Loading…
Thursday, April 17, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: 3/15/2010

Prep basketball, college basketball, NHL

PREP BASKETBALL

Boys

DIVISION I

At University of Toledo

St. John’s (18-4) vs. Lima Senior (15-9), Thursday, 7 p.m.

At University of Akron

Massillon Jackson vs. Akron East, Thursday 7 p.m.

Final: Saturday, 7:30 p.m. at University of Akron

At Columbus Fairgrounds Coliseum

Gahanna Lincoln vs. Dublin Coffman, Wednesday, 7 p.m.

Cincinnati Colerain vs. Columbus Northland, Thursday, 7 p.m.

Final: Saturday, 7:30 p.m.

At Xavier University

Cincinnati Princeton vs. Cincinnati Moeller, Wednesday, 6:15 p.m.

Cincinnati St. Xavier vs. Cincinnati LaSalle, Wednesday, 8 p.m.

Final: Friday, 7:30 p.m.

At Cleveland State University

Avon Lake vs. Mentor, Wednesday, 6:15 p.m.

Cleveland St. Ignatius vs. Lakewood St. Edward, Wednesday, 8 p.m.

Final: Saturday, 7:30 p.m.

DIVISION II

At Bowling Green State University

Lorain Clearview vs. Celina, Thursday, 6:15 p.m.

Defiance (21-2) vs. Port Clinton (23-0), Thursday, 8 p.m.

Final: Saturday, 3 p.m.

At Ohio University

Carrollton vs. Zanesville, Thursday, 6:15 p.m.

Circleville Logan Elm vs. Columbus DeSales, Thursday, 8 p.m.

Final: Saturday, 3 p.m.

At Canton Memorial Civic Center

Cleveland Benedictine vs. Cleveland Collinwood, Thursday, 6:15 p.m.

Poland Seminary vs. Akron St. Vincent-St. Mary, Thursday, 8 p.m.

Final: Saturday, 3 p.m.

At Kettering Fairmont High School

Columbus Watterson vs. Dayton Dunbar, Thursday, 5:30 p.m.

Dayton Thurgood Marshall vs. St. Bernard Roger bacon, Thursday, 8 p.m.

Final: Saturday, 3 p.m.

DIVISION III

At Bowling Green State University

Lima Central Catholic (19-4) vs. Centerburg, Wednesday, 6:15 p.m.

Plymouth (23-0) vs. Archbold (19-4), Wednesday, 8 p.m.

Final: Saturday, 7:30 p.m.

At Ohio University

Chesapeake vs. Sugarcreek Garaway, Wednesday, 6:15 p.m.

Ironton vs. Sardinia Eastern, Wednesday, 8 p.m.

Final: Saturday, 7:30 p.m.

At Canton Memorial Fieldhouse

Cleveland Central Catholic vs. Orrville, Wednesday, 6:15 p.m.

Newton Falls vs. East Canton, Wednesday, 8 p.m.

Final: Saturday, 7:30 p.m.

At Kettering Fairmont High School

Anna vs. Columbus Ready, Wednesday, 5:30 p.m.

Middletown Madison vs. Cincinnati Taft, Wednesday, 8 p.m.

Final: Saturday, 7:30 p.m.

DIVISION IV

At Bowling Green State University

Miller City (20-4) vs. Ottawa Hills (22-1), Tuesday, 6:15 p.m.

Wayne Trace (13-10) vs. Kalida (20-2)

Final: Friday, 7:30 p.m.

At Ohio University

Manchester vs. Columbus Tree of Life, Tuesday, 7 p.m.

At Columbus Fairgrounds Coliseum

Bucyrus Wynford vs. Newark Catholic, Tuesday, 7 p.m.

Final: Friday, 7:30 p.m. at Columbus Fairgrounds Coliseum

At Canton Memorial Fieldhouse

Shadyside vs. McDonald, Tuesday, 6:15 p.m.

Cortland Maplewood vs. Bedford St. Peter Chanel, Tuesday, 8 p.m.

Final: Friday, 7:30 p.m.

At Kettering Fairmont High School

Lockland vs. Fort Recovery, Tuesday, 5:30 p.m.

Fort Loramie vs. Dayton Jefferson, Tuesday, 8 p.m.

Final: Friday, 7:30 p.m.

Girls State Tournament

At Ohio State University

Value City Arena

DIVISION I

Waite (23-2) vs. Kettering Fairmont (22-2), Friday, 6 p.m.

Reynoldsburg (21-5) vs. Canton McKinley (23-3), Friday, 8 p.m.

Final: Saturday, 8:30 p.m.

DIVISION II

Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (23-2) vs. Shaker Heights Hathaway Brown (21-4), Thursday, 6 p.m.

Kettering Alter (23-2) vs. Washington Court House Miami Trace (24-1), Thursday, 8 p.m.

Final: Saturday, 2 p.m.

DIVISION III

Ironton (17-7) vs. Middletown Madison (26-0), Thursday, 1 p.m.

Liberty-Benton (25-0) vs. Smithville (25-1), Thursday, 3 p.m.

Final: Saturday, 10:45 a.m.

DIVISION IV

Minster (18-7) vs. Berlin Hiland (24-2), Friday, 1 p.m.

Canal Winchester Harvest Prep (25-1) vs. Fort Loramie (22-4), Friday, 3 p.m.

Final: Saturday, 5:15 p.m.

SPORTLIGHT

March 15

1869–The Cincinnati Red Stockings, the first pro baseball team, are organized by George Ellard and Harry Wright.

1940–Colorado, led by Bob Doll’s 15 points, beats Duquesne 51-40 for the NIT championship.

1985–Larry Holmes scores a 10th-round knockout of David Bey in Las Vegas to retain the world heavyweight title.

1987–Don Pooley aces the 192-yard 17th hole at the Bay Hill Classic in Orlando and wins $1 million. Pooley receives half and the other half is donated to the Arnold Palmer Children’s Hospital.

1997–North Carolina’s Dean Smith becomes the career victories leader when the Tar Heels beat Colorado 73-56. Smith, with 877 wins, passes Kentucky coaching legend Adolph Rupp.

2004–Alexander Mogilny has three assists in Toronto’s 6-5 overtime victory at Buffalo, becoming the second Russian to reach the NHL’s 1,000-point plateau.

2009–Detroit beats Columbus 4-0 to become the first team in NHL history to top 100 points in nine straight seasons. The Stanley Cup champion Red Wings, the NHL leader with 101 points, break a tie with Montreal (1974-75 through 1981-82).

SPORTS NOTE

TICKETS: for the Waite/Kettering Fairmont Girls Basketball State Semi-final Game on Friday March 19th at 6:00 pm at the Schottenstein Center will be on sale tomorrow, Wednesday, and Thursday from 9 a.m. till 3 p.m. in the main office and the athletic office at Waite. In addition they can be purchased on Wednesday from 3 p.m. to 6 p.m. in the athletic office. All tickets are $8.00 and are good for both Division 1 games. Tickets are $ 10.00 in Columbus.

COLLEGE BASKETBALL

Men

YESTERDAY

TOURNAMENT

Atlantic 10 Conference

Championship

Temple 56, Richmond 52

Atlantic Coast Conference

Championship

Duke 65, Georgia Tech 61

Big Ten Conference

Championship

Ohio St. 90, Minnesota 61

Southeastern Conference

Championship

Kentucky 75, Mississippi St. 74, OT

USA Today/ESPN Top 25

Record Pts Pvs

1. Kansas (31) 32-2 775 1

2. Kentucky 32-2 744 2

3. Duke 29-5 699 4

4. Syracuse 28-4 667 3

5. West Virginia 27-6 661 6

6. Ohio State 27-7 626 7

7. Kansas State 26-7 566 9

8. Butler 28-4 511 12

9. Villanova 24-7 471 10

10. New Mexico 29-4 467 8

11. Purdue 27-5 462 5

12. Michigan State 24-8 409 11

13. Temple 29-5 403 17

14. Tennessee 25-8 352 13

15. Georgetown 23-10 341 22

16. Brigham Young 29-5 265 15

16. Pittsburgh 24-8 265 16

18. Gonzaga 26-6 245 14

19. Wisconsin 23-8 215 18

20. Maryland 23-8 184 19

21. Baylor 25-7 177 20

22. Vanderbilt 24-8 127 23

23. Texas A&M 23-9 126 24

24. Northern Iowa 28-4 122 25

25. Texas-El Paso 26-6 67 21

Others receiving votes: Saint Mary’s 37; Richmond 24; San Diego State 16; Cornell 14; Washington 10; Marquette 9; Utah State 5; Xavier 4; Old Dominion 3; Georgia Tech 2; Siena 2; Minnesota 1; Texas 1.

National Invitation Tournament

First Round

Tuesday, March 16

Northeastern (20-12) at Connecticut (17-15), 7

N.C. State (19-15) at South Florida (20-12), 8

Coastal Carolina (28-6) at UAB (23-8), 8

Texas Tech (17-15) at Seton Hall (19-12), 9

William & Mary (22-10) at North Carolina (16-16), 9:30

Jackson State (19-12) at Mississippi State (23-11), 10

Jacksonville (19-12) at Arizona State (22-10), 11

Wednesday, March 17

Tulsa (23-11) at Kent State (23-9), 7

Illinois State (22-10) at Dayton (20-12), 7

Weber State (20-10) at Cincinnati (18-15), 7

Quinnipiac (23-9) at Virginia Tech (23-8), 7

Northwestern (20-13) at Rhode Island (23-9), 7

Troy (20-12) at Mississippi (21-10), 8

Nevada (20-12) at Wichita State (25-9), 8:05

Illinois (19-14) at Stony Brook (22-9), 9

St. John’s (17-15) at Memphis (23-9), 9

Second Round

March 18-22

Illinois-Stony Brook winner vs. Tulsa-Kent State winner, TBA

Illinois State-Dayton winner vs. Weber State-Cincinnati winner, TBA

Jacksonville-Arizona State winner vs. Texas Tech-Seton Hall winner, TBA

St. John’s-Memphis winner vs. Troy-Mississippi winner, TBA

Quinnipiac-Virginia Tech winner vs. Northeastern-Connecticut winner, TBA

Nevada-Wichita State winner vs. Northwestern-Rhode Island winner, TBA

Jackson State-Mississippi State winner vs. William & Mary-North Carolina winner, TBA

N.C. State-South Florida winner vs. Coastal Carolina-UAB winner, TBA

Quarterfinals

March 23-24

Illinois-Stony Brook-Tulsa-Kent State winner vs. Illinois State-Dayton-Weber State-Cincinnati winner, TBA

Jacksonville-Arizona State-Texas Tech-Seton Hall winner vs. St. John’s-Memphis-Troy-Mississippi winner, TBA

Quinnipiac-Virginia Tech-Northeastern-Connecticut winner vs. Nevada-Wichita State-Northwestern-Rhode Island winner, TBA

Jackson State-Mississippi State-William & Mary-North Carolina winner, vs. N.C. State-South Florida-Coastal Carolina-UAB winner, TBA

Semifinals

Tuesday, March 30

At Madison Square Garden

New York

Semifinals

First Game, 7

Second Game, 9:30

Championship

Thursday, April 1

Semifinal winners, 7

Women

TOURNAMENT

Big 12 Conference

Championship

Texas A&M 74, Oklahoma 67

Big South Conference

Championship

Liberty 68, Gardner-Webb 66

Colonial Athletic Association

Championship

James Madison 67, Old Dominion 53

Horizon League

Championship

Cleveland St. 66, Butler 57

Missouri Valley Conference

Championship

N. Iowa 54, Creighton 53

Northeast Conference

Championship

St. Francis, Pa. 77, Long Island U. 68

Pacific-10 Conference

Championship

Stanford 70, UCLA 46

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX–Optioned SS Jose Iglesias to Portland (EL). Reassigned RHP Randor Bierd, RHP Casey Kelly, RHP Robert Manuel, RHP Adam Mills, RHP Kyle Weiland, LHP Kris Johnson, C Luis Exposito, INF Lars Anderson, INF Yamaico Navarro, OF Ryan Kalish and OF Che-Hsuan Lin to their minor league camp.

MINNESOTA TWINS–Optioned RHP Deolis Guerra, RHP Loek Van Mil and INF Estarlin De Los Santos to New Britain (EL). Reassigned LHP Jose Lugo, C Jair Fernandez, C Danny Rams, INF Steve Singleton and OF Rene Tosoni to their minor league camp.

OAKLAND ATHLETICS–Reassigned RHP Sam Demel, RHP Matt Wright, LHP Cedrick Bowers, C Joel Galarraga, C Max Stassi, INF Grant Green, INF Dallas McPherson, INF Jemile Weeks, INF Matt Whitney and INF Corey Wimberly to their minor league camp.

National League

CHICAGO CUBS–Optioned RHP Mitch Atkins to Iowa (PCL) and RHP David Patton to Tennessee (SL). Assigned RHP Jeff Kennard, LHP Vince Perkins, C Steve Clevenger, C Blake Lalli, INF Matt Camp, INF Josh Vitters and OF Brett Jackson to their minor league camp.

PITTSBURGH PIRATES–Optioned OF Brandon Jones and INF Argenis Diaz to Indianapolis (IL) and RHP Ronald Uviedo, RHP Ramon Agueroto and OF Gorkys Hernandez to Altoona (EL). Assigned INF Brian Friday to their minor league camp.

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 41 23 5 87 217 197

New Jersey 40 24 3 83 180 162

Philadelphia 36 28 4 76 203 185

N.Y. Rangers 31 29 9 71 181 188

N.Y. Islanders 28 32 9 65 180 214

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Buffalo 36 21 10 82 183 170

Ottawa 37 27 5 79 186 197

Montreal 35 29 6 76 191 194

Boston 30 25 12 72 167 172

Toronto 23 34 12 58 183 234

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

y-Washington 46 14 9 101 270 195

Tampa Bay 28 28 12 68 182 209

Atlanta 28 29 11 67 200 221

Florida 28 29 10 66 174 193

Carolina 28 32 8 64 189 211

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 44 18 6 94 225 170

Nashville 38 26 5 81 193 198

Detroit 33 23 12 78 185 185

St. Louis 32 27 9 73 186 188

Columbus 27 31 11 65 178 223

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Vancouver 42 23 3 87 225 175

Colorado 39 23 6 84 204 179

Calgary 34 24 9 77 172 167

Minnesota 33 29 6 72 188 197

Edmonton 21 40 7 49 171 236

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

San Jose 43 15 10 96 224 172

Phoenix 42 22 5 89 187 169

Los Angeles 40 23 5 85 206 182

Dallas 29 26 13 71 191 218

Anaheim 31 29 8 70 189 209

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

y-clinched division

YESTERDAY

Phoenix 3, Atlanta 2, SO

Washington 4, Chicago 3, OT

N.Y. Rangers 3, Philadelphia 1

Colorado 5, Dallas 3

Nashville 3, Los Angeles 2

N.Y. Islanders 4, Toronto 1

Pittsburgh 2, Tampa Bay 1

Minnesota 4, St. Louis 2

Anaheim 4, San Jose 2

Calgary at Vancouver, late

TONIGHT

Boston at New Jersey, 7

Edmonton at Columbus, 7

Detroit at Calgary, 9:30

ECHL

AMERICAN CONFERENCE

East Division

W L OL SL Pts GF GA

Elmira 34 21 4 2 74 245 191

Reading 31 27 1 3 66 210 243

Trenton 28 26 4 5 65 209 220

Johnstown 16 36 7 4 43 193 267

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 39 21 1 2 81 204 173

Kalamazoo 36 18 5 3 80 232 206

Toledo 31 26 2 4 68 223 241

Wheeling 29 29 2 4 64 210 221

South Division

W L OL SL Pts GF GA

S. Carolina 37 17 6 6 86 226 200

Charlotte 35 20 4 3 77 220 201

Florida 34 21 4 5 77 207 192

Gwinnett 28 28 4 3 63 219 243

NATIONAL CONFERENCE

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Bakersfield 32 25 4 1 69 196 203

Las Vegas 30 26 4 3 67 204 223

Stockton 28 24 2 7 65 196 199

Ontario 27 26 3 6 63 179 194

West Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Idaho 42 13 1 4 89 220 158

Victoria 31 26 4 2 68 207 213

Alaska 29 26 3 4 65 198 212

Utah 28 25 3 5 64 210 208

x-clinched Playoff Berth

YESTERDAY

Charlotte 4, Gwinnett 2

Kalamazoo 4, Wheeling 1

Florida 2, South Carolina 1

Elmira 6, Reading 3

Las Vegas 6, Bakersfield 3

Utah 4, Stockton 3, SO

TODAY

No games scheduled

BASEBALL

YESTERDAY

Detroit 9, Tampa Bay 6

San Diego 5, Cleveland 3

Atlanta (ss) 8, Toronto 5

Houston 8, Atlanta (ss) 5

St. Louis 7, Washington 3

Pittsburgh 10, N.Y. Yankees 5

Boston 6, Minnesota 4

Florida 5, N.Y. Mets 1

Baltimore 4, Philadelphia 3

Milwaukee 10, San Francisco 8

Chicago Cubs 8, L.A. Angels 7

Cincinnati 5, Chicago White Sox 5, tie

Arizona (ss) 9, Texas (ss) 3

Oakland 10, Kansas City 3

L.A. Dodgers 6, Texas (ss) 4

Arizona (ss) 8, Colorado (ss) 7

Colorado (ss) 5, Seattle 4

TODAY

Minnesota vs Florida at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Seattle vs Arizona at Tucson, Ariz., 4:05 p.m.

Cleveland vs Milwaukee at Phoenix, Ariz., 4:05 p.m.

Oakland vs Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Dodgers vs L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago Cubs vs Colorado at Tucson, Ariz., 4:10 p.m.

Atlanta vs Washington at Viera, Fla., 7:05 p.m.

San Francisco (ss) vs Texas at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.

Kansas City vs Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 10:05 p.m.

San Francisco (ss) vs San Diego at Peoria, Ariz., 10:05 p.m.

At Lakeland, Fla.

Tampa Bay 000010500–6 8 2

Detroit 10001241x–9 12 0

Niemann, Ekstrom (4), J.Bateman (6), R.de los Santos (7), H.Rollins (8) and Jaso, Lobaton; Porcello, Coke (5), Bonine (6), Schlereth (7), Zumaya (7), Ni (8), R.Weinhardt (9) and Laird, M.St. Pierre. W–Zumaya. L–J.Bateman. Sv–R.Weinhardt. HRs–Tampa Bay, Rodriguez (4), Ruggiano (3), Jaso (2).

At Peoria, Ariz.

Cleveland 101000001–3 9 2

San Diego 01400000x–5 9 0

Laffey, Rondon (3), A.White (5), J.Gomez (6), Wright (8) and Toregas, Santana; Young, Liz (4), Bell (6), C.Luebke (7), C.Italiano (9) and Hundley, Ryan. W–Young. L–Laffey. Sv–C.Italiano. HRs–Cleveland, Peralta (1).

COLLEGE BASEBALL

SOUTH

Connecticut 5, Ohio St. 4

Kentucky 9, Ind.-Pur.-Ft. Wayne 3

Ohio 2, Tennessee 0

Rutgers 15, Fla. International 11

Vanderbilt 5, Ohio 1

MIDWEST

Akron 13, N Dakota St 3

Grand Valley St. 8, Nebraska-Omaha 5

Nebraska 13, Houston Baptist 4

SOUTHWEST

Arkansas 3, Wis.-Milwaukee 2, 10 innings

Baylor 15, Ill.-Chicago 2

New Mexico 12, Louisiana Tech 6

TCU 8, Texas Tech 5

LATEST LINE

NBA

PHILADELPHIA 31/2 (210) New York

BOSTON 101/2 (196) Detroit

Denver 3 (215) HOUSTON

a-UTAH Off (OFF) Washington

b-LA CLIPPERS Off (OFF) New Orleans

LA Lakers 71/2 (222) GOLDEN STATE

a-Utah guard D. Williams is questionable.

b-LA Clippers guard E. Gordon is questionable.

College Basketball

Tuesday, March 16th.

NCAA Tournament

UD Arena-Dayton, OH.

Play in Game 64 vs. 65

Winthrop 41/2 Ark Pine Bluff

(Thursday)

Dunkins Donuts Center-Providence, R.I.

Opening Round

Georgetown 141/2 Ohio

Tennessee 4 San Diego St

Villanova 20 Robert Morris

St. Mary’s, CA 11/2 Richmond

New Orleans Arena-New Orleans, LA.

Opening Round

Kentucky 21 East Tenn St

Texas 41/2 Wake Forest

Baylor 13 Sam Houston

Notre Dame 3 Old Dominion

Ford Center-Oklahoma City, OK.

Opening Round

Kansas 27 Lehigh

Unlv 1 Northern Iowa

Kansas St 151/2 North Texas

Byu 41/2 Florida

HP Pavilion-San Jose, CA.

Opening Round

Butler 3 Texas El Paso

Vanderbilt 41/2 Murray St

New Mexico 10 Montana

Marquette 1 Washington

(Friday)

HSBC Arena-Buffalo, NY.

Opening Round

Syracuse 19 Vermont

Gonzaga 1 Florida St

West Virginia 17 Morgan St

Clemson 2 Missouri

Veterans Memorial Arena-Jacksonville, FL.

Opening Round

Temple 41/2 Cornell

Wisconsin 10 Wofford

Duke OFF vs. 64-65 winner

California 2 Louisville

Bradley Center-Milwaukee, WI.

Opening Round

Ohio St 17 Cal Santa Barbara

Oklahoma St 1 Georgia Tech

Pittsburgh 11 Oakland

Minnesota 11/2 Xavier

Spokane Memorial Arena-Spokane, WA.

Opening Round

Michigan St 13 New Mexico St

Maryland 81/2 Houston

Texas A&M 3 Utah St

Purdue 4 Siena

Home Team in CAPS

AUTO RACING

Sao Paulo Indy 300

Sao Paulo, Brazil

(Starting position in in parentheses)

1. (5) Will Power, Dallara-Honda, 61, Running. 2. (4) Ryan Hunter-Reay, Dallara-Honda, 61, Running. 3. (16) Vitor Meira, Dallara-Honda, 61, Running. 4. (12) Raphael Matos, Dallara-Honda, 61, Running. 5. (18) Dan Wheldon, Dallara-Honda, 61, Running.

6. (7) Scott Dixon, Dallara-Honda, 61, Running. 7. (1) Dario Franchitti, Dallara-Honda, 61, Running. 8. (19) Mike Conway, Dallara-Honda, 61, Running. 9. (9) Helio Castroneves, Dallara-Honda, 61, Running. 10. (6) Tony Kanaan, Dallara-Honda, 61, Running.

11. (3) Justin Wilson, Dallara-Honda, 61, Running. 12. (17) EJ Viso, Dallara-Honda, 61, Running. 13. (22) Ana Beatriz, Dallara-Honda, 61, Running. 14. (8) Ryan Briscoe, Dallara-Honda, 61, Running. 15. (13) Danica Patrick, Dallara-Honda, 60, Running.

16. (11) Simona De Silvestro, Dallara-Honda, 58, Running. 17. (20) Mario Romancini, Dallara-Honda, 46, Contact. 18. (15) Alex Lloyd, Dallara-Honda, 30, Contact. 19. (2) Alex Tagliani, Dallara-Honda, 28, Contact. 20. (14) Hideki Mutoh, Dallara-Honda, 27, Contact.

21. (24) Milka Duno, Dallara-Honda, 20, Contact. 22. (10) Takuma Sato, Dallara-Honda, 0. Contact. 23. (21) Marco Andretti, Dallara-Honda, 0. Contact. 24. (23) Mario Moraes, Dallara-Honda, 0. Contact.

Race Statistics

Winners average speed: 76.733.

Time of race: 2:00:57.7112.

Margin of victory: 1.8581 seconds.

Cautions: 5 for 19 laps.

Lead changes: 7 among 5 drivers.

Lap leaders: Franchitti 1-23, De Silvestro 24-27, Hunter-Reay 28-36, Franchitti 37-42, Hunter-Reay 43-49, Briscoe 50-53, Hunter-Reay 54-57, Power 58-61.

Points: Power 50, Hunter-Reay 40, Meira 35, Matos 32, Wheldon 30, Franchitti 29, Dixon 28, Conway 24, Castroneves 22, Kanaan 20.

COLLEGE BASEBALL

Owens 000 000 0 - 0 0 5

Hillsboro 400 000 x - 4 2 2

WP- Millan; LP- Susor

Owens 200 030 0 - 5 9 2

Hillsboro 100 104 x - 6 5 0

WP- Ayers; LP- Sell. Braun (O) 3-4, HR, 2b, 4 RBI

BOWLING

300 game

John Payne, Jug’s 300-213-288-801

Kevin Stark, Jug’s 236-300-226-762

Chad Koepfler, Lido 193-300-244-737

Andy Kirk, Lido 217-213-300-730

Nick Hartman, Lido 174-300-198-672

Men 750+

Steve Smith, Jug’s 847

Chad Rieger, Lido 821

Andy Ebright, Jug’s 813

Drew Maiden, Jug’s 808

Tom Hill, Jug’s 798

Bill Kowalski, Jug’s 790

Raymond Younkin, Jug’s 778

Charles Easton, Lido 777

John Frey, Jug’s 776

Keith Nusbaum, Jug’s 776

Paul Drain, Jug’s 774

Steve Imre, Jug’s 771

Joe Hessling, Jug’s 765

Jim Fisher, Jug’s 762

J.J. Westhoven, Jug’s 761

Joey Spino, Jug’s 756

Jim Fisher, Jug’s 754

Joe Sabo, Lido 754

Ray Frost, Jug’s 751

Women 650+

Kathy Coombs, Jug’s 685

Nicole Monto, Lido 679

Deanna Smith, Jug’s 677

GOLF

CA-Championships

Doral, Fla.; Par 72

Ernie Els (550), $1,400,000 68-66-70-66–270

Charl Schwartzel (0), $850,000 67-70-67-70–274

Matt Kuchar (152), $426,667 71-71-67-68–277

Martin Kaymer (0), $426,667 70-72-66-69–277

Padraig Harrington (152), $426,667 70-68-67-72–277

Alistair Presnell (0), $214,300 72-70-72-64–278

Graeme McDowell (0), $214,300 74-68-70-66–278

Alvaro Quiros (0), $214,300 72-69-69-68–278

Paul Casey (90), $214,300 69-72-68-69–278

Bill Haas (90), $214,300 71-66-70-71–278

John Senden (69), $126,667 69-70-71-69–279

Vijay Singh (69), $126,667 68-71-70-70–279

Robert Allenby (69), $126,667 68-67-71-73–279

Phil Mickelson (61), $107,500 71-69-72-68–280

Francesco Molinari (0), $107,500 69-71-72-68–280

Steve Stricker (56), $97,500 73-69-71-68–281

Camilo Villegas (56), $97,500 72-68-70-71–281

Jason Dufner (52), $89,000 73-69-75-65–282

Sean O’Hair (52), $89,000 71-71-74-66–282

J.B. Holmes (52), $89,000 69-70-73-70–282

Soren Hansen (0), $89,000 69-69-71-73–282

Anthony Kim (48), $81,000 71-73-71-68–283

Heath Slocum (48), $81,000 74-71-70-68–283

Yuta Ikeda (0), $81,000 71-68-74-70–283

Tim Clark (48), $81,000 70-69-74-70–283

Nick Watney (44), $75,500 73-72-71-68–284

Mike Weir (44), $75,500 73-66-75-70–284

Peter Hanson (0), $75,500 74-66-74-70–284

Luke Donald (44), $75,500 70-75-69-70–284

Y.E. Yang (38), $70,000 73-72-75-65–285

Brian Gay (38), $70,000 74-69-74-68–285

Scott Verplank (38), $70,000 76-72-69-68–285

Ross McGowan (0), $70,000 76-71-70-68–285

Lee Westwood (0), $70,000 74-68-74-69–285

Wen-Chong Liang (0), $70,000 72-69-71-73–285

Hunter Mahan (38), $70,000 72-70-69-74–285

Ian Poulter (31), $62,500 72-78-72-64–286

Stewart Cink (31), $62,500 75-74-72-65–286

Sergio Garcia (31), $62,500 74-72-71-69–286

Zach Johnson (31), $62,500 76-70-71-69–286

Ben Crane (31), $62,500 74-73-69-70–286

Jim Furyk (31), $62,500 70-76-69-71–286

Henrik Stenson (31), $62,500 71-72-71-72–286

Gonz. Fdez-Castano (0), $62,500 72-68-71-75–286

Anders Hansen (0), $56,000 76-70-74-67–287

Ryan Palmer (24), $56,000 79-68-72-68–287

Geoff Ogilvy (24), $56,000 72-71-75-69–287

Ross Fisher (0), $56,000 73-72-70-72–287

Kenny Perry (24), $56,000 73-74-68-72–287

Simon Dyson (0), $50,500 72-73-73-70–288

Kevin Na (19), $50,500 78-70-70-70–288

David Toms (19), $50,500 72-72-72-72–288

Jerry Kelly (19), $50,500 70-72-73-73–288

Angel Cabrera (19), $50,500 74-71-70-73–288

Adam Scott (19), $50,500 74-69-71-74–288

Retief Goosen (14), $45,500 76-71-73-70–290

Thongchai Jaidee (0), $45,500 73-72-73-72–290

Dustin Johnson (14), $45,500 69-72-76-73–290

Lucas Glover (14), $45,500 72-72-71-75–290

Soren Kjeldsen (0), $43,000 74-78-73-66–291

Edoardo Molinari (0), $42,500 72-74-72-74–292

Robert Karlsson (0), $42,000 78-70-73-72–293

Marc Leishman (8), $41,250 78-73-71-72–294

Miguel A. Jimenez (0), $41,250 73-75-73-73–294

Steve Marino (6), $40,625 75-71-77-72–295

Rory McIlroy (6), $40,625 76-73-73-73–295

Oliver Wilson (0), $40,250 78-74-77-67–296

Michael Sim (3), $40,000 75-74-77-74–300

Puerto Rico Open

Rio Grande, Puerto Rico; Par: 72

Completed Second Round

James Nitties 68-66–134

Chad Collins 69-65–134

Skip Kendall 65-70–135

Kevin Streelman 67-68–135

Steve Wheatcroft 68-67–135

Kris Blanks 65-70–135

Paul Stankowski 66-70–136

Jeff Overton 66-70–136

Jhonattan Vegas 69-67–136

Craig Barlow 71-65–136

Jeff Maggert 69-67–136

Kevin Johnson 70-66–136

Graham DeLaet 67-69–136

Nicholas Thompson 68-69–137

Woody Austin 69-68–137

Brendon de Jonge 69-68–137

Aron Price 72-65–137

Guy Boros 71-67–138

Steve Elkington 68-70–138

Tom Pernice, Jr. 71-67–138

Cameron Tringale 69-69–138

Spencer Levin 69-69–138

Jay Williamson 70-68–138

Michael Bradley 71-67–138

Steve Flesch 72-66–138

Kirk Triplett 69-69–138

Robert Garrigus 68-70–138

Henrik Bjornstad 70-68–138

Kevin Stadler 72-67–139

Johnson Wagner 70-69–139

Matt Bettencourt 67-72–139

J.J. Henry 70-69–139

Carl Pettersson 72-67–139

Jarrod Lyle 69-70–139

Chris DiMarco 68-72–140

Michael Connell 71-69–140

Daniel Barbetti 68-72–140

Peter Gustafsson 67-73–140

Derek Lamely 69-71–140

Jeff Klauk 72-68–140

Jeev Milkha Singh 70-70–140

Jeff Gove 72-68–140

Mathias Gronberg 69-71–140

Bill Lunde 68-72–140

John Merrick 71-70–141

Phil Tataurangi 72-69–141

Mark Calcavecchia 68-73–141

Jeff Quinney 72-69–141

Martin Flores 71-70–141

Chez Reavie 70-71–141

Steve Lowery 71-70–141

Marco Dawson 70-71–141

Manuel Villegas 72-69–141

Jerod Turner 71-70–141

Erik Compton 72-69–141

Cameron Percy 69-72–141

Roger Tambellini 70-71–141

Bryce Molder 71-71–142

Boo Weekley 74-68–142

Kent Jones 68-74–142

Shaun Micheel 73-69–142

Chris Stroud 76-66–142

Jimmy Walker 73-69–142

Omar Uresti 70-72–142

Richard S. Johnson 70-72–142

John Daly 69-73–142

Jonathan Kaye 73-69–142

Billy Mayfair 69-73–142

Rich Barcelo 70-72–142

Brent Delahoussaye 69-73–142

Failed to qualify

Greg Kraft 72-71–143

Tim Herron 72-71–143

John Mallinger 73-70–143

Brenden Pappas 73-70–143

Brian Stuard 71-72–143

John Bloomfield 71-72–143

Dean Wilson 68-75–143

Brian Bateman 74-69–143

Cliff Kresge 73-70–143

Chris Wilson 71-72–143

Andy Matthews 70-73–143

Mark Brooks 73-71–144

Joe Ogilvie 72-72–144

Deane Pappas 71-73–144

David Lutterus 69-75–144

Tim Wilkinson 71-73–144

Alex Cejka 67-77–144

Todd Hamilton 75-69–144

Chris Smith 73-71–144

Charles Warren 70-75–145

Jay Delsing 71-74–145

Chris Riley 73-72–145

Notah Begay III 75-70–145

Michael Clark II 73-72–145

Rory Sabbatini 77-68–145

Frank Lickliter II 74-71–145

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 41 24 .631 –

Toronto 32 32 .500 81/2

New York 23 43 .348 181/2

Philadelphia 23 43 .348 181/2

New Jersey 7 59 .106 341/2

Southeast Division

W L Pct GB

Orlando 47 21 .691 –

Atlanta 42 23 .646 31/2

Charlotte 34 31 .523 111/2

Miami 35 32 .522 111/2

Washington 21 43 .328 24

Central Division

W L Pct GB

x-Cleveland 52 15 .776 –

Milwaukee 36 29 .554 15

Chicago 31 34 .477 20

Detroit 23 43 .348 281/2

Indiana 21 45 .318 301/2

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Dallas 45 22 .672 –

San Antonio 39 25 .609 41/2

Memphis 35 32 .522 10

Houston 33 31 .516 101/2

New Orleans 32 34 .485 121/2

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 45 21 .682 –

Utah 42 24 .636 3

Oklahoma City 41 24 .631 31/2

Portland 40 28 .588 6

Minnesota 14 52 .212 31

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 48 18 .727 –

Phoenix 40 26 .606 8

L.A. Clippers 25 42 .373 231/2

Sacramento 22 44 .333 26

Golden State 18 47 .277 291/2

x-clinched playoff spot

YESTERDAY

Cleveland 104, Boston 93

Milwaukee 98, Indiana 94

Miami 104, Philadelphia 91

Charlotte 96, Orlando 89

Oklahoma City 119, Utah 111

Minnesota at Sacramento, late

Toronto at Portland, late

New Orleans at Phoenix, late

SATURDAY

Atlanta 112, Detroit 99

Orlando 109, Washington 95

Denver 125, Memphis 108

New York 128, Dallas 94

Houston 116, New Jersey 108

San Antonio 118, L.A. Clippers 88

Golden State 124, Toronto 112

TONIGHT

New York at Philadelphia, 7 p.m.

Detroit at Boston, 8 p.m.

Denver at Houston, 8:30 p.m.

Washington at Utah, 9 p.m.

L.A. Lakers at Golden State, 10:30 p.m.

New Orleans at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

TOMORROW

Charlotte at Indiana, 7 p.m.

Cleveland at Detroit, 7:30 p.m.

Atlanta at New Jersey, 7:30 p.m.

San Antonio at Miami, 7:30 p.m.

Chicago at Memphis, 8 p.m.

Washington at Denver, 9 p.m.

L.A. Lakers at Sacramento, 10 p.m.

Minnesota at Phoenix, 10 p.m.

Boston 18 30 24 21 – 93

Cleveland 24 30 26 24 – 104

BOSTON: Pierce 6-14 3-3 18, Garnett 5-11 8-8 18, Perkins 3-5 0-2 6, Rondo 6-11 4-4 16, R.Allen 7-14 3-4 20, Wallace 1-8 3-4 5, Davis 2-4 0-3 4, Daniels 0-3 0-0 0, Robinson 0-3 0-0 0, Finley 2-7 0-0 4, S.Williams 0-0 2-2 2, T.Allen 0-0 0-0 0. Totals 32-80 23-30 93.

CLEVELAND: James 9-21 11-16 30, Jamison 6-17 2-8 15, Hickson 4-10 4-6 12, M.Williams 5-13 0-0 14, Parker 2-6 1-2 6, Varejao 6-8 5-8 17, West 1-3 2-2 4, Moon 0-2 0-0 0, Powe 0-0 6-6 6. Totals 33-80 31-48 104.

Note: 3-point goals — Boston 6-17 (R.Allen 3-5, Pierce 3-5, Rondo 0-1, Robinson 0-1, Wallace 0-2, Finley 0-3), Cleveland 7-22 (M.Williams 4-7, James 1-3, Parker 1-4, Jamison 1-7, Moon 0-1). Fouled Out – None. Rebounds — Boston 54 (Rondo 8), Cleveland 65 (Jamison 12). Assists — Boston 18 (Rondo 6), Cleveland 20 (James 7). Total Fouls – Boston 33, Cleveland 19. Technicals — Garnett, Hickson, Cleveland defensive three second 2. A — 20,562 (20,562).

PREP HOCKEY

State Championship

CL. ST. IGNATIUS 4, NORTHVIEW 1

CSI: Riemenschneider, Knoth, Spellacy, Nader. N: Hall. Saves: Potts (CSI) 16, Gryca (N) 28

TENNIS

BNP Paribas Open

Indian Wells, Calif.

Singles

Men

Second Round

Marcos Baghdatis (27), Cyprus, d. Arnaud Clement 7-6 (7), 6-1.

Tommy Robredo (18) d. Sergiy Stakhovsky 3-6, 6-3, 7-5.

Simon Greul d. Gael Monfils (12) 1-6, 6-2, 6-3.

Thiemo de Bakker d. Janko Tipsarevic (30), Serbia, 3-2, retired.

Andy Murray (4) d. Andreas Seppi 6-4, 6-4.

Nicolas Almagro d. Ivo Karlovic (23) 7-5, 7-6 (5).

Jo-Wilfried Tsonga (9) d. Marinko Matosevic 6-1, 6-3.

Feliciano Lopez (28) d. Paul-Henri Mathieu 3-6, 6-3, 6-4.

Robin Soderling (6) d. Evgeny Korolev, Kazakhstan, 6-2, 6-4.

Jurgen Melzer (22) d. David Nalbandian 6-4, 6-1.

Women

Third Round

Agnieszka Radwanska (5) d. Gisela Dulko (31) 6-1, 6-0.

Marion Bartoli (11) d. Jill Craybas 6-2, 6-0.

Aravane Rezai (19) d. Francesca Schiavone (15) 6-7 (4), 7-6 (2), 6-4.

Alicia Molik d. Elena Baltacha 6-0, 6-2.

Men

First Round

Marc Lopez and Rafael Nadal d. Lukas Dlouhy and Leander Paes (3) 6-4, 3-6, 10-6.

Simon Aspelin and Paul Hanley (6) d. Jordan Kerr and Filip Polasek 7-5, 6-3.

Women

Second Round

Nuria Llagostera Vives and Maria Jose Martinez Sanchez (2) d. Gisela Dulko and Flavia Pennetta 7-5, 7-6 (4).



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.