Loading…
Sunday, December 21, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Wednesday, 2/24/2010

College basketball, tennis, high school basketball

COLLEGE BASKETBALL

Men

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Akron 10 3 .769 20 8 .714

Kent St. 10 3 .769 20 8 .714

Buffalo 8 5 .615 16 9 .640

Miami 8 5 .615 12 15 .444

BGSU 6 7 .462 14 12 .538

Ohio 5 8 .385 15 13 .536

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Ball St. 8 5 .615 15 11 .577

C. Michigan 7 6 .538 13 13 .500

E. Michigan 6 7 .462 14 13 .519

W. Michigan 6 7 .462 14 13 .519

N. Illinois 4 9 .308 8 18 .308

Toledo 0 13 .000 3 25 .107

TONIGHT

Buffalo at Akron, 7 p.m.

Western Michigan at Toledo, 7 p.m.

Eastern Michigan at Ball St., 7 p.m.

Kent St. at Bowling Green, 7 p.m.

Miami at Ohio, 7 p.m.

Central Michigan at Northern Illinois, 8 p.m.

SATURDAY

Western Michigan at Central Michigan, Noon

Northern Illinois at Eastern Michigan, 2 p.m.

Akron at Bowling Green, 2:30 p.m.

Ball St. at Toledo, 7 p.m.

Ohio at Buffalo, 7 p.m.

Miami at Kent St., 7 p.m.

Big Ten Conference

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Purdue 11 3 .786 23 3 .885

Michigan St. 11 4 .733 21 7 .750

Ohio St. 11 4 .733 21 7 .750

Wisconsin 10 5 .667 20 7 .741

Illinois 10 5 .667 18 10 .643

Minnesota 7 7 .500 16 10 .615

Northwestern 6 9 .400 17 10 .630

Michigan 6 9 .400 13 14 .481

Indiana 3 11 .214 9 17 .346

Iowa 3 11 .214 9 18 .333

Penn St. 2 12 .143 10 16 .385

LAST NIGHT

Illinois 51, Michigan 44

TONIGHT

Ohio State at Penn St., 6:30 p.m.

Purdue at Minnesota, 8:30 p.m.

THURSDAY

Iowa at Northwestern, 7 p.m.

Wisconsin at Indiana, 9

SATURDAY

Michigan at Ohio State, Noon

Minnesota at Illinois, 4 p.m.

SUNDAY

Northwestern at Penn St., Noon

Michigan St. at Purdue, 4 p.m.

Indiana at Iowa, 6 p.m.

National

YESTERDAY

EAST

Seton Hall 76, Rutgers 70

Syracuse 99, Providence 85

SOUTH

Georgetown 70, Louisville 60

Miami 74, Virginia 62

North Greenville 103, Carver Bible 101, OT

Old Dominion 75, Georgia St. 62

MIDWEST

Creighton 83, S. Illinois 78, OT

Defiance 92, Franklin 78

Ohio Wesleyan 73, Allegheny 59

Evansville 55, N. Iowa 54

IPFW 78, SIU-Edwardsville 40

Wittenberg 85, Hiram 63

SOUTHWEST

Kansas St. 83, Texas Tech 64

TONIGHT

EAST

Dayton at Temple, 6:30

Lafayette at Army, 7

Hartford at Binghamton, 7

Virginia Tech at Boston College, 7

George Mason at Delaware, 7

UNC Wilmington at Drexel, 7

St. Bonaventure at Fordham, 7

La Salle at George Washington, 7

Colgate at Holy Cross, 7

American U. at Navy, 7

UMBC at New Hampshire, 7

Vermont at Stony Brook, 7

Bucknell at Lehigh, 7:05

Albany, N.Y. at Maine, 7:30

Marquette at St. John’s, 7:30

South Florida at Villanova, 9

SOUTH

UNC Greensboro at Davidson, 7

SMU at East Carolina, 7

Florida St. at North Carolina, 7

UAB at UCF, 7

Towson at William & Mary, 7

Saint Joseph’s at Charlotte, 7:30

Cent. Arkansas at Nicholls St., 7:30

James Madison at Va. Commonwealth, 7:30

Arkansas at LSU, 8

Auburn at Mississippi, 8

UTEP at Southern Miss., 8

Clemson at Maryland, 9

Alabama at Mississippi St., 9

MIDWEST

DePaul at Cincinnati, 7

Pittsburgh at Notre Dame, 7

Nebraska at Iowa St., 7:30

Colorado at Missouri, 7:30

Xavier at Saint Louis, 8

Wichita St. at Bradley, 8:05

Indiana St. at Illinois St., 8:05

Drake at Missouri St., 8:05

Purdue at Minnesota, 8:30

SOUTHWEST

Memphis at Houston, 8

Marshall at Rice, 8

McNeese St. at Sam Houston St., 8

SE Louisiana at Texas A&M-Corpus Christi, 8

Stephen F.Austin at Texas St., 8

Lamar at Texas-Arlington, 8

Northwestern St. at UTSA, 8

Texas A&M at Baylor, 9

Oklahoma St. at Texas, 9

FAR WEST

Utah at Air Force, 8:30

San Diego St. at BYU, 9

CS Northridge at UC Santa Barbara, 10

Cal St.-Fullerton at Cal Poly, 10:30

Idaho at New Mexico St., 11

TCU at UNLV, 11

THURSDAY

EAST

South Dakota at N.J. Tech, 7

Robert Morris at Wagner, 7

St. Francis, NY at Bryant, 7:30

Long Island U. at Cent. Connecticut St., 7:30

St. Francis, Pa. at Mount St. Mary’s, Md., 7:30

Monmouth, N.J. at Quinnipiac, 7:30

Fairleigh Dickinson at Sacred Heart, 7:45

SOUTH

Chattanooga at Appalachian St., 7

Liberty at Coastal Carolina, 7

Tulsa at Duke, 7

W. Kentucky at Florida Atlantic, 7

The Citadel at Furman, 7

Elon at Georgia Southern, 7

Winthrop at High Point, 7

N.C. Central at Longwood, 7

Presbyterian at Radford, 7

Georgia at Vanderbilt, 7

Samford at W. Carolina, 7

Coll. of Charleston at Wofford, 7

S.C.-Upstate at Florida Gulf Coast, 7:05

Campbell at Jacksonville, 7:15

VMI at Charleston Southern, 7:30

Tenn.-Martin at E. Kentucky, 7:30

ETSU at North Florida, 7:45

Middle Tennessee at Fla. International, 8

Boise St. at Louisiana Tech, 8

Murray St. at Morehead St., 8

Denver at South Alabama, 8:05

Mercer at Belmont, 8:15

Kennesaw St. at Lipscomb, 8:30

South Carolina at Kentucky, 9

MIDWEST

Detroit at Cleveland St., 7:30

Wright St. at Youngstown St., 7:35

Wis.-Green Bay at Ill.-Chicago, 8

Wis.-Milwaukee at Loyola of Chicago, 8

IUPUI at N. Dakota St., 8

W. Illinois at S. Dakota St., 8

Centenary at UMKC, 8:05

North Dakota at Chicago St., 8:30

Austin Peay at E. Illinois, 8:30

Hannibal-LaGrange at SIU-Edwardsville, 8:30

Tennessee St. at SE Missouri, 8:45

Wisconsin at Indiana, 9

SOUTHWEST

Troy at Ark.-Little Rock, 8

Louisiana-Lafayette at North Texas, 8

New Orleans at Arkansas St., 8:05

Utah Valley at Houston Baptist, 8:35

FAR WEST

Arizona at California, 9

Oral Roberts at S. Utah, 9

UC Riverside at Pacific, 10

San Francisco at Portland, 10

Nevada at San Jose St., 10

Arizona St. at Stanford, 10

Long Beach St. at UC Davis, 10

Pepperdine at Saint Mary’s, Calif., 10:05

Loyola Marymount at San Diego, 10:30

Oregon at Southern Cal, 10:30

Santa Clara at Gonzaga, 11

Oregon St. at UCLA, 11

Utah St. at Hawaii, 12:05 a.m.

Women

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

BGSU 11 2 .846 21 6 .778

Kent St. 10 4 .714 17 8 .680

Akron 9 4 .692 15 11 .577

Miami 6 8 .429 8 19 .296

Buffalo 3 10 .231 7 19 .269

Ohio 3 11 .214 7 20 .259

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Toledo 10 3 .769 20 6 .769

E. Michigan 8 5 .615 18 7 .720

C. Michigan 8 5 .615 11 14 .440

Ball St. 6 8 .429 12 15 .444

N. Illinois 4 10 .286 10 15 .400

W. Michigan 2 11 .154 7 19 .269

LAST NIGHT

Ball St. 66, Northern Illinois 60

Ohio 69, Miami 56

TONIGHT

Toledo at Central Michigan, 7 p.m.

Bowling Green at Buffalo, 7 p.m.

Western Michigan at Eastern Michigan, 7 p.m.

Akron at Kent St., 7 pm.

SATURDAY

Kent St. at Bowling Green, Noon

Miami at Akron, 2 p.m.

Buffalo at Ohio, 2 p.m.

Cental Michigan at Western Michigan, 2 p.m.

Eastern Michigan at Northern Illinois, 4 p.m.

Ball St. at Toledo, 4:30 p.m.

TENNIS

Dubai ChampionshipS

Dubai, United Arab Emirates

Singles

First Round

Marin Cilic (6) d. Arnaud Clement 6-2, 6-4.

Somdev Devvarman d. Marco Chiudinelli 6-4, 7-5.

Michael Berrer d. Sergiy Stakhovsky 6-4, 7-6 (3).

Bjorn Phau d. Mohammad Ghareeb, Kuwait, 3-0, retired.

Janko Tipsarevic, Serbia, d. Andreas Seppi 7-6 (4), 7-5.

Nikolay Davydenko (4) d. Florent Serra 6-7 (5), 6-4, 6-1.

Tommy Robredo d. Julien Benneteau 6-2, 6-1.

Jo-Wilfried Tsonga (5) d. Michael Llodra 7-6 (9), retired.

Mikhail Youzhny (7) d. Lukas Lacko 6-7 (3), 7-6 (5), 6-1.

Doubles

First Round

Simon Aspelin and Paul Hanley d. Novak Djokovic and Dusan Vemic, Serbia, 6-4, 6-3.

Janko Tipsarevic and Viktor Troicki, Serbia, d. Florent Serra and Gilles Simon vs. 7-6 (4), 6-0.

Christopher Kas and Dick Norman d. Ivan Ljubicic and Jurgen Melzer 6-4, 7-6 (4).

Malaysian Open

Kuala Lumpur, Malaysia

Singles

First Round

Alla Kudryavtseva, Russia d. Chan Yung-jan, Taiwan 6-0, 3-0, retired.

Chanelle Scheepers, South Africa d. Stefanie Voegele, Switzerland 6-2, 6-1.

Chang Kai-chen, Taiwan d. Zhang Shuai, China 7-6 (4), 7-5.

Magdalena Rybarikova (7), Czech Republic d. Tamarine Tanasugarn, Thailand 7-5, 6-3.

Noppawan Lertcheewakarn, Thailand d. Ksenia Pervak, Russia 6-1, 6-4.

Zheng Jie (3) d. Elena Bovina 6-4, 6-3.

Sybille Bammer (6) d. Anna Gerasimou 7-5, 6-4.

Tatjana Malek d. Li Na (2) 6-1, 5-7, 6-2.

Akgul Amanmuradova d. Yurika Sema 6-3, 6-2.

Elena Dementieva, (1) d. Ekaterina Bychkova 6-2, 6-1.

Doubles

First Round

Alisa Kleybanova and Yan Zi (1) d. Melinda Czink and Nathalie Grandin 6-2, 6-1.

Vitalia Diatchenko and Chanelle Scheepers d. Trang Huynh Phuong Dai, Vietnam, and Jawairiah Noordin, Malaysia, 6-4, 6-2.

Akgul Amanmuradova and Darya Kustova (4) d. Olga Govortsova and Ipek Senoglu, Turkey, 6-3, 7-5.

LATEST LINE

NBA

a-TORONTO Off (OFF) Portland

ATLANTA 121/2 (204) Minnesota

Memphis 1 (199) WASHINGTON

MILWAUKEE 51/2 (192) New Orleans

b-CHICAGO Off (OFF) Indiana

Orlando 4 (200) HOUSTON

c-SAN ANTONIO Off (OFF) Oklahoma City

d-UTAH Off (OFF) Charlotte

e-PHOENIX Off (OFF) Philadelphia

DALLAS 1 (195) LA Lakers

LA CLIPPERS 31/2 (190) Detroit

a-Toronto forward C. Bosh is doubtful.

b-Indiana forward D. Granger is doubtful.

c-San Antonio guard T. Parker is doubtful.

d-Utah guard D. Williams is doubtful.

e-Phoenix guard S. Nash is questionable.

College Basketball

Ohio St 71/2 PENN ST

TEMPLE 3 Dayton

George Mason 5 DELAWARE

DREXEL 12 NC Wilmington

Pittsburgh 1 NOTRE DAME

Virginia Tech 1 BOSTON COLLEGE

GEORGE WASH. 61/2 La Salle

N. CAROLINA 1 Florida St

St. Bonaventure 10 FORDHAM

Smu 41/2 EAST CAROLINA

Western Michigan 9 TOLEDO

BALL ST 1 Eastern Mich.

AKRON 61/2 Buffalo

OHIO 51/2 Miami-Ohio

WM. & MARY 14 Towson

Kent St 41/2 BOWLING GREEN

CINCINNATI 13 Depaul

Ala-Birmingham 4 CENTRAL FLORIDA

Marquette 2 ST. JOHN’S

CHARLOTTE U 10 St. Joseph’s

MISSOURI 13 Colorado

IOWA ST 5 Nebraska

VA COMMONWEALTH 16 James Madison

Xavier 41/2 ST. LOUIS

Memphis 11/2 HOUSTON

MISSISSIPPI 81/2 Auburn

Marshall 10 RICE

NO. ILLINOIS 1 Central Michigan

MISSOURI ST 81/2 Drake

Wichita St 2 BRADLEY

ILLINOIS ST 9 Indiana St

Texas El Paso 41/2 SOUTHERN MISS

Arkansas 2 LSU

Utah 6 AIR FORCE

Purdue 2 MINNESOTA

BAYLOR 6 Texas A&M

TEXAS 81/2 Oklahoma St

MARYLAND 5 Clemson

BYU 9 San Diego St

VILLANOVA 13 South Florida

MISSISSIPPI ST 71/2 Alabama

CAL SNTA BARBARA 81/2 CS Northridge

CS Fullerton 2 CAL POLY SLO

NEW MEXICO ST 51/2 Idaho

UNLV 15 Tcu

DAVIDSON 111/2 NC Greensboro

Home Team in CAPS

TRANSACTIONS

BASEBALL

Major League Baseball

MLB–3B Aaron Boone announced his retirement.

National League

ATLANTA BRAVES–Agreed to terms with SS Edward Salcedo on a minor league contract.

HOUSTON ASTROS–Agreed to terms with RHP Felipe Paulino on a one-year contract.

Atlantic League

LONG ISLAND DUCKS–Signed LHP Randy Leek.

Can-Am League

NEW JERSEY JACKALS–Signed INF Enrique Cruz.

Frontier League

FLORENCE FREEDOM–Signed OF Dustin Koca and OF Billy Mottram to contract extensions. Signed LHP Kedric Martin.

TRAVERSE CITY BEACH BUMS–Signed 3B Kyle Eveland.

BASKETBALL

NBA Development League

RIO GRANDE VALLEY VIPERS–Announced G Jermaine Taylor was recalled by Houston (NBA).

FOOTBALL

National Football League

DETROIT LIONS–Released DE Jared DeVries.

NEW YORK JETS–Signed K Nick Folk and OT Michael Turkovich.

PHILADELPHIA EAGLES–Released RB Brian Westbrook.

SEATTLE SEAHAWKS–Signed DE Ricky Foley and P Tom Malone.

TENNESSEE TITANS–Re-signed S Donnie Nickey to a one-year contract.

Canadian Football League

WINNIPEG BLUE BOMBERS–Agreed to terms with QB Steven Jyles. Released QB Casey Bramlet. Signed WR D.J. Hall.

HOCKEY

National Hockey League

ATLANTA THRASHERS–Re-assigned LW Michael Forney from Chicago (AHL) to Gwinnett (ECHL).

BOSTON BRUINS–Reassigned F Yannick Riendeau to Providence (AHL).

PHOENIX COYOTES–Recalled D David Schlemko and F Brett MacLean from San Antonio (AHL).

American Hockey League

AHL–Suspended Houston RW Carson McMillan four games for his actions during Saturday’s game against Chicago.

BINGHAMTON SENATORS–Recalled RW Matt Lowry from Elmira (ECHL).

ECHL

ECHL–Fined Florida coach Malcolm Cameron and Florida D Elgin Reid undisclosed amounts and suspended Reid one game for their actions during Saturday’s game against Kalamazoo.

SOCCER

Major League Soccer

REAL SALT LAKE–Acquired MF Luis Gil from Kansas City for a 2011 second-round draft, an international player roster spot and 25 percent of any future transfer fee for Gil to a club outside the league.

TENNIS

World TeamTennis

ST. LOUIS ACES–Named Rick Leach coach.

COLLEGE

DUKE–Named Matt Lubick receivers coach, passing-game and recruiting coordinator.

NEBRASKA–Suspended G Eshaunte Jones and F Quincy Hankins-Cole for one game because they didn’t meet “certain academic requirements.”

HIGH SCHOOL BASKETBALL

GIRLS

Sectionals

Last night

Southview 11 9 23 13 – 56

Central Catholic 16 13 9 15 – 53

SOUTHVIEW: Gaston 5-4-2-24, Murphey 1-1-0-5, Scott 3-4-10, Hall 5-0-10, O’Reilly 3-1-7. Totals: 19-5-7-56.

CENTRAL: Sobczak 4-1-4-15, Lathan 2-2-6, Shaffer 0-2-0-6, Walker 1-0-2, Calhoun 6-1-5-20, Knannlein 2-0-4. Totals: 15-4-11-53.

St. Ursula 5 5 14 14 – 38

Whitmer 7 6 14 18 – 45

ST. URSULA: Jones 1-3-5, Strall 7-5-19, Darrington 0-2-2, Felix 0-2-0-6, Anderson 0-1-1, Lishweski 2-1-5. Totals: 10-2-12-38.

WHITMER: Howald 0-3-0-9, Hoak 3-1-4-13, Jones 0-1-1, Swartz 1-1-3, Anderson 4-7-13, Missler 2-0-4. Totals: 10-4-13-45.

Rogers 5 4 10 9 – 28

Clay 21 20 9 11 – 61

ROGERS: White 5-2-12, Whiteley 0-1-1, Walker 3-3-9, Brown 1-1-3, Worlds 0-1-1, Coleman 1-0-2. Totals 10-8-28

CLAY: Kayser 1-2-4, Crawford 2-1-5, Agaoston 5-1-1-18, Steinmetz 3-1-0-9, Brummett 1-0-2, Thompson 2-1-5, Charchol 3-3-9, Harper 1-2-4, Cowell 1-3-5. Totals 21-2-13-61.

Lima Senior 10 15 11 2 – 38

Anthony Wayne 19 9 12 9 – 49

LIMA SENIOR: Callahan 1-1-1-6, Daniel 0-1-0-3, Kemper 1-3-1-12, Crocket 2-5-9, Kristy Harris 2-1-5, Kayla Harris 1-1-3. Totals: 7-5-9-38.

ANTHONY WAYNE: Barrett 2-3-7, Wolfe 0-1-1, Ducharme 1-0-2, Snyder 0-11, Ricketts 3-4-10, Hilfinger 2-7-11, Kreft 2-3-7, Smith 1-2-2-10. Totals: 11-2-21-49.

Springfield 10 12 24 14 – 60

Bowling Green 9 13 13 10 – 45

SPRINGFIELD: Gregory 3-1-3-12, Thompson 5-0-10, Haley 1-0-2, Ruiz 4-1-9, Brown 2-1-1-8, Kirkwood 0-2-2, Nix 3-0-6, Roy 5-1-11. Totals: 23-2-8-60.

BOWLING GREEN: Sikula 1-0-2, Williford 0-3-5-14, Vazquez 1-0-2, Milligan 3-0-6, Hoehner 1-11-13, Kopp 3-2-8. Totals: 9-3-18-45.

Scott 13 16 11 17 – 57

Maumee 10 12 14 15 – 51

SCOTT: Alexander 7-3-5-28, Flunder 2-3-7, Toyer 2-0-4, Pernell 5-2-0-16, Peterson 1-0-2. Totals 17-5-8-57

MAUMEE: Junga 2-2-6, Walker 0-1-1, Mauro 1-0-2, Rubini 10-0-20, Decker 5-1-11, Butler 3-5-11. Totals 21-9-51.

Wauseon 27 10 17 8 – 62

Defiance 8 11 7 5 – 31

WAUSEON: Stiriz 2-3-13, Lovins 2-0-4, Creager 7-0-14, Baird 3-6-12, Cochrans 2-0-4, Dennis 1-2-4, Pierce 4-1-9, Delacruz 1-0-2. Totals 22-3-9-62

DEFIANCE: Gonzales 0-2-0-6, Diemer 0-3-0-9, Herrett 2-1-7, Daeger 1-2-4, Schraig 1-0-2, Young 1-1-3. Totals 5-6-3-31.

Gibsonburg 6 10 8 9 – 33

Margaretta 14 23 14 6 – 57

GIBSONBURG: Whetsel, 1-3-2-13; Goetz, 2-1-5; Hoffman, 4-5-13; Stainbrook, 4-5-13. TOTALS: 7-3-10-33.

MARGARETTA: Sanchez, 1-1-3; Kromer, 2-1-2-9; Alexander, 2-0-4; Tucker, 3-0-6; Scheufler, 4-1-9; Hoffman, 1-2-0-8; Napka, 1-1-3; Weyer, 4-3-11; Weaver, 0-2-2; Kurt, 1-0-2. TOTALS: 19-3-10-57.

Swanton 7 6 6 3 – 22

Tinora 14 9 13 16 – 52

SWANTON: Crow 2-0-4, C. Eitniear 1-0-2, Betz 1-0-2, K. Eitniear 1-1-1-6, Gilsdrof 0-1-0-3, Lumbrezer 0-1-1, Vziengelewski 2-0-4. Totals: 7-2-2-22 .

TINORA: Kahle 2-1-5, Brumbaugh 0-2-1-7, Stafford 1-0-2, Steffel 5-1-0-13, McCann 4-2-10, Meyer 5-5-15. Totals: 17-3-9-52.

Northwood 3 6 11 8 – 28

Genoa 3 13 16 7 – 39

NORTHWOOD: Wojinski 1-0-2, Bisbee 3-1-2-11, Abdelhog 4-1-9,

Wegman 1-0-2, Haque 0-1-1-4. Totals: 9-2-4-28.

GENOA: Swartzmiller 3-6-12, Schimming 2-0-4, Meis 7-2-16, Feller 2-3-7. Totals: 14-11-39.

Elmwood 8 14 13 18 – 53

Lakota 7 21 13 18 – 59

ELMWOOD: Schwind 5-0-10, Achmooty 2-0-4, Beckford 4-3-11, Briggs 0-2-4-10, Heller 2-0-4, Reynolds 1-7-9, Gross 2-1-5. Totals 16-2-15-53.

LAKOTA: Gosche 7-7-21, Wiseman 1-0-2, Babcock 1-2-4, J. Hoffman 5-1-6-19, Miller 2-0-4, R. Hoffman 4-1-9. Totals 20-1-16-59.

Fostoria 21 13 15 16 – 65

Eastwood 9 11 11 23 – 54

FOSTORIA: Porter 1-0-2, Jackson 3-2-8, Wonderly 4-2-10, Hall 10-2-19-45. Totals 18-2-23-65.

EASTWOOD: Seifert 0-1-4-7, Frobose 2-1-5, Martin 6-1-6-21, C. Rolf 1-0-2, A. Rolf 1-0-2, Fairbanks 2-1-5, K. Gangwer 2-4-8, J. Gangwer 1-0-2, Bockbrader 1-0-2. Totals 16-2-16-54.

Stritch 11 6 8 9 – 34

Rossford 13 15 8 12 – 48

STRITCH: Sinay 0-1-1, Lamb 0-2-4-10, Outland 2-0-4, Fairbairn 1-2-4, Zaborski 3-1-7, McCloskey 1-1-3, Cassidy 0-1-2-5. Totals: 7-3-11-34.

ROSSFORD: Kusz 1-0-2, Kanary 4-3-11, A. Geraghty 4-2-10, K. Geraghty 0-2-2, Trenchik 6-2-3-21, Nirscl 1-0-2. Totals: 16-2-10-48.

Antwerp 9 7 16 14 – 46

Montpelier 11 4 7 13 – 35

ANTWERP: Jones 0-2-2-8, Bashore 1-2-4, Koppenhoper 0-3-0-9, Arnold 0-1-0-3, Smalley 8-2-18, Sanders 1-0-2. Totals 11-6-6-46.

MONTPELIER: Schmitt 2-3-2-15, Freese 1-3-0-11, Mercer 0-2-2, Dye 1-1-0-5, Hudson 1-0-2. Totals 5-7-4-35.

Arcadia 4 11 7 16 – 38

McComb 2 12 23 15 – 52

ARCADIA: M. Palmer 3-1-7, Fleegle 3-2-0-12, Glick 1-1-3, R. Palmer 0-1-1-4, Moses 2-5-9, Holman 1-1-3. Totals: 10-3-9-38.

MCCOMB: Herr 4-1-9, Wilson 2-1-0-7, Wilson 5-2-9-25, Bundy 0-1-0-3, Leppelmeier 3-2-8. Totals: 14-4-12-52.

Hilltop 11 13 19 14 – 57

Fayette 7 7 15 12 – 41

HILLTOP: Ames 4-1-6-17, Smith 4-3-11, Weathers 1-0-2, Robarge 1-0-2, Burkholder 3-12-18, Carpenter 1-5-7. Totals 14-1-23-57.

FAYETTE: Sailer 3-1-3-12, Downing 5-1-11, Leweller 2-2-6, Stockburger 0-1-1, Cuff 3-1-7, Baker 1-2-4. Totals 14-1-10-41.

NW OHIO SCORES

Division I

Marion Harding 57, Ashland 24

Division II

Celina 55, Ottawa-Glandorf 40

Lima Shawnee 64, Elida 36

Mansfield Madison 53, Kenton 42

Milan Edison 59, Norwalk 52

Division III

Seneca E. 61, Ashland Crestview 36

Bucyrus 60, Ontario 52

Coldwater 45, Paulding 36

Western Reserve 81, Huron 45

Lima Cent. Cath. 71, Fairview 40

Division IV

Arlington 74, Cory-Rawson 21

Hopewell-Loudon 31, Old Fort 20

Convoy Crestview 60, Lincolnview 22

Crestline 53, Lucas 32

Ft. Jennings 69, Ayersville 55

Wayne Trace 60, Continental 43

Allen E. 37, Hardin Northern 35

Leipsic 50, Columbus Grove 47

McComb 52, Arcadia 38

Miller City 62, Bluffton 33

Col. Crawford 67, Mansfield Christian 21

New Knoxville 40, Ridgeway Ridgemont 37

New Washington Buckeye Cent. 79, Vanlue 32

Mohawk 60, Carey 55

Waynesfield-Goshen 64, Lima Perry 22

Tonight

Division II

At Swanton

Bracket 2

Bryan (12-5) vs. Libbey (6-13), 6:15

Woodward (2-14) vs. Napoleon (11-5), 8

Bracket 8

Clyde vs. Sandusky Perkins, 6:15

Bellevue (14-3) vs. Oak Harbor, 8

Division III

At Defiance

Bracket 2

Archbold (15-2) vs. Liberty Center (4-14), 6:15

Patrick Henry (8-9) vs. Delta (5-12), 8

Regular Season

Ypsilanti 4 12 9 5 – 30

Bedford 8 15 12 13 – 48

YPSILANTI: Hawkins 0-1-1, Morris 3-1-9, House 1-1-2-7, Jones 0-1-0-3, Larkin 1-0-2, Logan 0-2-2, Richardson 2-0-4, Simpson 0-2-2. Totals 7-3-7-30.

BEDFORD: Hays 3-4-10, Pavlika 2-5-9, Blank 3-0-6, Carena 0-3-3, Sperling 2-2-6, Shepherd 0-2-2, Dager 2-1-5-12. Totals 12-1-21-48.

BOYS

Regular season

LAST NIGHT

St. Francis 15 19 14 24 - 72

St. John’s 15 13 15 20 - 63

ST. FRANCIS: Syroka 2-0-4, Focht 2-1-10-17, Goldsmith 1-0-2, Yodzis 3-1-5-14, Smith 1-0-2, Fockler 5-5-15, Stanley 8-2-18. Totals: 22-2-22-72.

ST. JOHN’S: Felhaber 1-1-3, Gillespie 2-3-0-13, Springs 6-1-11-29, Norrils 4-5-13, Loving 2-1-5. Totals: 15-5-18-63.

Whitmer 8 10 12 9 - 39

Central Catholic 15 15 10 14 - 54

WHITMER: Szymanski 2-2-0-10, Jones 3-4-10, Lindsey 2-2-6, N.Hayes 4-1-0-11. Totals: 11-3-8-39.

CENTRAL CATHOLIC: Washington 2-0-4, McDonald 2-1-0-7, Layson 0-1-0-3, Lehman 6-7-19, Mays 4-3-11, Dent 1-1-0-5, Marquette 0-1-0-3, Hobbs 1-0-2. Totals: 16-4-10-54.

St. Wendelin 18 15 13 14 – 60

Lake 10 15 17 10 – 52

ST. WENDELIN: Berton 7-6-20, Lindsey 1-1-3, Holman 4-3-3-20, Baker 0-1-1-4, Hipsher 5-3-13. Totals 17-4-14-68.

LAKE: Tantari 5-1-11, Ishail 0-1-0-3, McKee 2-3-0-13, Cordell 5-1-0-13, Pennington 3-1-7, Vancena 1-0-4, Hirzel `-0-2. Totals 18-5-5-52.`

Margaretta 9 14 11 14 – 48

Danbury 8 0 17 5 – 30

MARGARETTA: Gennari 1-0-2, Homerick 3-0-6, Galindo 0-4-2-14, Jones 2-0-4, Brownell 2-0-4, Hilton 3-2-11, Moore 1-0-2, Freeh 2-1-5. Totals 12-4-5-48.

Danbury: Schenk 2-1-5, Manuella 1-1-0-5, Hartman 0-2-2, Boring 2-2-6, Stephens 4-4-12. Totals 9-1-9-30.

Toledo Christian 12 13 8 5 – 38

Elmwood 8 3 16 16 – 43

TOLEDO CHRISTIAN: Sims 3-0-6, Weemes 4-5-13, Collier 1-0-2, Brumbaugh 2-0-4, Huffman 1-0-2, Westmyer 2-1-5, Fox 1-0-2, Carroll 2-0-4. Totals 16-0-6-38.

ELMWOOD: Tyson 1-2-0-8, Rothenbuhler 0-1-1, Huettner 0-1-4-7, J. Waldock 0-1-0-3, Hammer 1-0-2, Hannah 1-4-6, T.J. Waldock 5-4-14, Chamberlain 1-0-2. Totals 9-4-13-43.

Bedford 17 7 14 14 – 52

Ypsilanti 16 13 17 17 – 63

BEDFORD: Lazette 3-4-10, Chavalia 1-2-4, Sanders 1-0-2, Rightnowar 1-0-2, Shock 3-3-9, Lamb 8-9-25. Totals: 17-18-52.

YPSILANTI: Woodyard 1-1-2-7, Williams 1-1-0-5, McGuire 1-0-2, Simmons 4-1-0-11, Bradford 2-0-4, Lincoln 4-3-11, Ba 4-2-10, Franklin 2-0-4, Allen 1-7-9. Totals: 20-3-14-63.

TONIGHT

City League

Maumee at Bowsher

Suburban Lakes League

Northwood at Gibsonburg

Area

Cory-Rawson at Lakota

THURSDAY

City League

City Championship, 7:30 p.m.

Suburban Lakes League

Eastwood at Archbold

NWOAL

Hicksville at Bryan

Delta at Edgerton

Ayersville at Liberty Center

Wauseon at Montpelier

Southeast Michigan

Ida at Blissfield

FRIDAY

Northern Lakes League

Bowling Green at Anthony Wayne

Maumee at Southview

Rossford at Northview

Springfield at Perrysburg

Suburban Lakes League

Gibsonburg at Elmwood

Genoa at Lake

Eastwood at Otsego

Toledo Area Athletic Conference

Cardinal Stritch at Northwood

Ottawa Hills at Danbury

Lenawee Christian at Toledo Christian

NWOAL

Archbold at Bryan

Van Buren at Patrick Henry

Holgate at Wauseon

Area

Carey at Fostoria St. Wendelin

Old Fort at Fremont St. Joseph

Mohawk at Lakota

North Baltimore at Bettsville

McComb at Lima Perry

Edon at Fayette

Pettisville at North Central

Lima Senior at Findlay

Fremont Ross at Napoleon

Norwalk at Fostoria

Oak Harbor at Margaretta

Port Clinton at Edison

SATURDAY

City League

Bowling Green at Central Catholic

Northern Lakes League

Napoleon at Springfield

Toledo Area Athletic Conference

North Central at Maumee Valley

ECHL

AMERICAN CONFERENCE

East Division

W L OL SL Pts GF GA

Elmira 30 18 3 2 65 218 163

Reading 25 23 1 3 54 169 193

Trenton 22 23 4 5 53 166 187

Johnstown 14 32 5 3 36 158 229

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 35 17 1 2 73 180 145

Kalamazoo 27 17 4 3 61 182 174

Toledo 28 23 1 3 60 190 206

Wheeling 27 25 2 2 58 188 192

South Division

W L OL SL Pts GF GA

S. Carolina 35 15 4 5 79 207 181

Florida 28 19 4 5 65 180 169

Charlotte 29 17 3 3 64 188 169

Gwinnett 25 23 3 2 55 183 201

NATIONAL CONFERENCE

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Bakersfield 28 18 4 1 61 167 162

Stockton 24 18 2 6 56 155 149

Las Vegas 22 24 4 2 50 153 183

Ontario 21 25 3 4 49 145 167

West Division

W L OL SL Pts GF GA

Idaho 34 12 1 4 73 173 142

Victoria 30 19 4 2 66 188 175

Alaska 26 23 3 2 57 177 182

Utah 24 21 2 5 55 176 174

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

LAST NIGHT

Stockton at Utah, late

MONDAY

No games scheduled

TODAY

Gwinnett at Kalamazoo, 10:30 a.m.

Wheeling at Cincinnati, 7:30

Stockton at Utah, 9:05

Alaska at Idaho, 9:10

SPORTS NOTE

GLASS CITY BOYS AND GIRLS HOOPSTERS: Girls needed for 7th grade team. Information Dana Hooper 419-261-0067. Summer basketball tryouts Thursday at University of Toledo Health Education Building for boys teams: 3-4 grade 5 to 6:30 p.m.; 5-6 grade 6:30 to 8 p.m.; 7-8 grade 8-9:30 p.m. Information: Dana Hooper 419-261-0067.

DELTA FIFTH GRADE BASKETBALL: Delta will hold a fifth grade basketball tournament March 6 and 7. Additional team needed. Fee: $150, round-robin three-game guarantee. Information: Bill Vaughn 419-822-5412 or 419-583-6235.

OHIO GATORS boys AAU basketball will hold tryouts Sunday Feb. 28 for its spring/summer teams at Whitmer High School. Grades 5-6--times 4-5 p.m., grades 7-8--times 5-7 p.m. For more information call 419-574-1223, email emiller@ohiogatorsbasketball.com or or visit www.ohiogatorsbasketball.com.

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 36 19 .655 –

Toronto 31 24 .564 5

Philadelphia 21 34 .382 15

New York 19 37 .339 171/2

New Jersey 5 52 .088 32

Southeast Division

W L Pct GB

Orlando 38 19 .667 –

Atlanta 35 20 .636 2

Miami 29 29 .500 91/2

Charlotte 27 28 .491 10

Washington 20 34 .370 161/2

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 44 14 .759 –

Chicago 29 27 .518 14

Milwaukee 27 28 .491 151/2

Detroit 20 35 .364 221/2

Indiana 19 37 .339 24

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Dallas 36 21 .632 –

San Antonio 31 23 .574 31/2

New Orleans 30 27 .526 6

Houston 28 27 .509 7

Memphis 28 28 .500 71/2

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 37 19 .661 –

Utah 36 20 .643 1

Oklahoma City 33 22 .600 31/2

Portland 33 26 .559 51/2

Minnesota 14 44 .241 24

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 43 14 .754 –

Phoenix 35 23 .603 81/2

L.A. Clippers 23 33 .411 191/2

Sacramento 18 38 .321 241/2

Golden State 16 39 .291 26

LAST NIGHT

Cleveland 105, New Orleans 95

Boston 110, New York 106

Minnesota 91, Miami 88

Portland 102, New Jersey 93

L.A. Lakers 99, Memphis 98

Phoenix 104, Oklahoma City 102

Detroit at Sacramento, late

Philadelphia at Golden State, late

MONDAY

Washington 101, Chicago 95

Milwaukee 83, New York 67

Dallas 91, Indiana 82

Atlanta 105, Utah 100

L.A. Clippers 98, Charlotte 94

TONIGHT

Minnesota at Atlanta, 7 p.m.

Memphis at Washington, 7 p.m.

Portland at Toronto, 7 p.m.

Indiana at Chicago, 8 p.m.

New Orleans at Milwaukee, 8 p.m.

Orlando at Houston, 8:30 p.m.

Oklahoma City at San Antonio, 8:30 p.m.

Charlotte at Utah, 9 p.m.

Philadelphia at Phoenix, 9 p.m.

L.A. Lakers at Dallas, 9 p.m.

Detroit at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

THURSDAY

Milwaukee at Indiana, 7 p.m.

Cleveland at Boston, 8 p.m.

Denver at Golden State, 10:30 p.m.

New Orleans 16 40 20 19 – 95

Cleveland 28 25 29 23 – 105

NEW ORLEANS: Stojakovic 3-12 2-2 9, Da.West 7-10 3-3 17, Okafor 2-5 0-0 4, Collison 9-19 4-4 22, Peterson 1-5 0-0 2, Thornton 15-22 4-4 37, Wright 1-1 0-0 2, Marks 1-2 0-0 2, Posey 0-2 0-0 0. Totals 39-78 13-13 95.

CLEVELAND: James 7-16 4-4 20, Jamison 7-14 3-4 18, O’Neal 9-13 2-5 20, M.Williams 2-9 1-1 6, Parker 4-7 2-2 13, De.West 5-10 2-3 13, Varejao 6-12 2-3 14, Moon 0-1 1-2 1. Totals 40-82 17-24 105.

Rebounds — New Orleans 44 (Posey 9), Cleveland 44 (O’Neal, Varejao 7). Assists — New Orleans 20 (Collison 10), Cleveland 29 (James 13). A — 20,562 (20,562).

SPORTLIGHT

Feb. 24

1967–Wilt Chamberlain of Philadelphia shoots 18-for-18 from the field against the Baltimore Bullets, an NBA record for field goals in a game without a miss.

1978–Kevin Porter of the New Jersey Nets sets an NBA record with 29 assists in a 126-112 victory over the Houston Rockets.

1980–The United States hockey team wins the gold medal with a 4-2 victory over Finland at the Winter Olympics in Lake Placid, N.Y.

1985–Jim Kelly of the Houston Gamblers passes for a USFL-record 574 yards and five touchdowns in a 34-33 comeback-win over the Los Angeles Express. Kelly, completes 35 of 54 passes, including three for touchdowns in the final 10 minutes.

1988–Matti Nykanen, an unprecedented winner of the 90-and 70-meter individual events, becomes the Winter Olympics’ first triple gold medalist in Nordic skiing when Finland wins the new 90-meter team ski jumping event.

1993–Steve Yzerman of the Detroit Red Wings scores his 1,000th career point with two goals and two assists in a 10-7 loss to Buffalo Sabres.

1994–Lipscomb’s John Pierce becomes college basketball’s career scoring leader with 33 points in his regular-season finale, a 119-102 win over Cumberland. Pierce’s 4,110 points break former roommate Phil Hutcheson’s record of 4,106.

2002–Svetlana Feofanova breaks the pole vault indoor world record for the fourth time this month, clearing 15 feet, 61/2 inches at the Gaz de France meet.

2002–Joe Sakic scores two goals, including the winner, and has two assists, and Jarome Iginla scores twice as Canada beats the United States 5-2 for the gold medal at the Winter Olympics. It’s the seventh time Canada has won the gold in its national sport, but the first since 1952.

2006–Julia Mancuso earns a stunning victory in the giant slalom to salvage a disappointing Olympics for the U.S. women in their final Alpine event of the Turin Games. Mancuso gives the American women their first Olympic Alpine medal since Picabo Street’s gold in the super-G at the 1998 Nagano Games.

2008–Tiger Woods wins the Accenture Match Play Championship, his fifth straight tournament victory. Woods overwhelms Stewart Cink with 14 birdies in 29 holes for an 8-and-7 victory, the largest margin in the final in the 10-year history of this tournament.

2009–Syracuse beats St. John’s 87-58 to give coach Jim Boeheim his record 31st 20-win season. Boeheim breaks the tie with former North Carolina coach Dean Smith for the Division I record for 20-win seasons.

PREP HOCKEY

District tournament

At Tam O’Shanter

ST. FRANCIS 12, ANTHONY WAYNE 2. SF- D. Torchia 3, Loy 2, Murphy, B. Torchia 2, Streichert, Oplinger 2, Payette. AW- Ulrich 2. Saves: SF-Davis 8; AW- DeLong 40.

FINDLAY 10, CENTRAL 3: F: A. Martin 2, L. Martin 3, Henry, Toupalik, Fenimore, Brigadori, Perkins. CC: Shaffer 3. Saves: Friar (F) 10; L. Bell (CC) 27.

BOWLING

300 game

Chuck Reynolds, Jr, Glass Bowl, 300-268-254-822

Jason Ostrosky, Glass Bowl, 235-300-278-813

Dale Tunison, Jr., Glass Bowl, 300-258-234-792

Bopper Richardson, Glass Bowl, 244-300-247-781

Fred Diebert, Glass Bowl 202-256-300-758

Chuck Brooker, Rossford 215-300-201-716

Brian Bischoff, Forest View 192-208-300-700

Robert Flaunders, Rossford 192-173-300-665

Men 750+

Rick Yantiss, Forest View 856

Lynus Close, Glass Bowl 834

Josh Passuello, Glass Bowl 801

Mike Becker, Glass Bowl 790

Bob Clemns, ForestView 783

Tom Denstedt, Glass Bowl 782

Dana Reed, Southwyck 774

Chris Hayward, Glass Bowl 772

Brandon Gartee, Glass Bowl 771

Steve Smith, Miracle 768

Jim McDougall, Glass Bowl 766

Keith Nusbaum, Miracle 766

P.J. Sadowski, Rossford 764

Pat Pawlecki, Glass Bowl 763

Jake Monto, Forest View 762

Troy Berning, Forest View 762

Ralph Leewandowski, Southwyck 761

Glenn Pawlowski, Glass Bowl 760

Charles Quinn, Miracle 760

Rick Kralovic, Forest View 759

Jeff Owens, Forest View 758

Aaron Richardson, Glass Bowl 758

Bryan Vollmar, Forest View 756

Scott Galdeen, Forest View 756

Jim Tauby, Rossford 755

Todd Perry, Forest View 755

Travis Patchen, Glass Bowl 752

Kevin Hughes, Glass Bowl 751

Joe Perkins, Forest View 751

Dale Rurak, Glass Bowl 750

Dave Hendrickson, Rossford 750

Women 650+

Dawn Modrowski, Forest View 742

Brooke Summers, Glass Bowl 718

Katie Woessner, Southwyck 702

Shari Gorski, Southwyck 696

Mary Minnick, Southwyck 694

Stephanie Plocek, Miracle 693

Kathy Coombs, Southwyck 688

Amanda Pierson, Glass Bowl 680

Tracey Shores, Miracle 680

Linda Young, Forest View 666

Kathy Coombs, Glass Bowl 664

Lillian Davius, Miracle 657



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Points of Interest