark Naiber, Southwyck 300-178-219-697

Ray Brown, Bowlero 193-300-190-683

Bob Okonski, Glass Bowl 300-190-164-654

Josh Arthur, Lido 300-181-162-643

Men 750+

Christopher Alford, Jug’s 815

Ken Alexander Jr., Jug’s 814

Gary Davenport Jr., Sports Center 800

Scott Christy, Interstate 798

Dave Morris, Jug’s 797

Dave Patchen, Glass Bowl 790

Brent Poggemeyer, Bowlero 787

Ralph Lewandwski, Glass Bowl 786

Robert Wagner, Sports Center 784

Don Brown, Glass Bowl 782

Steve Jones, Southwyck 780

Jason Cramer, Jug’s 773

Rich Gargas, Bowlero 772

Mike Becker, Jug’s 771

Kurt Thompson, Jug’s 766

Tom Hill, Jug’s 764

Jake Monto, Glass Bowl 764

Bryan Johnson, Sports Center 763

Lou Mannebach, Glass Bowl 763

Todd Hartman, Bowlero 761

Tom Bird, Sports Center 761

William Furfaro, Lido 760

Tim Getzen, Glass Bowl 757

Dave Gang, Glass Bowl 751

Women 650+

Marilyn Brown, Southwyck 715

Shirley Ramsey, Bowlero 668

Nita Schwartz, Bowlero 656

PREP VOLLEYBALL

Pettisville d. Swanton, 25-20, 25-17, 27-29, 25-18

Magnificat d. St. Ursula, 25-16, 22-25, 21-25, 25-14, 15-10

Evergreen d. Stryker, 25-19, 25-14

Evergreen d. Toledo Christian, 25-16, 25-19

PREP FIELD HOCKEY

OTTAWA HILLS 7, KENT ROOSEVELT 0

Auberle 2, Jamieson, Lemieux, Geiger, Martinez, Hileman.

HUDSON 2, OTTAWA HILLS 1, OT

H: Behak, Keyes. OH: Jamieson.

COLLEGE VOLLEYBALL

Toledo d. Kent St., 14-25, 25-21, 17-25, 25-21, 16-14

Central Michigan d. Bowling Green, 25-17, 26-24, 23-25, 25-21

Owens d. Marshalltown CC, 25-19, 25-9, 25-17

Owens d. Northern Iowa CC, 25-17, 25-23, 25-21

GOLF

Small Business Classic

Champions

The Woodlands, Texas; Par: 72

Second Round

Dan Forsman 64-71–135

Jay Haas 70-66–136

Gene Jones 69-67–136

Mark Wiebe 67-69–136

Tom Watson 69-68–137

Bob Tway 67-70–137

John Cook 65-72–137

Olin Browne 69-70–139

Bruce Lietzke 68-71–139

Russ Cochran 68-71–139

Bernhard Langer 68-71–139

Jay Don Blake 67-72–139

Tom Lehman 69-71–140

David Eger 69-71–140

Craig Stadler 73-68–141

Mark James 71-70–141

Jim Thorpe 69-72–141

Keith Fergus 68-73–141

Nick Price 67-74–141

Bob Gilder 74-68–142

Fulton Allem 74-68–142

Mark O’Meara 72-70–142

Denis Watson 69-73–142

Larry Nelson 74-69–143

Jack Ferenz 71-72–143

Andy Bean 71-72–143

Allen Doyle 71-72–143

Loren Roberts 70-73–143

Robin Freeman 70-73–143

Joey Sindelar 69-74–143

James Mason 70-73–143

David Frost 74-70–144

Mike Hulbert 74-70–144

John Morse 73-71–144

Fred Funk 72-72–144

Fuzzy Zoeller 70-74–144

Mike Reid 69-75–144

John Harris 68-76–144

Bruce Vaughan 74-71–145

Hal Sutton 73-72–145

Don Pooley 72-73–145

Bruce Fleisher 71-74–145

Lanny Wadkins 70-75–145

Tom McKnight 76-70–146

Sandy Lyle 73-73–146

Jeff Sluman 73-73–146

R.W. Eaks 73-73–146

Curtis Strange 73-73–146

Tom Kite 71-75–146

Ben Crenshaw 71-75–146

Ronnie Black 76-71–147

Gil Morgan 75-72–147

Kirk Hanefeld 75-72–147

D.A. Weibring 74-73–147

Tim Simpson 73-74–147

Peter Jacobsen 73-74–147

Bobby Wadkins 71-76–147

Wayne Levi 74-74–148

Lonnie Nielsen 74-74–148

Hale Irwin 75-74–149

Tom Jenkins 74-75–149

Mark McNulty 74-75–149

Tom Wargo 74-75–149

Chip Beck 72-77–149

Gary Hallberg 76-74–150

Mike McCullough 74-76–150

Tom Purtzer 73-77–150

Phil Blackmar 73-77–150

Scott Simpson 71-79–150

Robert L. Thompson 77-74–151

Jim Dent 81-71–152

Steve Thomas 77-75–152

Mike Goodes 76-76–152

Blaine McCallister 72-80–152

Bruce Summerhays 75-78–153

Lee Trevino 75-80–155

Keith Clearwater 81-76–157

Shriners Hospitals Open

Saturday

Las Vegas; Par 71

Third Round

Scott Piercy 64-67-65–196

Chad Campbell 67-62-67–196

Martin Laird 63-67-67–197

George McNeill 66-69-63–198

Jason Bohn 66-67-65–198

Jeff Klauk 65-67-66–198

Bob Heintz 63-67-68–198

Charley Hoffman 66-69-64–199

Tom Pernice, Jr. 62-69-68–199

Troy Matteson 62-67-70–199

Kirk Triplett 65-69-66–200

Hunter Mahan 70-63-67–200

Greg Chalmers 66-67-67–200

Rickie Fowler 67-64-69–200

Ryan Moore 67-63-70–200

D.J. Trahan 71-65-65–201

Mark Wilson 67-66-68–201

Spencer Levin 62-71-68–201

Kevin Streelman 69-67-66–202

Brandt Snedeker 69-66-67–202

John Mallinger 72-62-68–202

Ben Crane 68-65-69–202

Parker McLachlin 67-65-70–202

Matt Kuchar 66-64-72–202

Fredrik Jacobson 66-69-68–203

Billy Mayfair 68-67-68–203

Robert Garrigus 65-70-68–203

Kyle Stanley 67-69-67–203

Tim Herron 74-63-66–203

Dean Wilson 67-70-66–203

Brian Gay 66-72-65–203

Jerry Kelly 66-69-69–204

D.A. Points 69-66-69–204

Aaron Baddeley 66-69-69–204

Matt Weibring 68-68-68–204

Greg Owen 66-68-70–204

Chris Riley 73-64-67–204

Alex Cejka 66-68-70–204

Andres Romero 68-69-67–204

Jim Furyk 64-67-73–204

Tag Ridings 70-65-70–205

Roland Thatcher 68-67-70–205

Tim Clark 69-66-70–205

Bo Van Pelt 68-65-72–205

Chris DiMarco 69-68-68–205

Tim Petrovic 65-68-72–205

Ryuji Imada 70-66-70–206

Nathan Green 68-66-72–206

Charles Howell III 69-68-69–206

Bill Lunde 68-70-68–206

Tommy Armour III 68-70-68–206

Mathew Goggin 71-65-71–207

Steve Elkington 70-67-70–207

Stuart Appleby 70-67-70–207

Chris Stroud 69-68-70–207

Jeev M. Singh 67-65-75–207

Ernie Gonzalez 75-63-69–207

J.J. Henry 71-63-74–208

Ted Purdy 67-70-71–208

David Toms 66-71-71–208

Rich Beem 69-64-75–208

Steve Lowery 68-70-70–208

Johnson Wagner 68-68-73–209

Daniel Chopra 69-68-72–209

Jay Williamson 66-71-72–209

Brian Bateman 69-68-72–209

Harrison Frazar 69-69-71–209

Jeff Quinney 68-70-71–209

Briny Baird 65-71-74–210

Cameron Beckman 70-67-73–210

Carl Pettersson 69-69-72–210

Nick O’Hern 67-69-75–211

Glen Day 70-68-78–216

LATEST LINE

NFL

Week Six

WASHINGTON 6 Kansas City

CINCINNATI 51/2 Houston

PITTSBURGH 14 Cleveland

MINNESOTA 3 Baltimore

JACKSONVILLE 91/2 St. Louis

NEW ORLEANS 3 NY Giants

Carolina 3 TAMPA BAY

GREEN BAY 14 Detroit

Philadelphia 14 OAKLAND

SEATTLE 3 Arizona

NY JETS 91/2 Buffalo

NEW ENGLAND 91/2 Tennessee

ATLANTA 3 Chicago

SAN DIEGO 31/2 Denver

Bye Week: Dallas, Indianapolis, Miami, and San Francisco.

MLB Playoffs

National LeagueChampionship Series

PHILADELPHIA 8-9 LA Dodgers

NHL

No Games Scheduled

Home Team in CAPS

TRANSACTIONS

BASEBALL

National League

CINCINNATI REDS–Named Bryan Price pitching coach.

PITTSBURGH PIRATES–Named Ray Searage coach. Announced first-base coach and infield instructor Perry Hill will not return next season.

FOOTBALL

National Football League

WASHINGTON REDSKINS–Signed P Glenn Pakulak from the practice squad. Released DE Renaldo Wynn.

HOCKEY

National Hockey League

CHICAGO BLACKHAWKS–Claimed C Andrew Ebbett off waivers from Anaheim. Recalled RW Jack Skille from Rockford (AHL).

NASHVILLE PREDATORS–Reassigned F Ben Guite to Milwaukee (AHL).

VANCOUVER CANUCKS–Recalled C Alexandre Bolduc from Manitoba (AHL).

American Hockey League

TORONTO MARLIES–Signed G Beau Erickson.

ECHL

CINCINNATI CYCLONES–Loaned D Kevin Roeder to Syracuse (AHL).

READING ROYALS–Added G Ed Neville as emergency backup goaltender. Signed F Andrew Sarauer.

COLLEGE SWIMMING

Women

TOLEDO 182, ILLINOIS 114

TOLEDO 177, OAKLAND 119

ECHL

AMERICAN CONFERENCE

East Division

W L OL SL Pts GF GA

Elmira 2 0 0 0 4 11 7

Reading 0 1 0 1 1 6 10

Johnstown 0 1 0 0 0 0 2

Trenton 0 1 0 0 0 2 6

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Kalamazoo 2 0 0 0 4 10 3

Cincinnati 1 1 0 0 2 4 5

Toledo 1 1 0 0 2 6 4

Wheeling 0 2 0 0 0 5 9

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Charlotte 1 0 0 0 2 3 1

Gwinnett 1 0 0 0 2 4 1

Florida 1 1 0 0 2 4 6

S. Carolina 1 1 0 0 2 6 7

NATIONAL CONFERENCE

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Bakersfield 1 0 0 0 2 5 0

Las Vegas 0 1 0 0 0 3 5

Ontario 0 1 0 0 0 0 5

Stockton 0 1 0 0 0 1 3

West Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 1 0 0 0 2 2 1

Idaho 1 0 0 0 2 3 1

Utah 1 0 0 0 2 5 3

Victoria 0 1 0 0 0 1 2

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

LAST NIGHT

Toledo 5, Florida 2

Kalamazoo 6, Trenton 2

Elmira 6, Reading 5, SO

Charlotte 3, South Carolina 1

Gwinnett 4, Wheeling 1

Cincinnati 2, Johnstown 0

Stockton at Idaho, late

Ontario at Bakersfield, late

Victoria at Alaska, late

FRIDAY

Florida 2, Toledo 1

South Carolina 5, Wheeling 4

Elmira 5, Cincinnati 2

Idaho 3, Stockton 1

Bakersfield 5, Ontario 0

Utah 5, Las Vegas 3

Alaska 2, Victoria 1

TODAY

Kalamazoo at Trenton, 4

Wheeling at Gwinnett, 4:05

Florida at Toledo, 5:30

Stockton at Idaho, 9:10

PREP TENNIS

Districts

At Sandusky

DIVISION I

Singles

Semifinals: Megan McNamara (Notre Dame) d. Jessie Coyne (Northview), 7-5, 6-1; April Weaver (Perrysburg) d. Kerigan McNamara (Notre Dame), 6-0, 6-0. Finals (both advance to state tournament): M.McNamara d. Weaver, 4-6, 6-2, 6-4.

Doubles

Semifinals: Morgan Delp-Sydney Delp (Central Catholic) d. Anne Kamenny-Neha Vyas (Southview), 6-0, 6-2; Genna Haider-Anjali Naik (Southview) d. Cammy Messenger-Megan Roberts (Perrysburg), 6-3, 6-2. Finals (both advance to state tournament): Delp-Delp d. Haider-Naik, 6-1, 6-2.

DIVISION II

Singles

Semifinals (top three advance to state tournament): Courtney Earnest (Lexington) d. Meredith McDonagh (Bryan), 6-4, 7-5; Drew Fillis (Ottawa Hills) d. Ashley LaFountain (Oak Harbor), 6-1, 6-1. Championship: Earnest d. Fillis, 6-1, 6-1. Consolation final: LaFountain d. McDonagh, 2-6, 6-2, 6-1.

Doubles

Semifinals (top three advance to state tournament): Arohi Batt-Shivani Batt (Ottawa Hills) d. Jordyn Parrigan-Nikki Harmon (Shelby), 6-3, 7-5; Chelsea Beck-Aubrey Gillman (Port Clinton) d. Mackenzie Eickhoff-Alanya Schlade (Napoleon), 6-4, 4-6, 7-6 (5). Championship: Batt-Batt d. Beck-Gillman, 2-6, 6-3, 6-4. Consolation final: Eickhoff-Schlade d. Parrigan-Harmon, 6-1, 7-6 (5).

NBA

Preseason

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 4 1 .800 –

Philadelphia 4 1 .800 –

New York 2 2 .500 11/2

Toronto 2 4 .333 21/2

New Jersey 0 5 .000 4

Southeast Division

W L Pct GB

Orlando 5 0 1.000 –

Atlanta 3 1 .750 11/2

Washington 3 2 .600 2

Charlotte 1 3 .250 31/2

Miami 1 4 .200 4

Central Division

W L Pct GB

Chicago 5 1 .833 –

Detroit 3 3 .500 2

Milwaukee 3 3 .500 2

Cleveland 2 3 .400 21/2

Indiana 2 3 .400 21/2

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Dallas 4 1 .800 –

Houston 3 3 .500 11/2

San Antonio 2 2 .500 11/2

Memphis 2 4 .333 21/2

New Orleans 2 4 .333 21/2

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 2 2 .500 –

Oklahoma City 2 2 .500 –

Utah 2 2 .500 –

Portland 2 3 .400 1/2

Minnesota 1 4 .200 11/2

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 4 1 .800 –

L.A. Lakers 2 1 .667 1

Golden State 3 2 .600 1

Phoenix 2 2 .500 11/2

Sacramento 0 3 .000 3

YESTERDAY

L.A. Clippers 103, Utah 96

Memphis 115, Detroit 94

New Orleans 108, Indiana 96

Milwaukee 101, Minnesota 87

Dallas 93, Cleveland 82

Golden State at Sacramento, late

Charlotte at L.A. Lakers, late

TODAY

Maccabi at New York, 1 p.m.

Boston at Toronto, 3 p.m.

Philadelphia at Phoenix, 7 p.m.

Denver at Portland, 9 p.m.

PREP SOCCER

Boys

ROSSFORD 3, CARDINAL STRITCH 0

Sujkowski, Lydy, Leahy.

CELINA 2, CENTRAL CATHOLIC 1

CL: Leugers, Miller. CC: Tracey.

MAUMEE VALLEY 6, SWANTON 1

MV: Bigelow, Assifi 2, Shin, Sturt, Nathan. S: Estes.

Girls

MAGNIFICAT 2, ST. URSULA 1

M: Luke, Molina. SUA: Farell.

NORTHVIEW 1, N. ROYALTON 1

NV: Connor. NR: Medas.

CLAY 3, BRUNSWICK 3

C-Steinmetz, Donnelly, Scharer. B-Hall 2, Frick.

MAUMEE 1, OTTAWA GLANDORF 0

Paszko.

CENTRAL 5, BOWLING GREEN 0

Malaczewski 2, Elessing, Burkholder, Cedoz.

COLLEGE SOCCER

Men

OWENS 5, MERCYHURST NE 0

Hall 3, Vincent 2.

PREP FOOTBALL

City League

Scott 0 16 8 0 – 24

Woodward 0 0 0 0 – 0

S–Safety, punt blocked in end zone

S–Pyles 18 pass from Cook (Carr run)

S–Thompson 28 interception return (run failed)

S–Safety, QB tackled in end zone

S–Triplett 1 run (pass failed)

Saturday’s Scores

Cin. St. Xavier 3, Lakewood St. Edward 2

Cle. Hts. Lutheran E. 12, Vienna Mathews 6

Cle. Lincoln W. 15, Cle. S. 13

Cle. St. Ignatius 49, Inkster, Mich. 20

Cols. Watterson 14, Warren De La Salle, Mich. 6

Garfield Hts. Trinity 21, Cle. Cent. Cath. 8

Hunting Valley University 48, Hudson WRA 29

Mentor Lake Cath. 17, Akr. Hoban 0

Orange 17, Beachwood 12

PRO FOOTBALL

NFL Injury Report

TODAY

HOUSTON TEXANS at CINCINNATI BENGALS – TEXANS: OUT: S Nick Ferguson (knee). QUESTIONABLE: DT Shaun Cody (illness), LB Brian Cushing (foot). PROBABLE: LB Zac Diles (knee), LB DeMeco Ryans (shoulder), DE Mario Williams (shoulder). BENGALS: OUT: T Andre Smith (foot). DOUBTFUL: RB Brian Leonard (groin), DE Frostee Rucker (ankle). QUESTIONABLE: DT Tank Johnson (foot), S Roy Williams (forearm). PROBABLE: S Kyries Hebert (hip), LB Rashad Jeanty (finger), S Chinedum Ndukwe (hamstring), QB Carson Palmer (left thumb), WR Jerome Simpson (illness).

DETROIT LIONS at GREEN BAY PACKERS – LIONS: DOUBTFUL: DT Sammie Hill (ankle), DE Jason Hunter (ankle), S Ko Simpson (hamstring). QUESTIONABLE: RB Jerome Felton (shoulder), TE Casey FitzSimmons (thigh), WR Calvin Johnson (knee), RB Maurice Morris (hip), QB Matthew Stafford (knee), DE Dewayne White (hamstring). PROBABLE: T Gosder Cherilus (shoulder), LB Jordon Dizon (foot), DT Grady Jackson (knee), TE Brandon Pettigrew (hamstring), LB Ernie Sims (shoulder). PACKERS: OUT: RB Korey Hall (calf), T Mark Tauscher (knee), RB DeShawn Wynn (knee). QUESTIONABLE: C Jason Spitz (back), C Scott Wells (hamstring). PROBABLE: S Atari Bigby (knee), T Chad Clifton (ankle), G Daryn Colledge (knee), RB Brandon Jackson (ankle), DE Cullen Jenkins (ankle), DT Ryan Pickett (hip), LB Brady Poppinga (illness), LB Jeremy Thompson (knee).

ST. LOUIS RAMS at JACKSONVILLE JAGUARS – RAMS: DOUBTFUL: S James Butler (knee), WR Ruvell Martin (hamstring). QUESTIONABLE: S Anthony Smith (Achilles). PROBABLE: DE C.J. Ah You (illness), QB Kyle Boller (concussion), DE Leonard Little (illness). JAGUARS: OUT: DE Greg Peterson (knee), LB Adam Seward (groin). QUESTIONABLE: S Sean Considine (groin), LB Justin Durant (hip), CB Scott Starks (hip), T Maurice Williams (knee). PROBABLE: CB Tyron Brackenridge (illness), DT John Henderson (shoulder), RB Greg Jones (knee), CB Rashean Mathis (hip), WR Mike Thomas (ribs), T Tra Thomas (knee).

BALTIMORE RAVENS at MINNESOTA VIKINGS – RAVENS: DOUBTFUL: T Jared Gaither (neck). PROBABLE: WR Mark Clayton (shoulder), LB Jarret Johnson (shoulder), TE Edgar Jones (hamstring), NT Haloti Ngata (back), WR David Tyree (hamstring). VIKINGS: DOUBTFUL: WR Darius Reynaud (hamstring). QUESTIONABLE: WR Percy Harvin (shoulder), T Phil Loadholt (ankle). PROBABLE: DE Ray Edwards (hamstring), CB Cedric Griffin (hand), G Steve Hutchinson (back), RB Naufahu Tahi (ankle).

NEW YORK GIANTS at NEW ORLEANS SAINTS – GIANTS: OUT: LB Michael Boley (knee), DT Chris Canty (calf), CB Aaron Ross (hamstring). PROBABLE: TE Kevin Boss (ankle), RB Ahmad Bradshaw (ankle, foot), S C.C. Brown (shoulder), LB Bryan Kehl (finger), QB Eli Manning (foot), G Rich Seubert (shoulder), RB Danny Ware (elbow). SAINTS: QUESTIONABLE: CB Malcolm Jenkins (ankle), CB Leigh Torrence (hamstring). PROBABLE: RB Mike Bell (knee), T Jermon Bushrod (knee, ankle), DT Kendrick Clancy (knee), TE Darnell Dinkins (foot), G Jahri Evans (toe), LB Jason Kyle (knee, ankle), RB Pierre Thomas (hamstring).

CLEVELAND BROWNS at PITTSBURGH STEELERS – BROWNS: QUESTIONABLE: LB Eric Barton (neck), DE Kenyon Coleman (groin), K Phil Dawson (right calf), G Rex Hadnot (knee), TE Steve Heiden (knee), LB D’Qwell Jackson (hamstring), DE Robaire Smith (calf). PROBABLE: S Mike Adams (groin), LB David Bowens (knee), CB Gerard Lawson (groin), RB Jamal Lewis (hamstring), DT Shaun Rogers (foot), TE Robert Royal (foot, finger), T John St. Clair (thumb), LB Kamerion Wimbley (shoulder), G Floyd Womack (ankle), P Dave Zastudil (right knee). STEELERS: PROBABLE: G Trai Essex (ankle), LB James Farrior (elbow), LB Andre Frazier (thigh), DE Travis Kirschke (back), RB Willie Parker (toe), S Troy Polamalu (knee).

CAROLINA PANTHERS at TAMPA BAY BUCCANEERS – PANTHERS: QUESTIONABLE: LB James Anderson (concussion), TE Dante Rosario (ankle). PROBABLE: LB Jon Beason (knee), LB Na’il Diggs (rib), DT Nick Hayden (toe), CB Captain Munnerlyn (shoulder), WR Steve Smith (knee), RB Jonathan Stewart (Achilles). BUCCANEERS: OUT: RB B.J. Askew (back, neck). PROBABLE: WR Antonio Bryant (knee), C Jeff Faine (triceps), RB Earnest Graham (hamstring), DE Kyle Moore (knee), T Donald Penn (ankle), RB Clifton Smith (ankle), TE Jerramy Stevens (quadricep), DE Jimmy Wilkerson (knee).

KANSAS CITY CHIEFS at WASHINGTON REDSKINS – CHIEFS: QUESTIONABLE: T Branden Albert (ankle), S Jarrad Page (shoulder). PROBABLE: G Andy Alleman (shoulder). REDSKINS: OUT: T Chris Samuels (neck). QUESTIONABLE: DE Phillip Daniels (biceps), DT Cornelius Griffin (elbow), DT Anthony Montgomery (knee), P Hunter Smith (right groin). PROBABLE: DT Albert Haynesworth (ankle), RB Clinton Portis (calf).

PHILADELPHIA EAGLES at OAKLAND RAIDERS – EAGLES: OUT: G Todd Herremans (foot), CB Dimitri Patterson (quadricep, hand). QUESTIONABLE: WR Kevin Curtis (knee). PROBABLE: CB Sheldon Brown (abdomen), DE Chris Clemons (ankle), CB Ellis Hobbs (wrist), DE Darren Howard (toe), LB Akeem Jordan (neck), QB Donovan McNabb (rib, left shoulder). RAIDERS: OUT: LB Ricky Brown (ankle), G Robert Gallery (fibula), T Cornell Green (calf), RB Darren McFadden (knee), WR Nick Miller (shin). DOUBTFUL: RB Luke Lawton (ankle). QUESTIONABLE: DE Greg Ellis (knee), WR Chaz Schilens (foot). PROBABLE: LB Jon Alston (concussion), CB Nnamdi Asomugha (wrist), LB Kirk Morrison (knee).

ARIZONA CARDINALS at SEATTLE SEAHAWKS – CARDINALS: OUT: TE Stephen Spach (ankle). QUESTIONABLE: WR Steve Breaston (knee), LB Ali Highsmith (thigh), DE Kenny Iwebema (ankle), CB Bryant McFadden (ankle), RB Jason Wright (back). PROBABLE: DT Darnell Dockett (ankle), CB Dominique Rodgers-Cromartie (finger), G Reggie Wells (thumb). SEAHAWKS: OUT: LB Leroy Hill (groin), T Walter Jones (knee), T Sean Locklear (ankle), G Rob Sims (ankle), S C.J. Wallace (hamstring). PROBABLE: WR Nate Burleson (back), CB Travis Fisher (pelvis), QB Matt Hasselbeck (rib), DE Lawrence Jackson (rib), DE Patrick Kerney (groin), DT Cory Redding (shoulder), G Mansfield Wrotto (ankle).

TENNESSEE TITANS at NEW ENGLAND PATRIOTS – TITANS: OUT: CB Nick Harper (forearm). DOUBTFUL: S Vincent Fuller (forearm), TE Craig Stevens (concussion). QUESTIONABLE: LB Colin Allred (shoulder), CB Cortland Finnegan (hamstring), S Michael Griffin (neck), G Leroy Harris (concussion), DT Jason Jones (shoulder), DE Jevon Kearse (foot), LB Stanford Keglar (hamstring). PROBABLE: DE Jacob Ford (ankle), G Jake Scott (illness), LB Stephen Tulloch (knee). PATRIOTS: OUT: RB Fred Taylor (ankle). DOUBTFUL: T Matt Light (knee). QUESTIONABLE: S James Sanders (shoulder), CB Shawn Springs (shoulder), DT Ty Warren (calf), TE Benjamin Watson (head), DT Vince Wilfork (ankle). PROBABLE: QB Tom Brady (right shoulder), DE Jarvis Green (knee), WR Randy Moss (shoulder).

BUFFALO BILLS at NEW YORK JETS – BILLS: OUT: S Bryan Scott (ankle), T Jonathan Scott (ankle). QUESTIONABLE: LB Keith Ellison (knee). PROBABLE: CB Terrence McGee (knee), WR Roscoe Parrish (thigh), LB Paul Posluszny (forearm), WR Josh Reed (fibula), S Donte Whitner (thumb). JETS: DOUBTFUL: WR Jerricho Cotchery (hamstring), WR Brad Smith (quadricep). QUESTIONABLE: DE Shaun Ellis (knee), CB Donald Strickland (ankle), T Damien Woody (foot). PROBABLE: LB Larry Izzo (hamstring), S Jim Leonhard (knee), S Kerry Rhodes (knee), CB Lito Sheppard (quadricep), WR Wallace Wright (knee).

CHICAGO BEARS at ATLANTA FALCONS – BEARS: DOUBTFUL: LB Hunter Hillenmeyer (rib), RB Adrian Peterson (knee). QUESTIONABLE: DT Anthony Adams (toe), DT Israel Idonije (knee), LB Pisa Tinoisamoa (knee). PROBABLE: DT Tommie Harris (knee). FALCONS: OUT: S Antoine Harris (knee). QUESTIONABLE: RB Ovie Mughelli (calf), CB Brian Williams (eye). PROBABLE: WR Marty Booker (abdomen), K Jason Elam (left hamstring).

TOMORROW

DENVER BRONCOS at SAN DIEGO CHARGERS – BRONCOS: DNP: LB Spencer Larsen (shoulder). FULL: RB Correll Buckhalter (ankle). CHARGERS: OUT: C Nick Hardwick (ankle). DNP: LB Antwan Applewhite (hamstring), LB Stephen Cooper (knee). FULL: NT Travis Johnson (groin), LB Shawne Merriman (groin), WR Kassim Osgood (back), LB Shaun Phillips (calf), P Mike Scifres (groin).

CFL

EAST DIVISION

W L T Pts PF PA

x-Montreal 12 2 0 24 445 215

Hamilton 6 8 0 12 322 347

Winnipeg 6 8 0 12 294 371

Toronto 3 12 0 6 284 398

WEST DIVISION

W L T Pts PF PA

Calgary 8 6 1 17 442 380

Sask. 8 6 1 17 445 416

British Col. 7 7 0 14 338 375

Edmonton 7 8 0 14 391 449

Note: Two points for a regulation or overtime win and one point for a tie.

x-clinched division

YESTERDAY

Saskatchewan 44, Calgary 44, tie

FRIDAY

Edmonton 22, Toronto 19

TODAY

Hamilton at Montreal, 2 p.m.

British Columbia at Winnipeg, 5 p.m.

PREP WATER POLO

State semifinals

ST. FRANCIS 7, COL. ST. CHARLES 6

SF: Hunter 4, Hoffman 2, Marshall.

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

N.Y. Rangers 7 1 0 14 32 16

Pittsburgh 7 1 0 14 28 18

New Jersey 4 3 0 8 18 19

Philadelphia 3 2 1 7 21 19

N.Y. Islanders 0 3 3 3 13 23

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Ottawa 5 2 0 10 22 16

Buffalo 4 1 1 9 18 12

Boston 3 4 0 6 20 23

Montreal 2 5 0 4 15 24

Toronto 0 6 1 1 14 32

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

Washington 4 2 2 10 29 24

Atlanta 4 1 0 8 20 13

Tampa Bay 2 3 2 6 17 27

Carolina 2 4 1 5 15 22

Florida 2 4 0 4 14 22

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 5 2 1 11 29 23

Columbus 5 1 0 10 18 12

Detroit 3 3 1 7 22 25

St. Louis 2 2 1 5 14 15

Nashville 2 4 1 5 10 23

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Colorado 6 1 1 13 28 18

Calgary 5 2 1 11 30 28

Edmonton 4 2 1 9 28 21

Vancouver 2 4 0 4 20 22

Minnesota 1 5 0 2 14 23

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Phoenix 5 2 0 10 18 10

Dallas 3 1 3 9 24 20

San Jose 4 3 1 9 25 23

Los Angeles 4 4 0 8 24 28

Anaheim 3 2 1 7 16 16

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

LAST NIGHT

Colorado 4, Detroit 3, SO

Columbus 4, Los Angeles 1

Atlanta 4, Buffalo 2

Ottawa 3, Montreal 1

San Jose 4, N.Y. Islanders 1

Washington 3, Nashville 2, SO

N.Y. Rangers 4, Toronto 1

New Jersey 2, Carolina 0

Pittsburgh 4, Tampa Bay 1

Dallas 4, Chicago 3

Phoenix 4, Boston 1

St. Louis at Anaheim, late

Minnesota at Vancouver, late

THURSDAY

Washington 4, San Jose 1

Colorado 3, Montreal 2

Detroit 5, Los Angeles 2

Ottawa 7, Tampa Bay 1

Chicago 3, Nashville 1

Phoenix 3, St. Louis 2, OT

FRIDAY

Atlanta 4, New Jersey 2

Buffalo 6, N.Y. Islanders 3

Florida 4, Philadelphia 2

Boston 3, Dallas 0

Edmonton 5, Minnesota 2

Calgary 5, Vancouver 3

TODAY

No games scheduled

Los Angeles 1 0 0 – 1

Columbus 1 1 2 – 4

First Period–1, Los Angeles, Brown 2 (Smyth, Kopitar), 10:08. 2, Columbus, Chimera 2, 19:13.

Penalties–Dorsett, Clm (goaltender interference), 3:24; Klesla, Clm (holding), 8:07; Brown, LA (boarding), 11:15; Drewiske, LA (hooking), 16:28.

Second Period–3, Columbus, Torres 3 (Brassard, Russell), 17:02 (pp).

Penalties–Russell, Clm (tripping), 3:25; Drewiske, LA (interference), 6:04; Ivanans, LA (cross-checking), 15:04; Johnson, LA (roughing), 17:02; Brassard, Clm (roughing), 17:02.

Third Period–4, Columbus, Nash 3 (Pahlsson), 3:30 (sh). 5, Columbus, Voracek 1 (Vermette), 18:49 (en-pp).

Penalties–Tyutin, Clm (cross-checking), 2:50; Nash, Clm (closing hand on puck), 16:47; Doughty, LA (tripping), 17:45; Frolov, LA (holding stick), 19:32.

Shots on Goal–Los Angeles 7-11-10–28. Columbus 11-8-5–24.

Power-play opportunities–Los Angeles 0 of 5; Columbus 2 of 6.

Goalies–Los Angeles, Quick 4-3-0 (23 shots-20 saves). Columbus, Mason 4-1-0 (28-27).

A–15,251 (18,144). T–2:18.

Colorado 0 0 3 0 – 4

Detroit 1 1 1 0 – 3

Colorado won shootout 2-1

First Period–1, Detroit, Abdelkader 1 (Helm), 3:25.

Penalties–Bertuzzi, Det (high-sticking), 12:28; McLeod, Col, major (fighting), 17:24; May, Det, major (fighting), 17:24; Hendricks, Col (hooking), 19:19.

Second Period–2, Detroit, Bertuzzi 1 (Zetterberg, Cleary), 1:14 (pp).

Penalties–Maltby, Det (cross-checking), 6:46; Quincey, Col (hooking), 16:49; Detroit bench, served by Bertuzzi (too many men), 19:29.

Third Period–3, Colorado, McLeod 2 (O’Reilly), 9:06. 4, Colorado, Duchene 1 (Clark), 11:45. 5, Detroit, Filppula 2 (Ja.Williams, Leino), 13:37. 6, Colorado, McLeod 3 (O’Reilly, Galiardi), 17:28.

Penalties–Svatos, Col, double minor (high-sticking), 3:09.

Overtime–None.

Shootout–Colorado 2 (Svatos G, Hejduk G), Detroit 1 (Ja.Williams G, Zetterberg NG, Leino NG).

Shots on Goal–Colorado 5-8-13-3–29. Detroit 13-10-7-1–31.

Power-play opportunities–Colorado 0 of 3; Detroit 1 of 4.

Goalies–Colorado, Anderson 6-1-1 (31 shots-28 saves). Detroit, Osgood 3-2-1 (29-26).

A–19,763 (20,066). T–2:34.

PREP GOLF

State Tournaments

BOYS

Division II

Team standings: Dayton Oakwood 308-315-623; Kettering Alter 313-317-630; Hunting Valley University School 319-316-635; Columbus St. Francis DeSales 314-321-635; Rocky River Lutheran West 320-331-651; Bryan 323-328-651; Chagrin Falls 339-332-671; Granville 340-343-683; Johnstown-Monroe 343-349-692; Ironton 350-346-696; Genoa 347-361-708; Circleville Logan Elm 359-355-714.

Bryan individuals: 10. Zach Davenport, 79-74--153; T16. James Steel 80-81--161; T33. Mike Ross, 81-86-167; T43. Erik Bebernes, 83-87--170; T63. Adam McBride 92-94--186.

Genoa individuals: T31. Nolan Eli, 83-83--166; T31. Kyle Simmons, 85-81--166; T63. Jake Winters, 88-98--186; 69. Andrew Goeckerman, 91-99--190; 72. Dustin TenEyck, 99-99--198.

Division III

Team standings: Minster 334-320-654; Strasburg-Franklin 331-340-671; Lima Central Catholic 339-332-671; Gates Mills Gilmour Academy 336-338-674; Columbus Wellington School 336-348-684; Cincinnati Seven Hills 346-348-694; Sugarcreek Garaway 351-355-706; Stryker 351-357-708; Sidney Lehman 356-353-709; Sandusky St. Mary 355-357-712; Gahanna Columbus Academy 356-361-717; Lowellville 393-366-759.

Local individuals: T9. Connor Dudley (Fremont St. Joseph), 82-81--163; T18. Louis Fahrbach (Northwood), 85-84--169.

GIRLS

Division II

Team standings: Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 332-326-658; Poland Seminary 326-351-677; St. Paris Graham 352-335-687; Shaker Heights Hathaway Brown 349-345-694; Kettering Alter 357-349-706; Dayton Chaminade-Julienne 366-342-708; Edison 365-373-738; Huron 375-370-745; Zanesville West Muskingum 372-380-752; Lima Shawnee 381-375-756; Circleville Logan Elm 382-379-761; Minerva 411-408-819.

Local individuals: 1. Alyssa Shimel (Eastwood), 73-72--145; 3. Yang Li (Maumee Valley), 76-76--152; 36. Mikayla Young (Eastwood), 87-92--179.

MICHIGAN GIRLS

Division 1

Team standings: Rochester 343-342-685; Saline 367-342-709; Rochester Hills Stoney Creek 366-358-724; Grosse Point South 371-353-724; Ann Arbor Pioneer 369-362-731; Northville 371-364-735; Brighton 369-367-736; Holt 373-373-746; Traverse City Central 385-370-755; Bedford 377-380-757; Hudsonville 392-370-762; Troy 399-383-782; Grand Blanc 390-399-789; Davison 383-407-790; Novi 415-409-824.

Bedford individuals: Becca Porter 89-89--178; Alexis Stock 101-92--193; Heather Gonring 91-103--194; Gabbie Melnyk 102-96--198; Sarah Glick 96-104--200.

SOCCER

Major League Soccer

YESTERDAY

Toronto FC 1, Real Salt Lake 0

New England 0, Chicago 0, tie

D.C. United 1, Columbus 0

Seattle FC 3, Kansas City 2

Dallas 2, Colorado 1

San Jose at Chivas USA, late

TODAY

Los Angeles at Houston, 3

THURSDAY, October 22

Chivas USA at Chicago, 8

SATURDAY, October 24

Toronto FC at New York, 7:30

D.C. United at Kansas City, 8:30

Colorado at Real Salt Lake, 9

FC Dallas at Seattle FC, 10:30

San Jose at Los Angeles, 10:30

SUNDAY, October 25

Houston at Chivas USA, 3

New England at Columbus, 5

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

y-Columbus 13 5 10 49 41 29

Chicago 10 7 12 42 38 34

Toronto FC 10 10 9 39 37 41

New England 10 10 9 39 32 37

D.C. 8 8 12 36 40 42

Kansas City 8 12 8 32 29 37

New York 4 19 6 18 22 47

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

x-Houston 12 8 8 44 36 27

x-Los Angeles 11 6 11 44 34 31

x-Chivas USA 13 9 5 44 30 25

Seattle 10 7 11 41 33 26

Colorado 10 8 10 40 41 33

Real Salt Lake 10 12 7 37 40 35

FC Dallas 10 12 6 36 47 44

San Jose 7 13 8 29 34 46

Note: Three points for victory, one point for tie.

x-clinched playoff berth

y-clinched conference



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Points of Interest